A nyers kõolaj árát a globális kereslet és kínálat határozza meg. A kereskedés során használt mértékegység a hordó, amely egyenlõ 158,98 literrel, ami kb. 0,136 tonna nyersolajnak felel meg. A napi kereslet 2003-ban 79.3 millió hordó, míg 2007-ben már 86 millió hordó volt, jelentõsen növekszik a felhasználása a fejlõdõ országokban. Az olaj árát a spekulációk (pl. határidõs olajügyletek) és politikai tényezõk is jelentõsen befolyásolják. A világ legnagyobb olaj exportõre Szaúd-Arábia, míg legnagyobb felhasználója és importõre az Egyesült Államok. Az olajkészletek mennyiségérõl több elmélet is létezik, egyesek szerint véges a mennyiség és már csak 50 évre elegendõ. Napjainkban viszont egyre több olajmezõt tudnak gazdaságosabban kitermelni a fejlõdõ technológiáknak köszönhetõen, így azon elmélet, miszerint 50 éven belül elfogy az olaj, megdõlni látszik. 1974 és 2000 között az Északi-tengerbõl kitermelt Brent-féle olaj kitermelése volt a legköltségesebb. Ez ekkor hordónként 12–14 dollár körül ingadozott.

 

Lineáris felbontású értéktengely

Lineáris y tengellyel rendelkezõ Brent olaj hónapos felbontású árfolyamgörbén szemléltettem az 1. ábrán a fontos támasz és ellenállás szinteket, illetve felfedezhetõ trendeket.

Fontosabb, ellenállások

1. ábra Fontosabb támaszok, ellenállások

                  1986 óta tartja magát a grafikonon látható legrégebbi támasz szint, mely azóta legutóbb 1999-ben támasztotta meg az árfolyamot. A felette értékben legközelebb álló markáns tartomány a 2008 év végi masszív esést visszafordította. Felfelé mutató zöld nyíllal jelöltem a vízszintes zöld vonalainknál. Lineáris felbontásnál jól látható, négyszer komolyabban visszatesztelt emelkedõ trendet mutató egyenest tudunk felrajzolni kékkel. Az ábrán látható idõtartományban ennek a meghosszabbítása jelenti a következõ támaszt. Felette a 200 hónapos exponenciális mozgóátlag, majd a 120 hónapos, végül az 50 hónapos. Jelenleg ezen utóbbit tekinthetjük aktuális támasz szintnek, ennek eleste a lejjebbi szintek meglátogatását vetítheti elõre. Mivel az árfolyam elkezdte erõsen lefelé tolni a Bollinger szalagot, ezért komolyabb valószínûséggel várható az 50 hónaposról a fordulat és a felette található elsõ ellenállási szint, a Bollinger-szalag közepének tesztelése.

Felfelé   tehát az elõbb pedzegetett Bollinger-közép az elsõ ellenállás, amit piros vízszintessel tettem hangsúlyosabbá. Azt leküzdve a 2011-2012 között kialakított két csúcs közé húzható egyenes, majd a minden idõk legmagasabb árszintje állíthatja meg az emelkedést. E fölé nagyon korai volna tekinteni.

Logaritmikus felbontású értéktengely

                  Logaritmikus hónapos felbontásból még több érdekességre figyelhetünk fel a 2. ábrán. 1999-2008 között tíz éven át épített egy emelkedõ trendcsatornát, amit világoskékkel kiemeltem. Ebbõl 2008 év végén lefelé kilépett, majd tovább szánkázott egészen az 1990-es csúcsig. Ennyivel megelégedett és vissza tudott fordulni emelkedõbe. A logaritmikus felbontás miatt tûnik úgy, hogy arányaiban ugyanolyan széles újabb emelkedõ trendcsatornát kezdett el építeni 2009 év eleje óta. Ezt a sötétkék egyenes jelzi. Az elmúlt három és fél év megerõsíti a meglátást.

 Csatornák és trendek

2. ábra Csatornák és trendek

                  Ízelítõnek már ebben a fejezetben elõre felvettem a Fibonacci-szinteket, ami egy dupla csúcsra könnyedén ráhúzható. Az elsõdleges célár konkrétan a sötétkék csatorna aljra mutat, amivel egy újabb megerõsítést kaptunk annak meglétére.

