A legutóbbi USWHEAT jelentés alapján a dollár erõsödése és a kiváló Észak-amerikai és Fekete-tenger környéki termés miatt árfolyamesésre kell felkészülnünk. Az elõtte lévõ hat hét során azonban csaknem 15%-ot rallyzott a búza világpiaci árfolyama, amit az oroszországi szárazság fûtött. Az elmúlt három hónap során folyamatosan érkeztek a növekvõ termés elõrejelzési hírek, borítékolható volt a hosszabb távú esõ trend fennmaradása. A 2012-es nagy nyári aszály után rengeteg farmer kezdett bele gabonatermesztésbe, rekord méretû területet ültettek be vele, arra spekulálva, hogy a magas árfolyam évekig megmarad. Azóta természetesen felezõdött az árfolyam, hiszen évek óta jó a termés és ekkora piaca nincs a búzának.
Mi várható?
Az õsz kezdetén indult rally során éppen a július és szeptember közötti esõ szakaszra felvehetõ Fibonacci-szintek 38,2%-os ideális korrekciós szintjéig tudott emelkedni a búza árfolyama, ahol a 200 napos exponenciális mozgóátlag ellenállásában elakadt és esésbe fordult. Ennek során akadály nélkül törte le a 120 és 50 napos mozgóátlagokat, melyek elméleti támaszt jelenthettek volna. Jelenleg már csak a szeptemberi és májusi aljak foghatják meg az esést. Felfigyelhetünk a pirossal jelölt csökkenõ trendvonalra, ami a tavaly év végi és az idén nyári csúcsokat köti össze és erõs ellenállásnak tekinthetõ. A kék vízszintes több korábbi lokális csúcspontot köt össze, szintén problémás lehet a jövõbeli áttörése. Az elõrejelzések hatására beindult búza árfolyamesést követték az indikátorok, mindhárom feltüntetett esetében eladási jelzés van életben, legfrissebb közülük a lomha MACD-n található. Az RSI már a 44-es szint felé halad, 35 körüli fordulatnál jöhet vételi szignál. A sztochasztikus oszcillátor lassan mély pesszimizmust mutat, azonban jele sincs irányváltásnak.
Összefoglalva:
A korábbi mélypontoknál található támasz zónán lehet újra érdemes long pozíció feltételén elgondolkodni, bár az erõs terméshozamok miatt esélyes, hogy ezt hosszú idõ után letöri, és újabb aljakat keres magának a búza árfolyama.