Hírlevelek

8. heti gyorsjelentés

By 2014.02.23. No Comments

A múlt héten kiderült, hogy mivel javul az export és a külker egyenlege, így nem gond a gyenge forint, hát legyen! Ukrajna viharai sem riasztották el az MNB-t az újabb kamatvágástól sem. A BUX és vele együtt a magyar részvények és gyengélkedtek. A tengerentúli vételi õrületet idén úgy tûnik kezd alábbhagyni a Fed kötvényvásárlás szûkítése, a világszerte fellángoló utcai zavargások és a feltörekvõ piaci devizák turbulenciáinak köszönhetõen. Ennek köszönhetõen gyengült a dollár is, ami a nyersanyagok árát tovább támogatta.

Úgy tûnt, hogy a forintocska beragadt 310 fölé, a nagypolitika érdekeinek megfelelõen. Egyrészt a rezsim oldaláról megszólalt a „magyar vezetõ”, aki szerint nem probléma a gyenge EUR/HUF kurzus, hiszen támogatja az exportot és javul a külkereskedelmi egyenleg. Másrészt a hazai jegybankárok is belerúgtak egyet a forintba. A kamatcsökkentés az ukrajnai tüntetések miatt veszélyesnek bizonyulhatott volna. De a jegybank nagy ívben tett mindenre és mindenkire, aki azt hiszi, hogy nincsen tér a kamatvágásra. Az MNB ismét 15 bázispontot kaszabolt, immár 2,7%-os a jegybanki alapkamat. Ezt nyilván az infláció és az export felpörgetése érdekében tették. A Bux index lejtmenete folytatódott, 18110 ponton zárta a hetet. A Mol részvény már csak 13350 forint. Az OTP papírok pénteken kaptak mentõövet, 4230-ra gyógyult a bankpapír. A Ricsit újra 4000 fölött láthattuk.

Mintha elromlott volna a szerkezet a tengerentúlon, vagy az egész világon. A tavaly kitörõ örömmel tomboló vételi õrületet idén a Fed kötvényvásárlás szûkítése, a világszerte fellángoló utcai zavargások és a feltörekvõ piaci devizák turbulenciái árnyékolták be. A makroadatok sem csillognak annyira az Egyesült Államokban, amelyet teljes mértékben nem lehet a szélsõségesen hideg idõjárásra fogni.   A Nemzetközi Valutaalap is a kockázatokra híva fel a figyelmet a hétvégi G20 csúcs elõtt.

A játék pörgött tovább a múlt heti értékekhez közeli szinteken. Az S&P 500 (1836) és Dow Jones indexek (16103) nem mozdultak el lényegesen. Az infláció és a heti új munkanélküli kérelmek száma a várakozást hozta. A philadelphiai régió feldolgozóipari indexe azonban jelentõsen visszaesett a várt növekedéssel szemben, amely egyes szakértõk szerint a cudar télnek köszönhetõ. A használt lakások forgalma másfél ezelõtt mért alacsony értéket mutatott.

 Az eurózónát tekintve az átfogó feldolgozóipari és fogyasztói bizalmi indexek visszaestek. A német ZEW intézet üzleti bizalmat mérõ indexe 61,7-rõl hirtelen 55,7 pontra esett vissza, amely nagy csalódást keltett. A német tõzsdeindex (9657) enyhe csökkenést mutatott, a Eurostoxx 50 index 3131 euróra nõtt. Az EUR/USD kurzus 1,37 fölé szárnyalt.

A HSBC bank elõzetes kínai feldolgozóipari BMI értéke 49,5-ról 48,3 pontra esett, az 50 pont alatti érték pedig recessziót jelent. Ismét felerõsödtek a félelmek a kínai gazdaság lassulásával kapcsolatban. Az USD/JPY (102,56) kurzus emelkedett a tokiói Nikkei indexszel (14866) együtt. A Hang Seng (22568) feljebb került, a Shanghai Composite (2114) két ponttal ér kevesebbet.

A dollár gyengülése ismét támogatta a nyersanyagokat. Az arany unciája 1323 dollárra ugrott. A Brent ára hordónként 109,8 dollár, a WTI Crude hordónként 102,2 dollár.

Szólj hozzá