A BM&F Bovespa 1890-ben alakult Bolsa de Valores de S?o Paulo (Sao Paolo Stock Exchange) néven. 2008-ban egyesült a Brazilian Mercantile and Futures Exchange-dzsel (BM&F) így létrehozva a BM&F Bovespa-t. Még ezévben egyeséget kötött a chicagoi CME Group-pal: 5%-os részesedést adtak át egymásnak. Brazília legnagyobb értéktõzsdéje. Normál kereskedési idõszak hétköznaponként: 10.00-17.00 között, elõkereskedés: 9.45-10.00 között, utókersekedés: 17.00-19.00 között. 

 

Kezdjük itt is a különbségek bemutatását. Már említett Lineáris és logaritmikus skála összehasonlításával. 

Bovespa lineáris-logaritmikus 

Jól látható a különbség. De mit is látunk itt, jegyzése óta kapott hideget-meleget. kb. 1,5 év alatt emelkedett /1993.05-1994.09/ 23688%-ot, 23,7-ról szinte megszakítás nélkül emelkedett egészen 5637,7-ig!!! De nézzük meg ezt a hihetetten emelkedést logaritmikus charton a csúcs-völgyek %-os értékek változásával. Érdekes!!! 

Bovespa % 

Igen jól látja mindenki az alja és a teteje közt 310489% a változás, de ha valaki nem adta el ott a jelenlegi ár /64577/ és a minimum ár köz is 255404% van.

Szálljunk le a földre és nézzük, hogy mire is számíthatunk. Nézzük elõször havin…

Bovespa havi

Ha távolról nézzük a chartot egy emelkedõ csatornában halad felfelé már 1995-óta és csak néha kukkantott ki belõle.

Bovespa log.csatorna 

Elég széles ez a trendcsatorna kb. 64000 pont széles, így erre alapozni nem kifizetendõ. Közelebbrõl lineárisban vizsgálva, viszont jobban, kontrasztosabban látszanak a szintek.2007-tõl érdemes vizsgálni, mert az elõtte lévõ értékek,, annyira távoliak, hogy számolni velük nem nagyon érdemes. Viszont a 2008-as tetõt /73920/ és ugyanebben az évben elért /29435/ minimumot számon kell tartani. Ez 60,18% esést jelentett 5 hónap alatt.

Bovespa - havi lineáris

Visszatudjon kapaszkodni a válság elõtti szintekre, ahhoz kicsit több idõ kellett neki, új ATH-t nem is tudott csinálni. Kétszer is megpróbálta de megtorpant a 70000 feletti szinteken. Így itt is kialakult egy Dupla Csúcs, de errõl kicsit késõbb. Jól látszik, hogy vízválasztóhoz érkezett. Havi szinten 20-as mozgó és egy trendvonal tartja a lelket 65000 feletti szintekben. Trendvonal törése esetén, 50-es mozgó és a BB alja elérhetõvé fog válni 57000 szint magasságában, amit nyakvonal szintjének is kinevezhetünk.

Bovespa - havi dupla csúcs 

Berajzoltam a dupla csúcsot, egy szépséghibája azért mégis van, hogy a második csúcs a magasabb. De csak 1,5% különbség van kettõ között, az havi szinten jelentéktelen eltérés. Nyakvonala 100%-os fibó szintnél van ami 57634 értéket jelent. Az alakzat célárai a következõk:

  1. .    51724
  2. .    48073
  3. .    42164

Hivatalosan célára a 42164 az a 100-as mozgóval jelenleg egybeesik ami ha visszanézzük a távoli logaritmikus, a csatorna alját is jelenti. A jelenlegi szintrõl /65755/ 34%-os esést jelentene. Az, hogy megvalósul e azt nem tudni, még a nyakvonaltól is messzi van, de érdemes elõre eljátszani a gondolattal.

Nyakvonal elérésére nagy esélyt látok, szerintem onnan inkább felfele fog fordúlni és egy hosszas sávkereskedés kialakulása, bázis kialakulása a legvalószínûbb szenárió 57600-73100 szintek között . Sávkereskedés a legegyszerûbb dolog ami a tõzsdei parketten létezik, csak nehéz idõben észrevenni és elhinni, hogy ez egy sáv . Alján venni a tetején meg eladni kell, ennyi az egész. Persze még sávozásról sem beszélhetünk, mert a sáv aljának kijelöléséhez is legalább 2 érintés szükséges, amibõl még egy érintés hiányzik. Persze ilyen idõtávon nem tickre kell teljesülnie ezeknek a feltételeknek. Ezért is jelöltem be több sávot, aktív kereskedés 60000-72000 köz folyt eddig.

