Nagyot korrigált a Brent-féle, Északi-tengeri kõolaj árupiaci árfolyama, miután augusztus közepén sokéves mélypontjára zuhant, többek között az iráni embargó részleges feloldása miatt. Az október elején publikált USA olajkészletek alapján a várt 2,5 millió hordós növekedéssel szemben 3,1 milliós felhalmozást sikerült elkönyvelni, ami a kereslet csökkenésére utalhat. Az olajár emelkedését az általános piaci jókedv is fûti, azonban olyan pletykák is keringenek, miszerint az OPEC a termelésének visszafogásáról dönthet az õsz során. Mint legnagyobb tag, Szaud-Arábia számára ez létfontosságú volna, hiszen az önköltségi ár alatt forgó olaj miatt folyamatosan csökken devizatartaléka és az uralkodóházon belül kisebb palotaforradalom zajlik emiatt. Idáig arra apelláltak, hogy a tartósan alacsony árak kinyírják az észak-amerikai konkurenciát és oda emelhetik az árat, ahová akarják. Ez azonban nem jött be.

Mi várható?

A technikai kép erõsen bullos, illetve trendfordulót sejtet. A zölddel kiemelt emelkedõ háromszög alakzatban benne foglaltatik egy füles csésze alakzat, ami szintén erõsen bullos, fordulós. A vízszintes szár erõs ellenállást jelent, amit a 120 napos exponenciális mozgóátlag erõsít, áttörésükkel megnyílhat a tér a 161,8%-os elsõdleges Fibonacci-célár felé. A háromszög meredek szára ellenállást jelent, többször sikeresen fordult róla emelkedésbe az árfolyam. Jelenleg az 50 napos mozgó jelenthet gyenge ellenállást. Külön érdekesség, hogy az augusztusi mélypont épp a március és május közti emelkedõ szakasz 161,8%-os célára. Szinte centre pontosan a Brent árfolyama. Sajnos az indikátorok állásából nem sokra tudunk következtetni. Az RSI hosszabb ideje vételben áll, azonban 52 pontos értékével pont középen oldalaz. Az MACD eladási jelbe készül váltani, az STS pedig vételbe. Mindössze napokra vannak a tranzienstõl.

Összefoglalva:

Nagyon szûkül a tér az emelkedõ háromszögben, heteken belül el kell dõlnie az iránynak, ami várhatóan néhány lendületesebb napi gyertyában fog megtestesülni. Inkább bullos az összkép, de a napi politika bármikor átírhatja a technikai elemzés sejtéseit. 

Szólj hozzá