A 14. héten a pénteki munkaerõ piaci adatokra estek a vezetõ amerikai indexek, de a hét mérlege így is pozitív. A hét utolsó napjának hátterében az állt, hogy a nem mezõgazdasági álláshelyek száma várt alatt bõvült az Egyesült Államokban és a munkanélküliségi ráta sem csökkent. A hét összességében pozitív hírekrõl szólt. A FED elnöknõje a monetáris ösztönzés mellett tört lándzsát egy konferencián. A Fed elõzõ kamathozó ülésének jegyzõkönyve nyugtatta a piaci szereplõket a 15. héten. A chicagói Fed elnöke is a monetáris ösztönzés jótékony hatásairól beszélt. Az Alcoa pozitív számaival indult az amerikai gyorsjelentési szezon.

Technikai oldal

Mi történt? A Dow a 14. héten még emelkedett, újabb történelmi csúcs nem alakult ki, majd a 15. héten lefelé vette az irányt. Jelentõs korrekcióról nem beszélhettünk, az árfolyam a lélektanilag is fontos 16000 dollár fölött maradt.  A legismertebb vezetõ index kurzusa folytatta útját a hat éve tartó, hosszú távú növekvõ trendben és ugyancsak hat éve rajzolódó emelkedõ trendcsatornában. Az árfolyam a felsõ pirossal (alulról második) behúzott trendvonal és a kékkel behúzott növekvõ trendvonal között fejlõdött. A Bollinger szalagok április eleji összeszûkülése jelentõsebb mozgást vetíthet elõre a közeljövõben. A grafikonba integrált három technikai indikátor közül kettõ túlvett állapotot jelzett.

Mi várható? Nem fogalmazhatunk meg úja a támaszok és ellenállások tekintetében, valamint a hosszú távú trend is változatlan. A közép- és hosszú távú mozgóátlagok alapján az emelkedõ trend érvényessége folytatódhat. A kiemelt fontosságú 16000 dolláros ellenállás fölötti stabilizáció és a trendcsatornában történõ fejlõdés alapján következõ szintek támadása következhet, de természetesen korrekció bármikor benne lehet a pakliban. Az elõzõ lokális csúcs 16500 közvetlen környezetében komolyabb ellenállást fejthet ki. A kék színû emelkedõ trendvonal átszakítása esetén még nagyobb intenzitású rally bontakozhat ki, de a kurzus 2011 nyara óta nem volt képes átszakítani ezt a kék színû, emelkedõ trendvonalat (felülrõl a második vonal). A befektetõk 17 ezer pontos célárfolyamot tûzhetnek ki, az optimista vevõk célára a 161,8%-os (18832,72) Fibo lehet. Érdemes azonban óvatosnak lenni. Az MACD indikátor eladási jelzését a Slow Stochastic is alátámasztja, így a grafikonba integrált indikátorok alapján inkább eladás javasolt. Ha a medvék dominálnak, akkor az elsõ fontos támaszszint 16000, 15710, 14800, majd a 100%-os (14131,17) Fibo következhet.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A 14. héten a pénteki munkaerõ piaci adatokra estek a vezetõ amerikai indexek, de a hét mérlege így is pozitív. A hét utolsó napjának hátterében az állt, hogy a nem mezõgazdasági álláshelyek száma várt alatt bõvült az Egyesült Államokban és a munkanélküliségi ráta sem csökkent. A hét összességében pozitív hírekrõl szólt. A FED elnöknõje a monetáris ösztönzés mellett tört lándzsát egy konferencián. Az USA-ban nõtt a BMI nemcsak a feldolgozóiparban, hanem a szolgáltató szektorban is. Az ADP intézet számai is meghaladták a februári adatokat és a 326 ezres heti új munkanélküliek száma sem túl magas az átlagot nézve. A Fed elõzõ kamathozó ülésének jegyzõkönyve nyugtatta a piaci szereplõket a 15. héten. A chicagói Fed elnöke is a monetáris ösztönzés jótékony hatásairól beszélt. Az Alcoa pozitív számaival indult az amerikai gyorsjelentési szezon. A heti új munkanélküli kérelmek száma jelentõsen csökkent, valamint a termelõi árak és a Michigan fogyasztói bizalmi index emelkedése is meghaladta a várakozásokat. Mégis korrekcióba léptek a nemzetközi tõzsdeindexek, így a Dow Jones is veszített értékébõl. A negatív hangulat oka a technológiai szektorban keresendõ, mivel egyes szakértõk szerint jelentõsen túlárazottá váltak a technológiai részvények.


Részletek:

(04.01.) Az amerikai feldolgozóipari BMI a februári 53,2 pontról 53,7 pontra emelkedett. A végleges eurózónában mért feldolgozóipari BMI 53 pont maradt. Az európai munkanélküliségi ráta 12%-ról 11,9%-ra süllyedt februárban. A német munkanélküliségi ráta maradt 6,7%-on, de a munkanélküliek számát tekintve 12000 fõs csökkenést mértek. (04.02.) A februári 178 ezer fõrõl 191 ezer fõre nõtt a privát szektorban keletkezett álláshelyek száma az ADP intézet felmérése alapján. (04.03.) Az amerikai szolgáltató szektorban mért beszerzési menedzser index a februári 51,6 pontról a várt alatt ugyan, de 53,1 pontra nõtt márciusban. A múlt heti 310 ezerrõl 326 ezerre ugrott a heti új munkanélküli kérelmek száma. A vártnál kedvezõbb kiskereskedelmi adatok láttak napvilágot az eurózónában és lefelé módosították az eurózóna szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexét. (04.04.) A nem mezõgazdasági álláshelyek száma márciusban az elemzõi várakozást alulteljesítve 194 ezerrel nõtt, a munkanélküliségi ráta a várt csökkenéssel szemben maradt 6,7%-on. A kedvezõtlen munkaerõ piaci jelentésre jelentõs eséssel reagáltak a tõzsdék. (04.07.) A német ipari termelés februárban a vártnál kissé erõsebben, 4,8%-al emelkedett a januári 4,9%-os növekedés után. A Moody’s Caa3 kategóriába sorolta Ukrajna államadósságának minõsítését, a negatív kilátások pedig jól tükrözik a jelenlegi politikai és gazdasági válságot. Több ukrán városban oroszbarát tüntetõk vonultak az utcára, amely növeli a lehetõségét a Krímhez hasonló forgatókönyvek bekövetkezésének. (04.08.) A Nemzetközi Valutaalap negyedéves tájékoztatójában a tavaly mért 3%-os globális növekedési ütem idén 3,6%-ra, jövõre 3,9%-ra pöröghet fel, amelyben jelentõs szerep juthat az Egyesült Államok teljesítményének Kína, Oroszország és Brazília lassulása mellett. Az Alcoa alumíniumipari óriás pozitív számaival indult a gyorsjelentési idõszak az USA-ban. (04.09.) A Fed elõzõ kamathozó ülésének jegyzõkönyve és a monetáris programot támogató chicagói Fed elnökének szavai jelentõsen megnyugtatták a befektetõket. (04.10.) A heti új munkanélküli kérelmek száma az elõzõ heti 332 ezerrõl 300 ezerre csökkent. (04.11.) A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe áprilisban a várt 81 helyett 82,6 pontra ugrott. Az amerikai ipari termelõi árak 0,5%-al növekedtek márciusban.

Szólj hozzá