Immár másfél éve a legtöbb index lefelé tendál. A visszaesés összetett okairól mindenfélét lehet olvasni, összefoglalva azonban azt lehet elmondani, hogy a tartós bizonytalanság miatt (az árfolyamok gyors fel és leszállása – ami napi szinten tapasztalható a piacokon) a befektetők jelenleg csak visszafogottan fektetnek be. Ezek a váltakozó növekedések, csökkenések már a 19. Század óta folyamatosan léteznek, mégis minden alkalommal elbizonytalanodunk, amikor a teljesítmény visszaesést mutat. Az, hogy ez egy kisebb, vagy nagyobb zuhanás lesz-e, szinte teljesen mindegy, mivel a történelem eddig mindig beigazolta, hogy minden egyes zuhanást egy nagyobb fellendülés követ.

A grafikon a zuhanási időszakokat mutatja (piros fázis) és az azokat követő fellendüléseket (zöld fázis), kiegészítve a teljesítményértékekkel.

Aktuálisan a medve piac 18 hónapja tart és ez a piacoknak* (DAX -15,1%, MSCI World -5,6%, Dow Jones -1,5%, Emerging Markets -13,7%, Hang Seng China -12,8%, BRIC Államok -16%) átlagosan 16%-os veszteséget jelentett. Az, hogy az eső piacok fázisa mikor ér véget, szakszerűen lehetetlen megválaszolni, de statisztikailag tekintve, a kisebb esések inkább rövid ideig tartanak. Tehát egy hamarosan bekövetkező fellendülés egyre elképzelhetőbb és egy még nagyobb, illetve további esésre utaló jelek egyelőre nincsenek.

A félelem és a mohóság miatt azonban a befektetők mindig a piac ellen fogadnak. Szintén statisztikailag tekintve viszont meglehetősen alacsony sikerrel. Elmondható azonban, hogy az egyszerű szabályok** és a fegyelmezett megvalósítások sokkal hasznosabb tanácsadók a nehéz időkben.

Forrás: Partner Bank AG

*Állapot: 2016.szeptember 23.

**A szabályok és filozófiák a legutóbbi Partner Bank Piaci közleményben kerültek ismertetésre.

Szólj hozzá