Továbbra sem tisztult ki a kép a kormány újabb devizahiteles mentõcsomagja körül, hiszen a kormány megvárja az Európai Bíróság és a Kúria állásfoglalását. Ezek az intézmények pedig nem arról híresek, hogy gyorsan és hirtelen vizsgálódnak. Csak késõbb várható konkrét intézkedés a kormány részérõl, addig pedig maradhat a bizonytalan szituáció. Ezért nem csoda, hogy hiányzik a dinamikus lendület a legnagyobb magyar bankpapírból. A hazai kabinet döntésétõl tehát sok minden függ majd, ezért érdemes óvatosnak maradni.

Technikai oldal

Mi történt? „…a technikai indikátorok alapján január elején jelentõs valószínûség mutatkozott az emelkedésre.” – írtuk elõzõ elemzésünkben. Januárban sem történt csoda az OTP árfolyamban, bár hónap közepéig a bikák irányítottak. A decemberi lejtmenetbõl szépen, fokozatosan javult a kurzus a vizsgált idõszakban. Hónap közepéig komoly teljesítményt futott a legnagyobb magyar bankpapír, hiszen 4100 forintról 4500 fölé lõttek a jegyzések, mely során számos Fibo szint (38,2%-os, 50%-os, 61,8%-os) áttörésre került. A trendfordító kísérlet mégis kudarcba fulladt. Az árfolyamnak január 13-án sikerült a 200 napos mozgóátlag fölé kerülni, de 4400, majd 4500 fölötti szinten elfáradtak a vevõk és a kurzus lefelé vette az irányt.  Január 24-én a hosszú távú mozgóátlag harmadszori visszatesztelése során a szint leszakadt és a hónap hátralevõ részében majdnem megsemmisült a januárban elért árfolyamnyereség. Végül a 38,2%-os (4232,40) Fibonacci szint környezetében stabilizálódott az esés és a jegyzéseknek azóta sem sikerült egyik irányban sem lényegesen elszakadni.

Mi várható? A kurzus folytatta a stabilizációt a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag, továbbá az 50 napos mozgó vonala alatt. Az árfolyam már közel fél éve oldalazó mozgásra rendezkedett be, ezért várhatóan 4000-4100 közötti sávból felfelé fordulhat a kurzus. Ellenkezõ esetben komoly lejtmenet generálódhat. Jelentõs tér nyílhat lefelé, ha 4000 alá csökken a bankrészvény árfolyama, akkor ugyanis komolyan kezdhetnek izgulni az OTP befektetõi, mert megtörik a 2011 óta tartó növekvõ trend. Pesszimista forgatókönyv esetén a 23,6%-os Fibonacci szint (4063,21) után a 0%-os (3789,74) Fibo következhet. Ha az oldalazó árfolyamfejlõdés folytatódik, akkor az 50%-os (4369,14) Fibonacci szintnek juthat fontos szerep, mert azt a 200 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíti. A lejtmenet a hosszú távú mozgóátlag vonala fölött szakadhat meg, különösen akkor, ha 4500 fölé kerülnek a jegyzések. Pozitív forgatókönyv esetén reális lehet a 100%-os Fibonacci ellenállás meghódítása 4950 közelében, majd 5000 következhet, de az még nagyon messze van. 

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A mérleg másik serpenyõjében viszont volt kedvezõ fejlemény is, hiszen ugyan egy kis horvát bankot vett az OTP, de a magyar bank mégis folytatta nemzetközi színtéren történõ elõretörését. Ráadásul elképzelhetõ, hogy a kormánytól várható negatív fejlemények már beárazódtak a részvénybe. Ha a kabinet újabb devizahiteleseket segítõ programja kevésbé lesz radikális, akkor pozitív fordulatot vehet a kurzus. Egy felülteljesítõ magyar gazdasági növekedés és a nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulat is támogathatja az OTP árfolyamát.


Részletek:

(01.02.) A Figyelõben megjelent információk szerint készül a kormány újabb devizamentõ csomagja, amely rövidesen nyilvánosságra kerül. A kormány megvárja az Európai Bíróság és a Kúria állásfoglalását, hogy elkerüljön egy uniós eljárást Magyarországgal szemben. A magazin elvileg kevésbé radikális mentõcsomaggal számol. (01.03.) A magyar költségvetési hiány 2013-ban 2,3-2,7% között alakult Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint, így jóval kedvezõbben alakulhatott a deficit a vártnál. A magyar munkanélküliségi ráta 9,3%-ra csökkent, a foglalkoztatás 4 millió fõ fölé emelkedett. (01.06.) A Magyar Hírlap megszellõztette, hogy az eddig kevesek által ismert magyar Széchenyi Bank állami segítséggel megvásárolhatja a magyar Raiffeisen bankot. (01.07.) A bedõlõ hitelekkel küzdõ osztrák Raiffeisen Bank magyar leányát egy euróért vásárolhatja meg az állami támogatást élvezõ Széchenyi Bank. (01.08.) Az osztrák anyavállalat mégsem értékesíti a magyarországi Raiffeisen leányvállalatot. A magyar ipari termelés volumene 6,9%-al szemben 5,8%-al emelkedett. A hazai kiskereskedelem 4,9%-al ugrott meg, az elemzõk csak 2,8%-os növekedésre számítottak. Az önkormányzatok nélküli költségvetési hiány értéke 52,9 milliárd forint volt decemberben. (01.09.) Magyarország külkereskedelmi mérlegének egyenlege 804 millió eurós aktívumot mutatott. (01.14.) A Mol földgáztároló cége, az MMBF Zrt. állami tulajdonba kerülése lezárult. A magyar ipari termelés novemberben 0,5%-al süllyedt, éves szinten közel 6%-os volt az ipar bõvülése. (01.15.) 114 millió euró és 60 milliárd forint értékû hitelt vett fel a Moltól államhoz került MMBF gáztároló vállalat. A pénzromlás üteme 43 éves mélypontra süllyedt, decemberben 0,5%-al csökkentek a fogyasztói árak. (01.16.) Elvileg megegyezés várható, de legalábbis közeledtek a vélemények a horvát kormány és a MOL között. (01.20.) Egy horvát lap szerint fél százalék körüli piaci részesedéssel bíró horvát bankot vehet az OTP. (01.21.) Az MNB 2,85%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. A KSH szerint a várthoz képest kicsit visszaesett a bruttó átlagkeresetek és nettó keresetek emelkedése. (01.30.) A magyar munkanélküliségi ráta 9,1%-ra süllyedt. A KSH egy tizeddel, 4,8%-ra lefelé módosította a novemberi kiskereskedelmi forgalom értékét. (01.31.) A külkereskedelmi mérleg többlete 825 millió euró volt tavaly novemberben a KSH szerint, miközben az export 6,3%-al, az import 2,9%-al bõvült.

Szólj hozzá