Az arany árfolyama korrekcióba kezdett a jelentõsebb november-decemberi rally után. Janet Yellen FED elnök asszony szavaiból egyes források szerint a jövõ évi kamatemelés elhalasztására lehetett következtetni, amit a tõzsdék pozitívan fogadtak. A michigani fogyasztói bizalmi index 8 éves csúcsra kúszott és az USA gazdasági növekedése a vártnál is jobban alakult. A harmadik negyedévben a várt 3,9% helyett 5%-ot emelkedett a GDP, amire 11 éve nem volt példa. Eközben Putyin kiadta az ukázt, hogy a rubelt minden áron meg kell védeni, így akár a jelentõs mennyiségû tartalék aranyuktól is megszabadulhatnak. Az USA növekedésével párhuzamosan egyre kevésbé látnak igényt a befektetõk az arany és egyéb nemesfémek vásárlására, így a keresleti oldalon komoly ûr támadhat, amit esetleg az indiai lakosság tölthet be, mivel ott eltörölték az importvámot.

 

Mi várható?

A korrekció során visszaesett az arany árfolyama a régóta fennálló, sötétkékkel kiemelt csökkenõ trendcsatornába. Az elvárt esés a decemberi emelkedésre felvehetõ Fibonacci-szintek 61,8%-os trendvonalánál teljesült, ezzel akár befejezettnek is lehetne tekinteni a korrekciót, azonban a fundamentumok ennek ellenkezõjére utalnak. Amennyiben mégis emelkedésnek indulna, ellenállást a csatorna felsõ száránál találhatna elõször, amit az 50 napos mozgóátlag erõsít. Felette a 120 és 200 napos mozgók jelenleg elérhetetlen távolságnak tûnnek annak fényében, hogy nyár óta a közelükbe se tudott kerülni. Árfolyamesés során támasz a csatorna alsó száránál, illetve a belsõ trendvonalaknál található és persze szokott módon az aljpontoknál.

Az indikátorok egységesen eladási jelzésen állnak, az MACD és a sztochasztik viszonylag frissek, az RSI a legrégebbi a december eleji megjelenéssel. Az RSI és az STS is a semleges, enyhén túladott szinteken mozog, azaz van még tér az esésre. Sajnos nem csillog túl fényesen az arany, de azzal nyugtatnék mindenkit, hogy sosem az történik a tõzsdén, amire a többség számít.

Szólj hozzá