A HKEX 1891-ben alakult. Az indulása óta több értéktõzsde olvadt bele, például a Hong Kong Stockbrokers Association, a Kam Ngan Stock Exchange Ltd, a owloon Stock Exchange Ltd, a Hong Kong Securities Clearing Company Ltd. 2010 közepén 1.356 vállalat részvényeit jegyezte, melyek közül a legfontosabbak: PetroChina, Industrial & Commercial Bank of China, China Mobile, China Construction Bank, HSBC Holdings. A HKEX Ázsia 2. legnagyobb Értéktõzsdéje. Kereskedési idõszakok: elõkereskedés 9.30-9.50 között; délelõtti idõszak: 10.00-12.30; délutáni idõszak: 14.30-16.00.

 

6 Hónapos HSI

Féléves felbontásban, ezen a grafikonon kb. 1970-tõl jegyzett index folyamatos emelkedésrõl tanúskodik. De már itt megjegyezném, hogy ilyen idõtávot logaritmikus skálában érdemes, -kell nézni, hogy miért?

HSI - Lin/Log 

Jól látszik a különbség!

Míg lineárison egy táguló alakzatot lehet felfedezni, addig logaritmikuson szûkülõ alakzatban araszol felfelé. Mirõl árulkodik ez?

– Ezt, nehéz megmondani, elég tág a mozgási sáv mindkét nézetben ez a felbontásnak is köszönhetõ. De logaritmikuson nézve, könnyebb és érdemesebb kapaszkodót találni, keresni. Egyenlõre felfele mozog, de ha másik irányba indulna vissza, akkor sincs semmi gond, mert az alsó trendvonal és a 20-as mozgó /piros/ jó támaszt nyújthat. Sõt egy  16000-18000 közti fordulat egy nagy elõremenetel elõszele is lehet, akár új ATH /All Time High/ is mehet. Gond csak a 10600 eleste után lenne ami a mostani gazdasági válság aljának elestét jelenti, erre sem fundásan, sem pedig technikailag nem látok sok esélyt.

Havi HSI

Ezen az idõtávon sokkal kezelhetõbb, jobban látszik, hogy mi is zajlik a színfalak mögött, charton láthatóak a politikai és természetesen a gazdasági eredmények ill. kudarcok.

még ide is beteszem mind a két skálát az érdekesség kedvéért /elemezni ill. célárakat meghatározni havin log. charton fogok/:

HSi - Lin 

HSI - Log 

Ha ennyire távolról nézzük, a kezdetektõl, jól látszik, hogy nem mindegy melyiket nézünk és hogyan számoljuk az alakzatok célárait. De nem akarok tovább errõl fecsegni, nézzük a lényeget a száraz tényeket.

Jól látszik a folyamatos emelkedõ trend, chartra rá is lehet tenni egy emelkedõ csatornát amibõl csak néha kukkantott ki, de hamar vissza is talált.

Két alsó párhuzamos trendv0nalat is be lehet rajzolni, elsõdlegesen mindenképpen a folyamatos vonalat kell figyelni az már többször is sikeresen megtartotta.  Most nagyon közel, szinte rásimult,  ami hozhat meglepetéseket. Mikre gondolok, az a kinagyított „havi” képen jobban látszik.

HSI - havi teljes  

Bollinger szalag nagyon be van szûkülve, így nagy és hirtelen elmozdulást várnék!

Merre? Mire lehet számítani? Nézzük meg egy havi logaritmikuson.

HSI - havi log  

-A kép arról árulkodik, hogy kicsit megpihenhet az index és csak utána várnám a hirtelen elmozdulást. Mivel ez havi felbontás azért bõven van ideje még korrigálni, tehát nem kell kapkodni. 20-50 kereszt is optimista elmozdulásra utal /50 -est (kék)alulról metszi a 20-as (piros) mozgó/ plusz a folyamatos trendvonal is ott található, tehát 21000 erõsebb támasz lehet, mivel még a logaritmikus skálát illesztettem be ezért az arányok kicsit zavaróak lehetnek ezért ilyen közeli nézeteket már lineáris charton fogom elemezni a múltat és a várható jövõt.

