Ennek az indexnek, azaz a Japán gazdaságot reprezentáló indexnek távoli történelme van, ezért a magyar befektetõk szempontjából nézve a rendszerváltástól indulva nézzük, hogy is alakultak a dolgok ott ahol már atombomba, olimpia rendezés, cunami és kisebb-nagyobb gazdasági események történtek.

6 Hónapos:

1990.jan.04-én volt a fordulópont, 20 évvel ezelõtt. Mire volt elég ez a 20 év? Közel sem tudott olyan ütemben esni, mint amilyen ütemben emelkedett. Ráadásul a 7000 szint már több szõr is megtartotta az árat, ezen az idõtávon, egy nagyon erõs támaszt, stopszintet jelölt így ki. Innen jó eséllyel akár fordulhat a  trend is. 7600 és 7000 dupla alj alakzatot hozott össze. Aljak közelségének köszönhetõen, kis kockázat mellett nagy haszonra lehet szert tenni, az útóbbi ? évben is 7,2% emelkedett. 200 mozgóátlagot /piros/ idõtávhoz mérten gyorsan el is érheti, de komolyabb akadály az 50-es lehet /kék/ és a trendvonal teteje. Veszélye, de nem elképzelhetetlen egy BULL Flagot felfedezni, ami igencsak optimista a jövõképet fest. Bár ebben az idõtávban nem jellemzõ alakzatok célárával számolni. De az jól kivehetõ, hogy megtörne a 20 éve tartó trend, ha a leszorító trendvonal fölé tudna menni és ott tudna zárni is.

Nikkei 225 6 havi 

Nikkei 6havi

Havi:

Havi felbontásban, szépen oldalazgat, ezért még semmirõl nincs lekésve az ember, ha lépni szeretne. A kép közel sem egyértelmû, de ad lehetõséget, hogy elhatározzuk magunkat. 2dolgot kell nagyon figyelni!

1.      Pirossal jelölt trendvonalat, mert ha az alá megy az ár, könnyen egy bear flag utolsó szakaszán találhatjuk magunkat, ami semmi jóval nem kecsegtet és 4000-es célárat hozhatja . Ahol mindenképpen meg kell szabadulni a longoktól az a 7000 szint alá menetelekor kell megtörténnie. De ezt kár megvárni, stoppolódni kell, ha trendvonal alá megy vagy ha 7500 aljat elüti, pluszba a  beszûkült BB szalagot elkezdi lefele tolni. Sajnos a trend is lefele mutat.

2.      Kis kockázattal, most is lehet már próbálkozni, de ebben az esetben nagyon tagoltan kell kereskedni és szigorúan a szinteket be kell tartani. Vétel esetén a stopot az elõbbien leírt módon be kell tartani. Figyelni kell a 50-100 mozgókat /zöld-kék/, mert az 50-es mozgó már többször módosította az irányt. Felette lehet újabb vételeken gondolkozni, de ott van még a 200-as MA is /sárga/ ami szintén nagy hatással van a görbére.

 

Sajnos a beszûkült Bolinger szalagra a legjellemzõbb, hogy trendirányba tolja meg. De persze vannak kivételek, és azéért van tér felfelé is, igaz, ha nem tartjuk be a stopokat nagy a kockázat. Kicsit csalóka a grafikon, nem véletlen, mert ez logaritmikus chart, ilyen távoli idõsíkban hasonló alakzatok célárával így kell számolni. Normális liberális grafikonon a medve zászló célára 0 alá mutatna. Rendes beszállók érdekében, tovább kell bontani a grafikont.

Hetes:

Hetesen visszaváltottam logaritmikusra, hogy arányaiban jobban érzékelhetõ legyenek az árak, ill. elmozdulások. Itt sincs más dolgunk, csak figyelni kell a két trendvonalat, alsó pirosat, meg a felsõ feketét. Annyiban viszont más a helyzet, hogy van egy sárga 200 hetes mozgónk, ami az elõzõ csúcs magasságával megegyezik ~11380 vagy is meg fogy mire oda felér az ár. Egyelõre lefelé mozdult az utolsó héten, elvesztette erejét, ami hozhat egy kisebb vissza tesztet 20-50-100 mozgókig, vagy a piros trendvonalig. Akkor és ott lesz érdekes! 

Létezik egy 4-es szabály, ami azt jelenti, hogy negyedik érintésre annyi elgyengül az a támasz, hogy jó eséllyel keresztülmegy rajta. Ez igaz és lehet alkalmazni lefelé és fölfelé is. Gondod csak az értelmezése szokott okozni, sokan beleszámolják az elsõ érintést is, amit elvileg nem kéne, mert az a mérvadó. Én számolásom szerint most fogja harmadszor érinteni, jó eséllyel még megtarthatja. HA sikerül neki akár lendülettel pattanhat is, egészen a 200 hetesig. Berajzoltam, hogy milyen mozgást is tudnék elképzelni.

Napos:

Napost nagyon nehéz elemezni, mert a Japán index, nagyon hektikusan tud nyitni, rengeteg rést hagy maga után, nyitási idõpontja miatt ez érthetõ is sajnos.

De érdemes egy-két pillantást vetni rá, 9800-nál látszik egy támasz szint, ami tarthat, az alatt már csak a sokat emlegetett piros emelkedõ trendvonal van, amiben bízhatunk. Itt vételt támaszon, vagy egy esetleges kitörésnél 10400-10500 környékén tudnám ajánlani, 10500 lélektani ellenállás is lehet, ezért ott még várnék egy megerõsítést, a fals kitörés elkerülése érdekében

 

Nikkei 225 napos

 

Szólj hozzá