A Fed következõ elnöke, Janet Yellen hevítette a pénz- és tõkepiacot, hiszen az amerikai monetáris ösztönzõ program mellett érvelt szenátusi meghallgatásán, amelyet kitörõ örömmel fogadtak a befektetõk.  Egy kis elbizonytalanodás azért tapasztalható volt a 46. héten, november 20-án, amikor a Fed utolsó ülésének jegyzõkönyve alapján a Fed vezetõk véleménye nem volt annyira egyöntetû a kötvényvásárlási programmal kapcsolatban. De az elbizonytalanodás nem tartott sokáig, mert újra a vevõk irányítottak.

Technikai oldal

Mi történt? Gyönyörû szárnyalást mutatott a Hang Seng index a vizsgált idõszakban. Az árfolyamnak sikerült meghódítani a szeptemberi lokális maximumpontot. Sõt, az idén márciusban mért csúcs meghaladásával hozzávetõleg három éves csúcsot produkált a HSI 24100 ponton. Történelmi pillanatok szemtanúi lehettünk, ha a kurzus képes stabilizálódni a rendkívül szilárd ellenállási vonalnak bizonyuló, három éve tartó, feketével jelölt csökkenõ trendvonal fölött. A jegyzések a 200 napos mozgóátlag felett, attól jelentõsen elszakadva fejlõdtek. Az RSI értékei a semleges zónában tartózkodtak. Az MACD vonala és a szignálvonal egymás mellett futva nem adott jelzést nulla fölötti tartományban. A Slow Stochastic indikátorban is készülõdhet egy eladási jelzés a közeljövõben, de erre még nem érdemes pozíciós döntést alapozni.

Mi várható? A hosszú távú mozgóátlag felett elhelyezkedõ árfolyam alapján most felfelé vezethet az út. A kitörési kísérlet könnyen válhat trendfordulóvá, ha a magas szinteken újabb vételi hullám érkezik és a kurzus képes konszolidálódni a feketével behúzott csökkenõ trendvonal felett. Pozitív forgatókönyv esetén 24500 elérése után 25000 pont sem elképzelhetetlen. A grafikonba integrált technikai indikátorok egyelõre nem adtak egymást erõsítõ eladási jelzést, amely alátámaszthatja a rally folytatását. Technikailag egy fontos jelenség okozhat visszatesztet. Mégpedig a november közepén keletkezett, pirossal bekarikázott „rés”, amikor a grafikon folytonossága megszakadt és a napi nyitóárfolyam az elõzõ napi záró érték fölött helyezkedett el. A technikai elemzés szabályai szerint a kurzus elõbb-utóbb nagy valószínûséggel betölti a rést. Ha pesszimista forgatókönyv bontakozik ki, akkor az elsõ fontos támasz 24000 leszakítása után 23500-nál található. Ezután 22500 számíthat szilárd támasznak. Kiemelt fontosságú lehet 21500, amely az áprilisi kitörés kiindulópontja, és amelyet a 200 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíthet.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A kínai adatok jellemzõen kirobbanó formában voltak, így támogatni tudták a Hang Seng index emelkedését és a pozitív hangulatot az ázsiai régió más tõzsdéin is.  A nem feldolgozóipari beszerzési menedzser index és a HSBC bank kínai szolgáltató szektor indexe is felülmúlta a várakozásokat. Hónap közepére már kiugró adatok is napvilágot láttak. Pozitív hír volt viszont, hogy a vártnak megfelelõ 7,8%-os GDP növekedést mértek. Az export kiemelkedõ teljesítménye, a kiskereskedelmi eladások megugrása és a csökkenõ inflációs nyomás kedvezõ folyamatokról tanúskodtak Kínában. Kecsegtetõ, hogy a kínai Statisztikai Hivatal valószínûleg jövõre áttér a nemzetközileg elfogadott GDP módszertani számításokra, amelyet kedvezõen fogadott a piac. De minden adatnál fontosabb, hogy a kormány gazdasági és társadalmi téren is folytatja a reformokat, ezért nagyobb teret engednek a magánbefektetéseknek az állami szférában, és csökkentik az „egy gyerek politika” szigorát.

