Amerikában õshonos, Európában a gyarmatosítással került. Ma az egyik legnagyobb területen termesztett szántóföldi növényünk. USA, Kína és Brazília a világ három legnagyobb kukorica termesztõ országa.

A kukorica termését elsõsorban az állattenyésztés hasznosítja táp formájában. Másodsorban kukoricából nyerik a mostanában nagy népszerûségnek örvendõ biodízel üzemanyagot. Harmadrészt a fölösleges zöld részeket elégetik a biomassza üzemû erõmûvekben, ezzel nyerve elektromos áramot és hõt.

 

Lineáris felbontású értéktengely

Tekintsük az 1. ábrán a kukorica lineáris felbontású grafikonját 1975 óta. Különbözõ színekkel jelöltem a fontosabb ellenállás és támasz szinteket. Hatásuk hangsúlyozására piros és zöld nyilakkal erõsítem meg szerepüket.

 Ellenállások, támaszok

1. ábra Ellenállások, támaszok

                  A legalsó sötétzöld vízszintes jelenti az elmúlt 25 év legmélyebben fekvõ támaszát, melyet az 1986-os mélypont jelölt ki. Felette világosabb zölddel, egy jóval többször megerõsített szintet láthatunk. Egészen 1977 óta van meghatározó szerepe. Az 1985-1987 közötti, arányaiban véve nagyon rövid idõszakot kivéve, folyamatosan az elmúlt három évtized legerõsebb támasza. 1998-2006 között markáns bázist épített felette a kukorica árfolyama, melynek egy esetleges jövõbeli letöréséhez hatalmas energiákra lesz szükség.

                  2006 elejétõl egy kék színnel jelölt, pozitív szögben emelkedõ trendvonal képe bontakozott ki, mely még ma is kitart és támaszként viselkedik.

Az elsõ komoly ellenállási szint a halványkék vízszintesnél alakult ki. Az 1981-es, 2007-es és 2009-es csúcsok összekötésével kaptuk. Egy röpke két hónapos idõre 1996-ban láthattunk egy túllövést, de ez hamar lecsillapodott és visszatért a két nevezetes szint közé. Ez jelenleg támasz, az emelkedõ trenddel együtt duplának számít. Ennek eleste hamar a világoszöld szintekre csökkentheti az árfolyamot.

Elõtte szerencsére él még az 50 hónapos exponenciális mozgóátlag magenta színû görbéje, mint erõs támasz. Alatta a 120 hónapos zöld, majd a feltörõben lévõ 200 hónapos átlag. Ez utóbbi hamarosan a kék támaszok fölé fog kerülni, megtriplázva ezzel az együttes támasztó szerepüket.

A forgalmi adatokat csak 2007 óta láthatjuk, de elmondható, hogy folyamatosan növekszik, élénkül a kukorica kereskedése. Ez egyrészt a növekvõ világnépesség egyre növekvõ fogyasztásából származik, másrészt az általános árupiaci népszerûségbõl is, tehát egyre több piaci szereplõ kereskedik többek között a kukoricával is.

Logaritmikus felbontású értéktengely

Logaritmikus felbontásból képzett árfolyamgörbénket a 2. ábrán vizsgálhatjuk meg behatóbban.

 Fordított váll-fej-váll-váll

2. ábra Fordított váll-fej-váll-váll

                  1980-2007 között, tehát 27 éven keresztül épült egy gigantikus fordított váll-fej-váll-váll technikai formáció, melynek különlegessége a duplázódott jobb vállban rejlik. Ezt szemléltettem a fûzöld segédgörbékkel. A Fibonacci szintek felhelyezésével szépen látszik, hogy egészen a másodlagos célárig, tehát 261,8%-ig emelkedett az árfolyam az alakzatból való kitörés után. Az 1996-os rövid életû kiugrás nem veszélyeztette az alakzat érvényességét.

                  Térjünk át a 3. ábrára, ahol ebbe a tekintélyes fordított váll-fej-váll-vállba tudunk bepillantást nyerni és megfigyelni az õt felépítõ kisebb alakzatokat.

 Még több alakzat

3. ábra Még több alakzat

1990 nyarától láthatjuk a chartot. Az elmúlt 20 év már egy közelebbi intervallum, nagyobb mértékben segít sejtetni a várható eseményeket. A korábban „kiugrásként” értékelt 1996-os csúcs egy lila színnel jelölt dupla alj másodlagos céláraként jött létre. Elõtte négy éven át épült a formáció, tehát annak ellenére, hogy csak pár hónapos túllövésnek neveztem, igenis megvolt az oka.

