Hírlevelek

39. heti gyorsjelentés- Német medve mozgatta a piacot

By 2016.10.04. november 11th, 2016 No Comments

Kovács úrral, egy mezőgazdasági vállalkozóval hétfő reggel 8 órakor volt találkozónk az irodában. Mielőtt sor került a találkozóra, vasárnap este még átnéztem a Bloomberg cikkeit és ott olvastam a Deutsche Bank sorsáról. A Bank figyelmét már két hete felhívták arra, hogy 2008-2009 előtt, a Bank jelzálog-fedezetű értékpapírok forgalmazásában okozott kárért kiszabott bírságot fizesse meg. De az amerikai igazságügyi minisztérium nemcsak erre a bankra szabott ki hatalmas bírságot, hanem a Barclays-re és a Credit Suisse-ra is, a jelzálog-fedezetű értékpapírok szabálytalan értékesítése miatt. Jelen esetben, a cikkben az áll, hogy a korábban kilátásba helyezett 14 milliárd dollár helyett „csak” 5,6 milliárd dolláros lehet a bírság mértéke. Illetve, hogy ki az a tíz ember, aki dönt a Deutsche Bank AG további sorsáról.

Másnap a kocsimba ülve a harmadik kerületi irodámba hajtottam. Mindketten pontosan érkeztünk a Selmeczi utcába, akarom mondani hárman, amin én is meglepődtem. Hisz Kovács úr nem egyedül érkezett, hanem egy csinos, filigrán 20-as éveiben járó lánnyal, Terezával. Miután bemutatta a titkárnőjét és egyben cég másik ügyvezetőjét, helyet foglalva egy-egy „Ferenc-pápa kávéjával”(65% brazil, 10% kenyai és 25% indonéziai kávét tartalmazó, napon szárított arábiai keverék) kínáltam meg őket.

Kovács úr, egy a 60-as éveiben járó, kis- és közép vállalkozást működtető úr, aki kimért módon beszélt, már a megjelenése és a mozdulatai is a magas egzisztencia szintjét sugározta. Tereza ellenben egy cserfes lánynak látszódott. Kovács úr elmondta, egy közös ismerősünktől, Lászlótól hallott a PortfoLife Kft-ről. Egyből felhívott, hisz már régóta foglalkoztatja a befektetés ötlete. Kovács úr Szabolcsban almatermesztéssel, míg az Alföldön kukorica és egyéb takarmánynövények termesztésével foglalkozik. A vállalkozását a 90-es évek eleje óta üzemelteti, kisebb-nagyobb sikerrel. Viszont, úgy gondolja a mai piaci helyzetben, hogy a profitjából származó nyereség egy részét, ami kb. 40-50 millió forintot tesz ki, Ausztriában fektetné be közép- és hosszútávra. Kovács úr a kérésemre elmondta, hogy volt már befektetése Magyarországon. Az egy Unit-linked típusú befektetés volt, de azt vette észre, hogy a 10 év alatt befektetett pénz reál értékét sem kapta vissza. Tájékoztattam, hogy az Unit-linked befektetések és az értékpapírok között az egyik legfontosabb különbség a költség. Hisz, mint tudjuk „az régóta nem kérdés, hogy ha valaki befektetni szeretne, akkor vásároljon befektetést, ha biztosítás szükséges, akkor pedig az legyen a végállomás.” Kovács úr régóta figyelemmel kíséri az európai gazdaság sorsát, ezért érdeklődött arról, hogy a héten milyen folyamatok zajlottak le az európai szintéren. Tájékoztattam őket arról, hogy a héten péntekre, a nagyobb, lefele irányuló heti elmozdulások után valamennyi fontosabb nyugat-európai index emelkedéssel fejezte be a kereskedést. A DAX a hét elején már eséssel nyitott, az esést a pénzügyi szektor vezette, hiszen hétfőn a Deutsche Bank 6,5 százalékot, a Commerzbank 3 százalékot, míg a Raiffeisen 2,3 százalékot veszített az értékéből. Majd a szeptember 28. napi tőzsdezárásig az esés fenn maradt, míg végül 28.-án a DAX30 indexe valamivel több, mint 10500 ponton zárt. Péntekig a Deutsche Bank helyzete borzolta a kedélyeket, az új Lehmann Brotherst látták a bankban. Majd pénteken napvilágot látott a hír, hogy küszöbön áll a megegyezés a Deutsche Bank és az amerikai igazságügyi minisztérium között, miszerint a rekordösszegű bírság helyett a bank jóval kisebb összeget, csupán 5,4 milliárd dollárt fizessen. A bank stabil hátteréről nyilatkozott pénteken több nagy európai pénzintézeti vezető, és úgy tűnik, a bank igazgatótanácsának elnökének, John Cryannek a nyilatkozata is némileg megnyugtatta a piacokat. Európában a hét végére, nem kis meglepetésre a Deutsche Bank zárta jól a hetet. 16,13%-ot erősödött egy nap alatt a heti ingadozása után. Viszont ha ránézünk a Bank grafikonjára, akkor eléggé szembetűnő az, hogy a bank részvényei tavaly november vége óta több mint a felére estek. Míg 2015 november 23.-án 30,75 dollárt ért egy részvény, mára már csak 13,09 dolláron áll.

