Csaknem három éves mélypontra esett a földgáz árfolyama, miután az Észak-amerikai meteorológiai elõrejelzésekben rendre enyhébb õsszel számolnak a következõ hetekben. Az Egyesült Államok gázkészletei a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek, ami egyenes következménye a melegebb idõnek. Az USA gázfogyasztásában a november és március közötti idõszak a legfontosabb periódus a fûtési szezon miatt. A nyári légkondicionáláshoz szükséges, gázerõmûvekbõl nyert energia kisebb mértékben hat az árfolyamra, noha az sem elhanyagolható. Idén nyáron nem volt hosszan tartó rendkívüli hõség, az árfolyam sem tudott kiszabadulni a kvázi oldalazó mozgásból. A hidegebb évszakok beköszöntével ismét az idõjárási híreket fogja bújni minden gázra spekuláló tõzsdei szereplõ.

Mi várható?

A technikai chart alapján, röviden és tömören, esés várható. Ezt természetesen bármikor felülírhatja egy sarkvidéki hidegbetörés, de a meteorológusok szerin erre a következõ hetekben kevés esély mutatkozik. A nyári hónapokban kialakult árbocszalag technikai alakzat alapján a fennálló trend folytatására lehet következtetni. A célár a 161,8%-os Fibonacci-szintnél található, ami jó 10-15% esést vetít elõre. Az áprilisi mélypontnál található támaszt már október elején letörte a földgáz árfolyama és további támasz már nem látható a célárig. Ha emelkedésbe fordulna, úgy rögtön ott lesz ellenállásként a pirossal kiemelt ereszkedõ trendvonal, amit az 50 napos mozgóátlag támogat. Felette rögtön a 120 és nem sokkal késõbb a 200 napos mozgók követik. Ha jön a hidegbetörés, nyugodtan elfelejthetjük a technikai szinteket, durva rally lehet belõle! Az indikátorokat most nem sok értelme van figyelembe venni, nagy semleges kérdõjel az MACD és RSI is, az STS alapján pedig biztos nem adnék-vennék gázt.

Összefoglalva:

Jelenleg nyugodt, meleg õsz van Észak-Amerikában, nincs okunk gáz longra spekulálni. Technikailag is sokkal valószínûbb a további lecsorgás, vagy gyenge esésû oldalazás. Mindaddig, amíg az idõjárás ilyen marad. 

Szólj hozzá