1998-2002 közötti újabb négy éves intervallumban egy négyes alj, vagy másképp fogalmazva két egymásba épült dupla alj alakult ki. Az elsõdleges Fibonacci célárat 2002 õszén, a másodlagost pedig 2004 tavaszán érte el az árfolyam. Ezeket kék nyilakkal tettem hangsúlyosabbá.

A 2006-ban indult emelkedõ trendvonal (itt zöld, korábban kék) berajzolásával és a 2008-as és 2011-es csúcsok összekötésébõl adódó vízszintes ellenállási szintbõl egy emelkedõ háromszög kialakulását prognosztizálhatjuk. A ferde oldal pozitív meredekségû és a forgalmi adatokból is jól látható, hogy a csúcsokban határozottan nagyobb a forgalom, az árfolyamminimumokban pedig rendre alacsonyabb. Ha ebbõl felfelé, nagy forgalommal kitör, akkor megalapozottan nézhettük emelkedõ háromszögnek és erõteljes áremelkedésnek nézünk elébe. Az alakzat kifejlõdése akár évekig is eltarthat, a célár beállta pedig újabb sok év emelkedése után várható. A kukorica termõterületeinek felsõ korlátja és a növekvõ kereslet miatt ennek esélyét nagynak értékelem.  

Indikátorok kereskedést segítõ jelzései

Nézzük meg a 4. ábrán a leggyakoribb indikátorok jelzéseit. A CCI, MACD, RSI és Stochastic segítenek nekünk pozíció-felvételi döntések elõtt. Minden short nyitási, vagy long zárási (eladási) ajánlatot piros pöttyel jelöltem. A long nyitási, short zárási (vételi) pontokat zölddel.

Minél több indikátor jele ad azonos irányba mutató jelzést, annál biztonságosabban hagyatkozhatunk rájuk. Bekarikáztam öt, utólag is megerõsíthetõ, igen nagy bizonyosságú pozíciónyitási ajánlatot. Ezek esetünkben mind eladási tippek voltak. Gyakran megelégedhetünk 2-3 indikátorral is, ha azt kellõen megerõsítik a technikai alakzatok, illetve a forgalom.

 Indikátorok jelzései

4. ábra Indikátorok jelzései

A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.

A CCI 2011 óta eladásban áll, viszont kezdhetünk rá odafigyelni, ugyanis a -100-as szint alá ért. Amennyiben ezt újra metszi, megkapjuk a vételi jelünket. Az 50 hónapos mozgóátlag is nagyon közel van, jó eséllyel meg fogja tudni támasztani és ismét emelkedésbe fordítja az árfolyamot.

Az MACD a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben, ha fölé kerül, akkor vételit.

Az MACD a CCI-hez képest pár hónapos késéssel adta be az eladási jelet 2011 közepén, mely azóta is érvényben van, és még nem látszik trendforduló. Aki biztosabbra szeretne menni, mindenképp várja be a vételi jelet!

Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.

Az RSI is erõs túlvettséget jelzett 2011 elsõ felében és beadta az eladási jelet. Azóta csökkent a túlvettség, de még mindig nincs eléggé túladott állapotban ahhoz, hogy vételben gondolkodjunk.

A Stochastic oszcillátor célja olyan belépési pontok kijelölése, melyek megadott idõintervallumban vizsgált árfolyam pozíciók viszonyításával jönnek létre. Értéke 0-100% közé esik, vételi jelet ad a 20%-os szint alulról, valamint a 80%-os szint felülrõl történõ metszése.

Hozzájön az elõbbi három indikátorhoz a Stochastic is, ami szintén eladáson áll 2011 közepe óta. Optimizmusra adhat okot, hogy beért a zöld zónába, így innen, ha visszafordul, azzal vételi jelet kapunk.

                  Tehát összességében azt tudjuk megállapítani, hogy az indikátorok együttesen még továbbra is eladási jelen állnak, de shortot nyitni ilyenkor már nem érdemes, inkább profitvédõ stoppal célszerû hamarosan zárni õket. Amennyiben long szempontból pozitívra fordulnak a dolgok és legalább 3 indikátor beadja a long nyitási jelet, érdemes lehet tõkevédõ stoppok alkalmazása mellett megpróbálkozni a vételekkel.

Szólj hozzá