A West Texas Intermediate (röviden WTI, egyéb elnevezés: Texas Light Sweet) egy nyersolajfajta, amelyet referenciaként használnak az olajkereskedelemben. A neve utal a származási helyére (Nyugat-Tex), valamint a fajtájára (intermediát, átmeneti bázisú). A New York-i árupiac (NYMEX) egyik alapterméke. Hordónkénti árát gyakran említik az amerikai és nemzetközi sajtóban az aktuális olajárak jellemzésére (a Brent-Crude-dal együtt).

Az American Petroleum Institute besorolása alapján a WTI könnyû olajfajtának számít (light crude), vagyis a víznél kisebb a sûrûsége. A kéntartalma alacsony (kb. 0,24%), vagyis „édes” (sweet). Az alacsony kéntartalom miatt nagy arányban állítható elõ belõle jó minõségû üzemanyag (benzin, kerozin stb.). Emiatt, és geológia elhelyezkedése miatt – bár kitermelése folyamatosan csökken –, az Egyesült Államok legjelentõsebb olajfajtája még csak az elemi formát ismerték, a két fém értéke megegyezett.

Lineáris felbontású értéktengely

 Fontosabb támaszok, ellenállások

1. ábra Fontosabb támaszok, ellenállások

Lineáris y tengellyel rendelkezõ WTI nyersolaj árfolyamgörbén szemléltettem az 1. ábrán a fontos támasz és ellenállás szinteket, illetve felfedezhetõ trendeket. Elemzésem során az elmúlt 20-25 évre hagyatkoztam és hónapos felbontásban mutatom az árfolyam alakulását. Ebben az elemzésben nem fogok kitérni az 1973-as és 1979-es két nagy kõolajválságra.

A legmélyebben húzódó támasz 1986 óta van érvényben, 1988-ban és 1999-ben tesztelésre került és kitartott. Felette vastagabbal jelölt 2004-es és 2008-as mélypont közötti vízszintesen összekötött támasz szint áll rendelkezésünkre és a jövõt tekintve ennek nagy szerepe lehet.

Felettük a 2006-2007-es mélypont jelöl ki egy újabb szintet, mely jelenleg az 50 hónapos exponenciális mozgóátlaggal egyezik meg, így jelentõsége megduplázódik. A zöld görbével szereplõ 120 hónapos mozgóátlag magasságában is berajzolható egy támaszszint. Jelen helyzetben ez a következõ, mert az árfolyam sikerrel letörte az 50 hónapos mozgóátlagot, így az ellenállássá vált. Felette további ellenállások a Bollinger szalag közepe és a sárgával húzott csökkenõ magasságú csúcsokat összekötõ egyenes.

A vastagon húzott zöld támasz a sárga negatív dõlésszögû egyenessel együttesen egy emelkedõ trendbe ágyazott csökkenõ háromszöget is kiépíthet a következõ kb. 5 év alatt. Ha abból az elvárt irányban, vagyis lefelé tör ki nagy forgalommal, akkor történelmi mélypontokra eshet a WTI olaj árfolyama.

Logaritmikus felbontású értéktengely

                  Logaritmikus felbontással a 2. ábrán szemléletesebbé tettem az árfolyamgörbét és két fontos, visszaigazolt alakzatot szeretnék bemutatni.

 Technikai alakzatok

2. ábra Technikai alakzatok

                  Narancssárgával emeltem ki egy technikailag nagyon szép füles csésze alakzatot. A Fibonacci-szintek felrajzolásával az elsõdleges és másodlagos célárak is rendre, szabályosan teljesültek a 161,8% és 261,8%-os magasságokban. Igen komoly formációról van szó, 2000-2005 között épült és a célárfolyamok elérése is eltartott csaknem két évig.

                  Érdemes megfigyelni az utóbbi két év termését. Egy halványkékkel kiemelt dupla csúcs látszik kialakulni, aminek elsõdleges célára a füles csésze elsõdleges célárával egyezik meg, másodlagos célára pedig a füles csésze zéró pontjával. Ilyen együttállások esetén nagyon kell figyelni az említett szintekre, mert erõs támaszt jelentenek. A dupla top kifejlõdésének még akár 4-5 hónap is adható. Ha letöri a nyakvonalat, akkor régen látott mélységek lesznek elérhetõk.

