Az EI du Pont de Nemours and Company egy amerikai vegyipari vállalat, melyet 1803-ban alapított Éleuthére Iréneé Du Pont. A Du Pont a világ harmadik legnagyobb vegyipari vállalata, a Dow Jones index egyik alakítója

Éleuthére 1771. június 24-én született Párizsban. Apja közgazdász volt, aki XVI.Lajostól nemességet kapott munkásságáért. Apja birtokán Bois des Fossés-en töltötte gyerekkorát. Iskolai tanulmányai nem igen kötötték le, azonban a robbanóanyagok iránt különleges érdeklõdést tanúsított.

 Éleuthére Iréneé Du Pont

1785-ben a fiatal Du Pont Collége Royal diákja lett. Két évvel késõbb, az akkor már nagynevû tudós, Antoine Lavoisier tanítványává fogadta. Akkoriban Lavoisier a puskapor gyártásáért felelõs kormányhivatalt vezette. Itt szerezte szakértelmét a fejlett robbanóanyagok gyártási technológiájában. Nem sokáig maradt ott. Rövidesen /1791/ apja munkatársa lett egy kis republikánus kiadónál. A tudományos élet helyett inkább a politika vonzotta. Tagja lett a Nemzeti Gárdának és támogatta a jakobinusokat. 1792. augusztus 20-án mindezek ellenére segítette XVI. Lajos és Marie Antoinette szökését. Apjával mindketten mérsékelt politikai nézeteket vallottak: ellenezték a király és a királyné kivégzését. A guillotinet csak azért tudták elkerülni, mert 1794-ben vége lett a terror korszakának. Minden óvatosságuk ellenére 1797-ben börtönbe kerültek. Ez idõ alatt teljesen kifosztották házukat és birtokukat. Ekkor érlelõdött meg bennük az emigrálás gondolata. 1799-ben eladták a kiadót, és hamarosan útnak indultak Amerikába. 1800. január 1-én kötött ki velük a hajó Rhode Islanden. A leszármazottak a mai napig megünnepelik ezt a napot.

 Háromárbocos fregatt érkezése

Megérkezésekor eszébe nem jutott, hogy puskaporgyártással foglalkozzon, de egy vadászat alkalmával puskája csütörtököt mondott. Elõször a fegyver hibájának vélte az esetet, de gondosabb vizsgálódás után rájött, hogy a puskapor minõsége volt a ludas. Alaposabb vizsgálat után rájött, hogy a nitrát megfelelõ volt ugyan, de az amerikai finomítási eljárás nem tette lehetõvé jó minõségû puskapor gyártását. Visszaemlékezett a Lavoisiétõl tanultakra és úgy döntött, hogy belevág a puskaporgyártásba. 1801-ben visszatért Franciaországba, hogy tõkét és gépeket szerezzen. Még ebben az évben 36.000 dollár tõkével megalapítja vállalatát a  EI du Pont de Nemours & Company. 18 részvényt bocsátott ki, darabját 2.000 dolláros névértéken, vásárolt egy darab földet egy lepukkant pamutfonodával, és megkezdte a gyártást.

 Lõpormalom belsõ

A XIX. század közepére a Du Pont az amerikai hadsereg legnagyobb beszállítója lett. A termelés mellett a kutatásokra is nagy hangsúlyt helyeztek. A XX. század elejére kirukkoltak a füstmentes lõporral. Termékeik köre egyre bõvült. Már nem csak lõport gyártottak, hanem dinamitot, cellulózt, lakkokat, és egyéb nem robbanó termékeket. 1914-re a fiatal Pierre S.du Pont-ot megbabonázta az akkor bimbózó autóipar és beszállt a General Motorsba. Laboratóriuma szorgalmasan dolgozott, ontotta magából a találmányokat: a polimereket, a neoprént, a szintetikus gumit, és végül a nagy ászt: a nylont.

Nylonharisnya reklám 1935

Néhány évvel késõbb a vállalat kirukkolt a teflonnal is, majd a fenotiazin rovarölõszerrrel. A második világháborúban fontos szállítója lett az amerikai hadseregnek. Ejtõernyõket, lõpor táskákat, és gumiabroncsokat szállított. A vállalatnak fontos szerepe volt a Mannhattan Tervben is, majd késõbb a hidrogénbomba elõállításában. A háború után a Du Pont ott folytatta, ahol abbahagyta. Újabb és újabb anyagokkal rukkolt elõ: egymást követték a  mylar , dakron , orlon , és a lycra. Legjelentõsebb talán a kevlár feltalálása volt: ebbõl készült a golyóálló mellény. A Du Pont anyagok szerepet játszottak és mai is játszanak az ûrprogramban.

 Apolló ûrhajó

A Conoco megszerzésével a vállalat tulajdonába került a 10 legjobb amerikai olaj-és földgázlelõhely. Késõbb megszerezték a Seagram Companyt, az egyik legnagyobb szeszfõzdét is. A Du Pont ma egy globális, a tudományt a termelés szolgálatába állító cég, amelyik 60.000-nél több alkalmazottat foglalkoztat. A DuPont-ot az elemzõk felülsúlyozásra ajánlják. Célárát 31,5 és 36 dollár közé teszik.

A Portfolife a DuPont papírjaiban nem rendelkezik érdekeltséggel. Jelen írás vételre ajánlásnak nem tekinthetõ!

Szólj hozzá