Hírlevelek

9. heti gyorsjelentés

By 2014.03.02. No Comments

Se forgalom, se aktivitás, se említésre méltó esemény a 9. héten. Bux esett, MOL esett, az OTP pedig újra 4000 alatt. A tengerentúlon senki sem akar elfordulni a részvénypiacoktól és újra jöttek is a történelmi csúcsok. A FED beszélt és a story még mindig ugyanaz, ha majd az lesz, akkor biztos az történik és akkor majd mindenkinek, sõt a világnak is jobb lesz. Ennek ellenére durvát gyengült a dollár, egészen a 1,38-ig meg sem állt a kurzus. Japánban pedig megmozfult valami, hiszen kiugróan kedvezõ makroadatok érkeztek.

Eladói szél fújta a magyar piac szakadt vitorláját. A móka a régi, hiszen sztori híján alacsony a forgalom. A lakosság az állampapírokat és zömében „gagyi” alapokat zsákolja, a külföldi intézmények meg bolondok lennének hazai részvényecskébe fektetni ilyen kockázatok mellett. Ki harapna bele egy rohadt almába? A Bux index nevéhez híven bukott tovább, 17744 ponton zárta a hetet. A Mol részvény megnyalta a 13 ezer alatti mélységet, majd visszarántották és egyelõre 13-assal kezdõdött az árfolyam. Csányi bácsi migrénes fejfájást kaphatott. Ukrajna maga a pokol. Vaskos milliárdos buktát számolhat el az OTP ukrán leányvállalata, amely csak 10% alatti részt képvisel a magyar bank portfóliójában. A veszteség akkor is veszteség. Nem csoda, hogy nincsen erõ a papírban és 4000 alatt zárt az OTP kurzus. A „Ricsi” jó sztori. De csak volt. A legutóbbi gyorsjelentés óta fordult a világ, pontosan 4000 forintot ért pénteken záráskor egy darab gyógyszercéges papír.

Ismét hatott a Fed hatékony kommunikciója. Az S&P 500 (1859) történelmi csúccsal ünnepelt és a Dow Jones index (16322) teljesítménye sem volt rossz. A Fed elnöknõ, Janet Yellen szenátus elõtti beszámolójában sikeresen megnyugtatta a befektetõket. Ha rosszul teljesít a gazdaság, lassíthatják a kötvényvásárlási program kivezetését. A tõzsdei játék szereplõi hirtelen optimistává váltak. Ráadásul lefelé korrigálták a tavaly utolsó negyedéves GDP számokat, amely újabb reményt adott, hogy a  Fed nem szigorít a közeljövõben.  Az amerikai adatok jellemzõen nem muzsikáltak jól az utóbbi idõben, amelyet eddig az extrém hideg idõjárással magyaráztak. Amúgy az új lakások jelentõsen fogytak, a folyamatban lévõ lakáseladások viszont stagnáltak. A lakásárak szépen megugrottak. A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe visszaesett, a Michigan Egyetem hasonló indexe nõtt. A heti új munkanélküli kérelmek száma várakozások fölé került, a chicagói régió BMI indexe feljebb került.

Az eurózónát tekintve a német gazdaság jól teljesített az utolsó negyedévben tavaly és az Ifo index is növekedett. Az Európai Bizottság 1,2%-os GDP növekedést lát idén az eurózónában. Az eurózóna átfogó gazdasági bizalmi indexe várt feletti eredményt hozott. A német tõzsdeindex (9692) újra bikázott a Eurostoxx 50 (3149) indexszel együtt. Az EUR/USD kurzus 1,38 fölé szárnyalt.

A pénteki kiugróan kedvezõ japán makrogazdasági adatok ellenére múlt heti záróértékéhez képest csökkent a Nikkei index (14841), amely az USD/JPY (101,78) devizapár gyengélkedésének is köszönhetõ. A Hang Seng (22837) hízott, a Shanghai Composite (2056) index fogyókúrázott.

Egyelõre megtört az árupiac lendülete. Az arany unciája 1327 dollárra ugrott, miközben az ezüst unciája 21,27 dollárra esett. A Brent ára hordónként 109,2 dollár, a WTI Crude 102,59 dollár. 

Szólj hozzá