                  Térjünk át a 3. ábrára, ahol is az 1999 óta fennálló trendeket figyelhetjük meg.

 Trendek

3. ábra Trendek

                  Bátran felrajzolhatjuk a zöld növekedõ trendvonalat, mert legalább öt alkalommal került visszaigazolásra a felfelé mutató nyilak környékén. Egészen a 2008-ben kezdõdött nagyarányú esés következtében megvalósult letörésig kitartott ez a támasz, ezzel egy csaknem 10 éves biztonsági szintbõl faragott rövid úton bivalyerõs ellenállást.

                  Azóta háromszor is megpróbálta áttörni, de a piros nyilaknál rendre lepattant a vonalról. Közben a legutóbbi három nevezetes csúcsot összekötve kialakult egy negatív dõlésszögû csökkenõ trend, ami szintén ellenállás szerepét tölti be. Ez a két piros egyenes szorítja lefelé az árfolyamot.

Indikátorok jelei

Tekintsük meg a 4. és 5. ábrán a leggyakoribb indikátorok jeleit. A CCI, MACD, RSI és Stochastic segítenek nekünk pozíció-felvételi döntések elõtt. Minden short nyitási, vagy long zárási (eladási) ajánlatot piros pöttyel jelöltem. A long nyitási, short zárási (vételi) pontokat zölddel.

Minél több indikátor jele ad azonos irányba mutató jelzést, annál biztonságosabban hagyatkozhatunk rájuk. Bekarikáztam a 4. ábrán hat, az 5. ábrán három utólag is megerõsíthetõ, igen nagy bizonyosságú pozíciónyitási ajánlatot. Az RSI szigorúsága miatt mindkettõn csak egy-egy egyértelmû vételi ajánlatot fedezhetünk fel. Gyakran megelégedhetünk azonban 2-3 indikátorral is, ha azt kellõen megerõsítik a technikai alakzatok, illetve a forgalom.

 Indikátorok 24 évre

4. ábra Indikátorok az elmúlt 24 évre

                  Részletesebben az 5. ábrát elemzem, de az ott leírtak ugyanúgy érvényesek a 4. ábra jeleire is.

 Indikátorok 8 év

5. ábra Indikátorok az elmúlt 8 évre

A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.

A CCI 2012 tavaszán fordult legutóbb eladási ajánlásba, mely még jelenleg is fennáll. Azonban beérkezett a -100 alatti zöld tartományba, így érdemes figyelni rá, hiszen ha onnan kijön, az vételi jelzést fog adni.

Az MACD a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben, ha fölé kerül, akkor vételit.

Az MACD a CCI-hez képest rendszeresen pár hónapos késéssel reagál a trend irányát megerõsítve. 2012 tavasz vége óta eladáson áll, de akár 1-2 hónapon belül is átfordulhat vételi jelzéssé. Aki biztosra akar menni, várja meg a megerõsítést.

Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.

Az RSI a 2011 tavasza csúcs óta eladáson áll, de már kezd túladottá válni. Messze még a zöld tartománytól. Bátrabbak a 40%-os szint alulról történõ metszése esetén is vehetik vételi jelnek. Ez még arrébb van, de nem olyan messze!

A Stochastic oszcillátor célja olyan belépési pontok kijelölése, melyek megadott idõintervallumban vizsgált árfolyam pozíciók viszonyításával jönnek létre. Értéke 0-100% közé esik, vételi jelet ad a 20%-os szint alulról, valamint a 80%-os szint felülrõl történõ metszése.

Ez az indikátor a CCI-vel nagyjából egy idõben adta ki az eladási jelet 2011 tavaszánt, mely azóta is érvényben van.

                  Tehát összességében megállapíthatjuk, hogy az indikátorok egytõl-egyig eladáson állnak. Mutatkoznak vételbe fordulásra utaló jelek, de a technikai összkép alapján inkább várhatjuk a további árfolyamesést, mint sem az emelkedést.

 

Szólj hozzá