Novemberben az európai és amerikai részvénypiacok csúcsokat döntögettek, így kedvezõ nemzetközi hangulat segítette a HSI indexet. A világ leginkább a Fed vezetõk kötvényvásárlással kapcsolatos nyilatkozataira és az amerikai monetáris politika várható változásaira figyeltek. A befektetõk továbbra is hisznek abban, hogy a Fed kötvényvásárlási programja rövidtávon, de legalábbis idén és jövõ év elején változatlan formában folytatódik. Erre utal, hogy az amerikai makrogazdasági adatok megítélésétõl (várakozásokkal megegyezõ, alulmúló vagy felülteljesítõ számoktól) függetlenül emelkedni tudtak a vezetõ részvényindexek és gyengülni tudott a dollár az euróval szemben. Ugyanis egyes kiemelkedõen jól teljesítõ adatok (GDP adatok, nem mezõgazdasági álláshelyek száma, kiadott építési engedélyek, Michigan fogyasztói bizalmi index, heti új munkanélküli kérelmek száma) a Fed monetáris politikájának szigorítása irányába mutatott volna, de ez nem érdekelte a vevõket. A Fed következõ elnöke, Janet Yellen hevítette a pénz- és tõkepiacot, hiszen az amerikai monetáris ösztönzõ program mellett érvelt szenátusi meghallgatásán, amelyet kitörõ örömmel fogadtak a befektetõk.  Egy kis elbizonytalanodás azért tapasztalható volt a 46. héten, november 20-án, amikor a Fed utolsó ülésének jegyzõkönyve alapján a Fed vezetõk véleménye nem volt annyira egyöntetû a kötvényvásárlási programmal kapcsolatban. De az elbizonytalanodás nem tartott sokáig, mert újra a vevõk irányítottak.


Részletek: (11.03.)A kínai hivatal által közölt nem feldolgozóipari beszerzési menedzser index 55,4 pontról 56,3 pontra javult, amely így erõs konjunktúrát jelzett. (11.05.) A brit HSBC bank szolgáltató szektor bizalmi indexe 52,4 pontról 52,6 pontra emelkedett, felülmúlva a várakozásokat. (11.08.) Kína külkereskedelmi mérlegének többlete az elõzõ érték több mint duplája lett, az export 5,6%-os növekedése mellett a várakozások alatti, 7,6%-is importbõvülést is érdemes kiemelni. A kínai fogyasztói árindex éves alapon 3,2%-al, havi szinten 0,1%-al emelkedett, mindkét adat alulmúlta az elemzõi konszenzust. A termelõi árindex 1,5%-os éves szintû visszaesése viszont meghaladta a vártat. (11.11.) A kínai ipari termelés 10,3%-al növekedett, amely az elemzõi véleményeknél nagyobb emelkedést jelentett. A kínai kiskereskedelmi forgalom 13,3%-al bõvült, amely nem lényeges eltérés a várt 13,4%-tól. (11.15.) Hong Kong GDP bõvülése negyedéves alapon 0,5%, amely alulmúlta a 0,8%-os várakozásokat.  (11.18.) A kínai ingatlanárak havi alapon 9,6%-al növekedtek, az elemzõk 9,1%-ra számítottak. A kínai mûködõ tõkebefektetések 5,77%-al nõttek a várt 6,2%-al szemben.  A hong kongi munkanélküliségi ráta maradt 3,3%. (11.20.) A Kínai Statisztikai Hivatal valószínûleg jövõre áttér a nemzetközileg elfogadott GDP módszertani számításokra, amelyet kedvezõen fogadott a piac. (11.21.) A brit HSBC feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe novemberben 50,9 pontról 50,4 pontra csökkent az elõzetes számok szerint, amely még mindig konjunktúrát jelez. Hong Kong éves szintû inflációja 4,6%-ról 4,3%-ra csökkent. (11.26.) A hong kongi külkereskedelmi mérleg hiánya a várakozásoknál kicsit alacsonyabb lett. (11.28.)A hong kongi kiskereskedelmi eladások 6,3%-al növekedtek, amely ugyan magasabb lett az elõzõ 5,1%-nál, de alacsonyabb a 8,3%-os elemzõi konszenzusnál. 

Szólj hozzá