 HSI - Elliot

– Ez a kép már lineáris skálán készült, továbbiakban már nem fogom ismételni magam mert minden kép így fog bekerülni. A 2007-2008-as válság új lokális csúcsról indult /31958/ és egészen 10767-ig zuhant ami egész pontosan 66,6%-os esést  jelentet. Ennek az esésnek el is érte az egészséges korrekcióját 61,8% fibonacci szintet /23828/ jelen pillanatban is ezen a szinten toporgunk. Innen bármi lehet, de jó eséllyel egy Elliot ciklus 3. hullámának kialakulásának lehetünk szemtanúi, amirõl tudni kell, hogy ez a hullám szokott a legnagyobb a legtöbb pénzt ez szokta hozni a konyhára. 1 nagyon fontos szabályt kell szemünk elõtt tartani, ha az Elliot ciklus eme ágába beinvesztálunk! 3. hullám árjegyzése semmiképpen nem mehet a 2. pont alá. Ez egy nagyon jó és könnyen értelmezhetõ szabály, de ezt az értéket /18971/ mindenképpen támasznak kell kezelnünk, bárhonnan van befektetésünk, ha havi szinten alázár, stoppolódnunk kell!  Bollinger szalag alja is itt található én ezt a pontot nagyon erõs támasznak tartom!

-De hagy említsem meg a másik végletet, ha beteljesül az Elliot hullám, milyen célárat várhatunk a 3-as ponton. Ez is ki lehet számolni, legalábbis ki lehet következtetni. Arra viszont számítok, hogy 21000 alá is benéz a közeljövõben.

  1. .    Az elsõdleges célára a 3. pontnak: 37991,
  2. .    Másodlagos célár: 42481
  3. .    Harmadlagos pedig: 49746

Utolsó egybe is vág azzal az elképzelésemmel, mikor elsõre megláttam a chartot, akkor 50000 célárat láttam bele.

De hogy jönnek ki ezek a fantasztikus akár mesebeli számok? Nézzünk kicsit a mélyére:

“Ha az 1 hullám hosszát 1,000-nak tekintjük, akkor a 3-ra vonatkozó célárunkat leggyakrabban ennek az elsõnek a 161,8 százalékánál keressük. Tehát a trend kiindulási értéke és az 1 hullám végének távolságát szorozzuk meg 1,618 Fib. számmal és az így kapott távolságot mérjük fel a 2 hullám végébõl kiindulva. Azért így, mert az elsõ hullám terjedelmébõl szeretnénk következtetni a harmadik terjedelmére. Ehhez az elemzõ/rajzoló szoftvereknél nem a „Fibonacci retracement” eszköz segítségével behúzott 161,8%-os vonal kell, hanem a „Fibonacci extension” eszköz által kirajzolt ilyen érték. Az extension eszköz használata három lépésbõl áll. 1) Kiindulok az elsõ hullám kezdetébõl, 2) felhúzom az elsõ hullám végéig, majd 3) megmutatom neki a második végét.”

 

Elliot 

 

Hetes HSI

Hetesen is folytassam az elõbbi Elliotos gondolatmenetemet, a ciklusok kialakulásáról még azt is érdemes tudni, hogy az Elliot hullámok is Elliot hullámokból épülnek fel, erre jó példa  a hetes felbontás is. Piros színnel jelölt Elliot hullám iii. pontja legalább 28400 fölé várható, elsõdleges célára 32128, szinte megegyezik a 2007-es lokális tetõvel. Véletlen???

Persze azt soha ne feledjük, hogy az árak nem egyenes vonalon egyenletesen mozognak! Addig Elliot hullámról beszélünk/beszélhetünk, míg a ii pont alá nem esik a jegyzés!

HSI - elliotok 

-De ne csak Elliotban gondolkodjunk! Most nézzük meg más szemszögbõl is, és keressünk más lehetõségeket.

Ezen a képen, már több lehetõséget kínál nekünk a hetes chart.

 HSI - hetes

-Van egy pirossal jelölt trendvonalunk, amire mostanában nagyon rátapadt az ár, nemrég volt el longos 20-as 50-es keresztünk. A feketével jelölt leszorítót igen nagy lendülettel sikerült áttörnünk, ami nagyon pozitív jel. Szerencsére még nem távolodtunk el annyira tõle, hogy ne kínáljon jó beszállókat, feketével jelölt megtört trendet egy kis szerencsével vissza fogja tesztelni, itt más erõs támasz is található a 200 hetes /sárga/ mozgóátlag személyében. Ha a fekete vonalat nem is fogja érinteni, de hogy sok befektetõt elbizonytalanítson a 22400 támasz alá fog zárni, pár hétig alatta is fog tartózkodni szerintem. Érdemes lesz ezeken a szinteken figyelni, mert ha forgalommal nem fog tudni esni, hanem színten tartják akkór nagy valószínûséggel elindulhat felfelé az árfolyamgörbe. 20400-as szintet is erõs támasznak gondolok, de a legfõbb támasz az mindenképpen a 18850-es szinteken található.