Nevezetes technikai alakzatok

                  Térjünk át a 3. ábrára, ahol két szépen kiépült alakzatot mutatok be. 2000-2004 között fejlõdött ki egy füles csésze, melyet narancssárgával emeltem ki. Szokásos módon felrajzolva a Fibonacci-szinteket, látványosan kijön a 2004-es csúcsban az elsõdleges célár, majd 2005-ben a legmagasabb érték mellett a másodlagos célár is. Ezeket a jobb átláthatóság kedvéért sárga nyíllal hangsúlyoztam.

 Technikai alakzatok

3. ábra Technikai alakzatok

                  Az elõbbi fejezetben a párhuzamos emelkedõ trendcsatorna létének visszaigazolása érdekében már megemlítettem egy szépen kifejlõdött dupla csúcsot. A csúcspontok közül az elsõ magasabb, nagyobb a forgalma, a nyakvonal pedig vízszintes. A Fibonacci 0%-os szintjét így a csúcsokba, 100%-os vonalát pedig a nyakvonalra helyezve meg is kaptuk a két elvárható célárunkat. Már a 161,8%-os cél is igen nagy esést jelent, egészen a trend aljáig várható. Az 50 hónapos mozgóátlag támasz funkciója miatt ennek elérését várhatóan meg fogja nehezíteni. A 261,8%-os másodlagos cél értékben és idõben is nagyon messze található. Négy jelentõs támaszt kell hozzá letörnie: az 50 hónapos mozgóátlagot, a csatorna alját, a 120 hónapos és a 200 hónapos exponenciális mozgóátlagot is.

Indikátorok jelei

Tekintsük meg a 4. ábrán a leggyakoribb és leghasznosabb indikátorok jeleit. A CCI, MACD, RSI és Stochastic segítenek nekünk pozíció-felvételi döntések elõtt. Minden short nyitási, vagy long zárási (eladási) ajánlatot piros pöttyel jelöltem. A long nyitási, vagy short zárási (vételi) pontokat zölddel.  Minél több indikátor jele ad azonos irányba mutató jelzést, annál biztonságosabban hagyatkozhatunk rájuk. Bekarikáztam három, utólag is megerõsíthetõ, igen nagy bizonyosságú pozíciónyitási ajánlatot. Kettõ ezek közül eladási, egy pedig vételi tipp volt. Gyakran megelégedhetünk 2-3 indikátorral is, ha azt kellõen megerõsítik a technikai alakzatok, illetve a forgalom, de ez sok más egyéb körülménytõl függ.

 Fontos indikátorok

4. ábra Fontos indikátorok

A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.

A CCI 2012 elején váltott eladási jelzésbe, mely azóta is érvényben van. 2010 óta nem adott vételi ajánlást, ami most megváltozni látszik! A CCI a -100-as szint alatti zöld tartományba esett. Ha ezt ismét metszi, azzal megkaptuk a long szempontjából jó hírnek számító vételi jelzést.

Az MACD a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben, ha fölé kerül, akkor vételit.

Az MACD a CCI-hez képest rendszeresen pár hónapos késéssel reagál a trend irányát megerõsítve. 2011 õsze óta eladáson áll és ez továbbra is kitart. Pár hónapon belül nem várható fordulat, de a CCI ismeretében érdemes résen lenni és várni az MACD vételi jelzését is. Az 1. ábrán felhívtam a figyelmet az 50 hónapos exponenciális mozgóátlagra, mint erõs támaszra. Erõsen várható onnan a fordulat és így az indikátorok vételi jelzése.

Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.

Az RSI a 2011 tavasz óta eladáson áll, de már kezd túladottá válni. Messze még a zöld tartománytól. Bátrabbak a 40%-os szint alulról történõ metszése esetén is vehetik vételi jelnek. Ez még arrébb van, de érdemes erre is figyelni.

A Stochastic oszcillátor célja olyan belépési pontok kijelölése, melyek megadott idõintervallumban vizsgált árfolyam pozíciók viszonyításával jönnek létre. Értéke 0-100% közé esik, vételi jelet ad a 20%-os szint alulról, valamint a 80%-os szint felülrõl történõ metszése.

Ez az indikátor 2012 tavasz óta áll markánsan eladásban, viszont nagyon közel áll a 20% alatti zöld tartományhoz. Ha ide beér, majd kifordul, vételi jelzést kapunk.

                  Megállapítható, hogy 2011 óta minden indikátor eladásban áll, 2012-ben három közülük újra eladási jelet adott egy kisebb emelkedést követõen. A támasz szintek közelsége miatt várhatóak vételi jelzések, de aki nagyobb biztonságban akarja tudni longra játszó spekulációját, várja ki legalább három, de inkább mind a négy jelzett indikátor vételi ajánlását.

 

Szólj hozzá