A Brent-féle Északi-tengeri kõolaj árfolyamára további eladói nyomás nehezedett az utóbbi hetekben, azonban a 60$ környéki árfolyamon némi megnyugvás mutatkozik. Putyin Oroszországát alaposan megviselte a megfelezõdött olajár, fogy a népszerûség és már 10%-os költségvetési kiigazításra szorultak 2015-öt illetõleg. Eközben Románia a Fekete-tenger kontinentális talapzata alatt hatalmas olajvagyonra bukkant, amivel várhatóan teljesen önellátóvá válik a következõ évtizedben és még nettó exportõr szerepében is tündökölhet, ha minden jól megy. Az OPEC, Szaúd-Arábia vezetésével nem hajlandó visszafogni az olajkitermelést, mert nem akarnak piacot veszteni. Ha 20$-ra esik az olaj árfolyama, akkor sem. Ezen új hírek fényében nem meglepõ, hogy tovább erodálódott az árfolyam és valószínûleg nem most láttuk az alját.

 

Mi várható?

A fundamentumok tehát további árfolyamesés irányába mutatnak, azonban technikailag elõfordulhatnak masszívabb emelkedõ, korrekciós hullámok. A június óta tartó esésre felvázolt Fibonacci-szintek 38,2%-os ideális korrekciós szintjéig illene egyszer felpattannia, de ez innen 30%-os emelkedést jelentene, ami meglehetõsen hihetetlen. De nem kizárt! Ezen szcenárióban a célárig ellenállást jelentene a Fibonacci-legyezõ útba esõ szárai és az 50 napos exponenciális mozgóátlag. Jelenleg az olaj charton azonban kár bármiféle ellenállásokról, vagy támaszokról értekezni, mert eladói piacon, amit áthat a világpolitika, nem tudunk okosnak lenni, sodródni kell az árral. Támasz épp ebben a pillanatban a lélektani 60$, alatta a mélység.

Az indikátorok alapján azonban van remény a felpattanásra, de konkrét vételi jelzést egyedül a sztochasztikus oszcillátor adott. Az RSI 26 körül még nem jelent semmit, de a tendencia az emelkedés felé mutat, így akár a 30 átlépésével megjelenhet a vételi szignál. Az MACD szintén határeset. Olajt longolni jelenleg hazárdjáték, de a short sem olyan egyértelmû.

Szólj hozzá