 

Bovespa - havi sáv 

Miután valamerre kilép a sávból/bázisból a célárat a sáv szélességgel kell számolni, pontos értéket csak azután tudunk kalkulálni, miután meghatároztuk a sáv pontos széleit. Ahogy eladja a bázis az érték jegyzése nem kell eszeveszett módon poziba lépni, esetek 80% mindig csinál egy vissza tesztet a kitörési pontra. Oldalazás évekig is eltarthat, nincs erre semmi szabály, de minél tovább tart a bázis annál erõsebb és a kitörés amihez forgalom is kell annál iránymutatóbb. Ezt a sávot is érdemes megpróbálni lekereskedni aljától a tetejéig 15469 pont /26,84%/ fordítva meg /-21,6%/ így 10-15%-at könnyedén foghatunk velük. De nézzük részletesebben.

Bovespa - hetesHetesen lefele mozog az ár, igaz a hetet pluszban sikerült zárni +0,74%, de csak hajszálon múlt, hogy ne a BB-n kívûl zárjon. A szalagot megtolta lefelé, ezért én további esésre számítanék, erõs támasznak 60000 tûnik. Vételeken addig nem is törném a fejemet. Sajnos az emelkedõ trendet is törte /fekete vonal/. Itt is jól látszik, hogy egy sáv kialakulásának igen nagy az esélye. HA a világban valami nagyon rémséges dolog történne akkor van esély csak a sáv, mozgók, támaszok azonnali elestére.

A képen az is jól látszik, hogy a 70000 fölötti szintekkel nem bír. Így, ha fölfele nem megy akkor menni fog lefele. 60000 környékén érdemes lesz figyelni.

Bovespa - heti dupla csúcs 

Itt 2 dupla csúcsot is észre lehet venni és jól látható, hogy akármennyire is megbízható alakzat, ne mindig éri el a könyvek által említett célárat. Én ezért is inkább Fibonaccit veszem elõ, támaszok keresésében jól szokott mûködni. Látszik is, hogy a 138,2% fibó sikeresen visszafordította a jegyzést. Második dupla csúcsnál is hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy méretében kisebb és a 200%-os célár elérése valószínûbbnek tartom, már csak a spekulánsok miatt is. A 200 hetes mozgót /sárga/ egyenlõre felfelé halad ezért is számítok elsõre megpattanásra.

Sokat törtem a fejemet, hogy mit is írhatnék ezen a távon. Csak arra jutottam, hogy amit itt látni az nem más, csak akadályok sorozata 60000-ig. Ami elõzõ idõtávokon sokkal simábbnak tûnik.

Bejelöltem az össze támaszt ami akadály lehet lefelé. Egyenlõre az eddigi esés korrekcióját láthatjuk. 67000 ár visszatesztelését látjuk jelenleg, onnan szerintem jó esélye van a lefordulásra és a már sokat említett 60000 céláram elérésére. Látható még egy enyhén ereszkedõ csatorna /fekete/ amibõl szintén kilépett. Rövidtávon is az esés van napirenden.

Összegzés

Több idõtávon is a sáv létrejöttét látom a legvalószínûbbnek. longokkal és a shortokkal is várnék. Az ár a valószínûsített sávom felénél jár jelenjel ezért is innen teljesen kiszámíthatatlan  helye pozíció.

Short: De ha mindenáron pozició felvételét szeretnénk akkor naposon keresgélném az elsõ lehetõségeket. Kis tétellel meglehet játszani a letörés /nyakvonal/ vissza tesztjét egy kis eladással /67000/ értéken. Következõ pozi ha még mindig felfelé megy az ár, akkor a csatorna tetején a fekete vonalnál adnám a következõt. Viszont, ha nem fordul és tovább szambázik felfelé legkésõbb 73000-nél fordítanák, de mindenképpen stoppolnám az eladásaimat.

Long: Longok felvételét csak 60000-nél kezdeném el, 57700 környékén a következõ egységet venném meg, viszont ha tovább esik, szûk stoppal 57000 alá nem engedném a pozícióimat. Viszont ha fordul felfelé ismét lehet bõvítgetni, egész szép kis pakkot összelehet gyûjtögetni 70000-ig. Felettem már elkezdeném realizálgatni a nyerõ befektetéseket. Összeset nem kell eladni, érdemes átlagokat nézni, meghagyni pár darabot, ha kitör és egy õrült menetbe kezd és mi már akkor egy szép busás profiton kotlunk. Természetesen akkor a bõvítgetés elkerülhetetlen.

 

 

 

Szólj hozzá