-Ahogy elindul felfelé a jegyzés, hamar akadályokba is ütközik, de ezeket kellõ lendülettel könnyedén leküzdheti és az említett célárakat veheti célba. Komolyabb ellenállás 26400-on található, de ez annyira régi csúcs, hogy kis hezitálás után átküzdheti magát rajta. Ami sokkal komolyabb és nehezebb falat lesz az a 2007-es lokális csúcs az eddigi /ATH/ 31958. Ezzel a szinttel szerintem meg fog küzdeni, idõ kell neki, hogy meggyengítse ezt a frontot. Persze ezek nem pár nap alatt fognak lejátszódni, célárak 1, esetleg 2 év alatt lehetnek elérhetõek.

HSI - Hetes mozgás 

Valami hasonlóra számítanék hetes idõtávon, 21300 elestét nem várom. Bollinger szalag szépen szûkülgetni fog, mozgóátlagok is szép lassan egyre feljebb mozdulnak, így mire az ár, a 21500 környékére ér a legtöbb mozgó egy csokorban fogja alátámasztani az árat /50-100-200 mozgók + Bollinger alja(fehér)/. 

Napos HSI

Napos felbontásban élõsszõr vizsgáljuk meg azt a szakasz amit hetesen is megnéztünk már.

Látszik, hogy a pirossal jelölt trendvonallal emelkedik az  ár, bár mostanában egyre többször érintette. 23100 kell figyelni, támaszok lehetnek még a 23400-tól 23250-ig tartó BB-alja és mozgóátlagok értékei. Ha a következõ mozgást vesszük észre, leszúr egy nagy kanóccal 23100 környékére de aznap vagy 2 nappal rá már 23400 fölött zár akkor érdemes belevenni, mert lesz benne erõ, hogy kitörjön a szûkülésbõl. Messzebbrõl ez látszik. Ha a piros trendvonal megtör a nagyobb korrekció elkerülhetetlen lesz, jó esetben csak 50%-fog esni 22000-ig a 200 naposig /sárga/, persze mehet tovább is lefelé, de jól látszik, hogy támaszokkal rendesen el vagyunk látva.

Kicsit közelebbrõl nézve, napos charton: 

HSI - napos közeli 

Ha trendet megtöri sokat tud menni egy irányba, figyelni kell lehet, hogy a közelben aljat fog találni, de, az elõre megjósólni, hogy medig fog felfele menni azt még nem lehet, ha áttöri az ereszkedõ csatorna tetejét, majd akkor lehet számolgatni. Mit is? Nagyon közelrõl megmutatom:

 HSI - nagyon közeli

 Elliotnál maradva, így nagyon közelin, észrevehetõ/berajzolható egy teljes Elliot ciklus A C pont még kijelölésre vár, de érzésem szerint közel lehet naposon a “C” alja 23400 erõs támasznak tûnik. Ezen kívül még egy Bull Flagot-is be lehet rajzolni, ez az alakzat jellemzõ Elliot kialakulásánál, ha szabályos Elliotot/befejezést/rajzol a chart. Viszont a zászló alakzatnál fontos az idõtényezõ is, a zászló rúdjánál nem lehet hosszabb a lobogó része, de már az sem egészséges, ha az idõ felénél tovább szenved és nem történik semmi érdemleges. Reménykedjünk, hogy max:2-3 kereskedési nap után eldõl a zászló sorsa.

Célára :25500 környékére esik.

De ehhez 2 fontos szintet kell felülteljesítenie:

-Sárga csatorna teteje

-24450-et

Összegzés:

Minden tõtávon felfelé mutat a chart jelen pillanatban. Vannak fontos szintek amiket figyelni kell. 25000-26000 szint elérése az szinte boritékolható. De kérdés, hogy mikor és milyen elõzményekkel! A lények, hogy trendvonalak, aljak ne sérüljenek, ha mégis át kell számolni a célárakat és sajnos lefelé kell módosítani. Támaszok közelében van, hosszú és rövidtávokon is így óvatos vételeket el lehet kezdeni, de szokás szerint figyelni kell a szinteket amin stoppolódni, vagy bõvíteni kell.

Szólj hozzá