Európában a Stoxx 50-es indexe 0,7%-kal drágult. A londoni tőzsde fő mutatója, a FSTE-100 bő 20 ponttal, 0,29 százalékkal gyengült. Párizsban a CAC-40 index 4 ponttal, 0,10 százalékkal javult. Érdekes hír Nagy–Britanniában, hogy a Royal Bank of Scotland leválasztja a lakossági banki üzletágáról a befektetési banki üzletágat és új nevet is ad neki, NatWest Markets névvel fog tovább működni. 2016. szeptemberében 109,5 pontra, több mint két éve a legmagasabb értékre emelkedett az üzleti hangulatindex Németországban, az előző havi 106,3 pontról, a müncheni egyetem Ifo gazdaságkutató intézetének felmérésében. Elemzők szerény javulást, 106,4 pontot vártak szeptemberre.

Magyarországon viszont történelmi mélyponton van a munkanélküliség. Egy év alatt a munkanélküliek száma, több mint 100 ezerrel csökkent, miközben a közmunkások száma nagyságrendileg nem változott. A munkanélküliség adatai nem kedvezőek hazai viszonylatban, de a külkereskedelmi mérlegünk többlete meghaladta a 6 milliárd eurót. Illetve a héten figyelnünk kellett arra is, hogy Magyarországon szeptember 28.-án 211 milliárd forint, 3 hónapos betét lejárt az MNB-nél, amelynek már nem lesz helye a 3 hónapos betétben a következő aukción.

Kovács úr és Tereza (miközben Tereza Kovács úr combján tartotta végig a kezét) még egy-egy forró kávét és egy-egy ásványvizet kért a hosszú beszélgetés ideje alatt. Elmondták, hogy nagyon konzervatív befektetéseken gondolkodnak, kb. 5-7 évben, illetve a tőke egy kis részét hajlandóak részvényekbe fektetni hosszútávra. Igaz, Kovács úr megemlítette, hogy hallott arról, hogy összevontan mindenki bekerül egy adózási-információ csere nyilatkozati rendszerbe. A kérdése az, hogy ez Ausztriában mikortól várható. Tájékoztattam, hogy a jogszabályok előírják 2016.10.01. napjától a Common Reporting Standard (röv. CRS) nemzetközi egyezményt, ami az országok közötti adózás szempontjából releváns információcserét szabályozza. Eddig is a legerősebb adótitokkal rendelkezett Ausztria, de a CRS-ben résztvevő országok évente egyszer kicserélik egymás között a személyes, a számla és a vagyoni adatokat. Ez azért fontos, mert az új jogszabály értelmében a pénzintézetek kötelezettek arra, hogy ügyfeleik adózási illetőségét megállapítsák. Viszont vállalkozások/jogi személyek esetében 250.000 USD befektetés alatt nem kerülnek lejelentésre az adatok. Persze minden törvényi szabályozás a pénz eredetéről ugyanúgy szükséges.

Kovács úr elmesélte, hogy ő meglehetősen szkeptikus az európai kötvényekkel szemben, viszont szereti az amerikai és ázsiai piacot a befektetések terén. Ezért kíváncsian hallgatta, hogy a héten mi történt az amerikai és ázsiai piaccal, és vajon mennyire képes az olaj végre erősödni. Az USA piacán a fogyasztói bizalmi index a vártnál nagyobb mértékben emelkedett szeptemberben. Akik először szeretnének munkanélküli segélyt Amerikában felvenni, azoknak a száma szeptemberben elenyésző. A piac két eseményre reagált. A héten megtartott Hillary Clinton és Donald Trump elnökpárbajára és a Deutsche Bank részvényeinek esésére. A szeptember 28.-án megtartott elnökválasztási vitát átlagosan 84 millió amerikai nézte a tévében, az érdeklődők valós száma azonban ennél is sokkal több lehetett. Ezen a napon az amerikai tőzsde, a Dow Jones is változott, míg a vita elején 18265 pontról leesett az index, estére viszont kiválóan zárta a napot.

A héten Janet Yellen újra megszólalt egy meghallgatáson. Yellen a Képviselőház Pénzügyi Szolgáltatások Bizottsága előtt azt jelentette ki, hogy szigorúbb tőkekövetelmények kellenek a globális rendszerszinten kulcsfontosságú bankoknak, míg a közösségi bankoknak enyhülnének a terhei. A Dow Jones a hétvégére pluszban 18308,15 ponton zárt. Az Amerikai indexek közül a Fókuszkönyvben is megtalálható Wal-Mart 1,97%-ot, míg a Procter&Gamble 1,72%-ot emelkedett. Míg a hét vesztese a Verizon volt.

A hét érdekes eseménye volt még az Opec algíri informális találkozója, ahol egy megegyezés született. Novembertől 32,5 millió hordóban maximálják a napi kitermelést, igaz ennek véglegesítése november elejére várható. Oroszország lehet ennek a kerékbetörője, akinek az a fontos, hogy minél több túltermelt olajjal rendelkezzenek és fő szempont még, hogy a kitermelési szintjük is magas legyen. Viszont ezen a találkozón kiderült, hogy a szaúdiak sem képesek tartósan elviselni az alacsony olajárat.

Kovács úr kérésének megfelelően elmondtam, hogy India gazdasága továbbra is töretlen. Tájékoztattam, hogy a Franklin Indiai Alap 2014 óta rohamos tempóban javul és magas hozamot hoz. Viszont a héten kiderült, hogy Indiában elmaradt a kirobbanó emelkedés a havi 160%-os átlagforgalom ellenére is. Kínában minimálisan növekedett a feldolgozóipari aktivitás szeptemberben, részben a belföldi és a külföldi megrendelések bővülésének hatására. Japán Nikkei csúszott pénteken, így 16449-en zárta a hetet. A Hang Seng 1,5%-os csökkenéssel zárt.

A konstruktív konzultációt követően, előkészítettük a vállalkozás befektetéséhez szükséges dokumentációt, de a tényleges döntésre egy hét múlva kerül sor a Partner Bank Fókuszkönyve alapján.

Szólj hozzá