Hírlevelek

6. heti gyorsjelentés- Meneteltek az indexek Európában és Amerikában is

By 2017.02.13. február 20th, 2017 No Comments

Hétfőn reggel kilenckor asszisztenssel voltam az irodában. Egy elemzést végeztem egy nagy német biztosító unit-linked költségeiről. Közben a szokásos, kihagyhatatlan reggeli kávémat ittam.

Az elemzői munkámat csak a New York Times olvasására hagytam abba, ott olvastam el először, hogy Donald Trump telefonon megerősítette a kínai elnököt abban, hogy támogatja az „Egy Kína” politikát, vagyis azt, hogy Tajvan Kína része. Az amerikaiakhoz hasonlóan és is meglepődve olvastam, hogy az amerikai elnök békülékenyebb hangnemet váltott a kínai elnökkel. Illetve hamarosan találkozik Shinzo Abe, japán miniszterelnökkel.

11 órakor pedig megérkezett Zelda és Anikó. A tárgyalás elején közölték, hogy kevés idejük lesz a tárgyalásra, de kíváncsiak voltak az amerikai, ázsiai és európai gazdaságpolitikai fejleményekre. Anikóék még a tárgyalás elején a hideg miatt, ázsiai citromfű teát és egy csésze bécsi kapucinert kértek.

A beszélgetés elején tájékoztattam őket arról a kanadai vállalatról, aminek egy-két hónap alatt magas árfolyamnyeresége lett, mivel kevesebb kölcsönre volt szüksége a cégnek, illetve a vállalat történetében radikálisabb elmozdulás volt. Ez a cég a kanadai Bombardier, amelynek 2022-ben lejáró kötvénye 2017.02.10-re érte el a 100%-os névértéket, így alig másfél hónap alatt 12%-os nyereség ütötte az ügyfelek markát. Továbbá informáltam őket arról, hogy az Nvidia cég a héten megjelent negyedik negyedéves gyorsjelentésében sikert könyvelt el. A grafikus processzorokat gyártó technológiai óriás 2,17 milliárd dolláros árbevételt ért el, árfolyama már elérte a 119 eurót is. A negyedik negyedévben 56%-os emelkedése volt a vállalati részvénynek. Már meg sem lepődünk azon, hogy a héten is emelkedett az elektromos autózás vezetője, a Tesla részvénye, így hétvégére 269,23 dolláron zárt. A „kistestvére”, a svájci cég által létrehozott elektromos autózási forradalmár, a Lion E-Mobility péntekre 5,76%-ot nyert részvényei darabján. Viszont nem volt nyereséges a Twitter, miután a héten megjelentette a negyedik negyedéves adatait, az árfolyama hétvégére 5,06%-ot esett. Az amerikai vállalat 717 millió dolláros árbevételt ért el a várt 740 millió dollárral szemben. A Coca-Cola a héten adta ki úgyszintén a negyedéves jelentését, amiben 1 és 4% közötti profitcsökkenést vár a 2017-es gazdasági évre, míg az elemzők minimális profitnövekedést várnak, így ismét 41 dollár alá került a Coca-Cola részvényenkénti ára. A héten a Goldman Sachs a Richter rendkívüli jó negyedik negyedéves adatai miatt a vonatkozó célárát 6.050 forintról 7.700 forintra emelte.

Míg a hét első részét a kockázatkerülés erősödése jellemezte a globális piacokon a közeledő francia választások és Donald Trump politikája miatt, addig a hét második felében jó hangulatban telt a tőzsdei kereskedés világszerte. A hét elején az arany erősödése és az euró/dollár keresztárfolyamának 1,06 felé mozdulása történt meg a bizonytalanság miatt. Ez akkor változott csak, amikor Donald Trump megígérte, hogy 2-3 héten belül közzéteszi a teljes adóreformjának minden részletét. Azt azonban már tudni, hogy ekkora változtatást utoljára Ronald Reagen készített el (1986-ban) az amerikai adórendszerben. Adóreformot és növekedésösztönzést tervez Trump kulcsembere, Steve Mnuchin, az Egyesült Államok pénzügyminisztere. Bullard, a St. Lousi-i Fed elnöke nyilatkozatot adott ki a héten. Szerinte a jó fogyasztási adatok és a munkanélküliségi mutatók rávilágítottak arra, hogy nem probléma az erős dollár jelenléte. A Fed különböző szereplői három kamatemelést prognosztizálnak a 2017-es évre. Donald Trump adminisztrációja a szabályozás csökkentését, illetve komoly adóreformot hozhat, ezek az előnyök pedig gazdasági növekedéshez vezethetnek. Ezek a pozitívumok felülmúlják azt a bizonytalanságot, amit a protekcionista kereskedelmi politika jelent. A jó hírek következtében péntekre a Dow Jones 20,248 ponton, míg a Nasdaq100 5226,69 ponton zárt.

Zeldáék mielőtt meghozták a végső döntést pénzük elhelyezésére vonatkozóan, még egy kávé mellett meghallgatták az európai és ázsiai eseményekről szóló tájékoztatót is.

Az európai parketten a francia CAC40 index 0,14%-os napi emelkedéssel teljesített péntekre, míg a Dax 30 0,18%-ot emelkedett. Európában eseménydús hét van mögöttünk. A befektetőknél különösen a bankok és az árukészletek voltak középpontban. Az első rész, vagyis az európai bankrendszer miatt is estek az árfolyamok, hiszen kiderült, hogy az olasz Unicredit negyedéves számai mögött még mindig 14 milliárd euró veszteség áll fenn. Még majdnem három hónap van a francia elnökválasztásig, jelenleg a közvélemény kutatók úgy látják, hogy Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke a második fordulóban veszíthet. De azt már most tudjuk, hogy a tízéves francia-német hozamkülönbözet három éve nem volt ilyen magas, mint a napokban a francia államkötvényeknél. Ugyanis január eleje óta folyamatosan emelkednek a francia államkötvények hozamai, viszont a német államkötvényeké csökken. A héten jelentett a Raiffeisen Bank International és közzétette előzetes 2016-os eredményét. A negyedik negyedévben 69 millió eurós eredményt ért el a bank. A tőkemegfeleltetés és a második félév jó teljesítménye miatt a profitot is javította. A Commerzbank úgyszintén a héten jelentette meg a számait, amiből kiderült, hogy 183 millió eurós adózott eredményt ért el a negyedik negyedévben, mellyel felülmúlta a várakozásokat.

A héten fény derült arra, hogy hatalmasat nőtt januárban a kínai export és import is. Jüanban számolva az import 25,2%-kal, az export pedig 15,9%-kal emelkedett. A Nikkei emelkedésében a jen gyengülése is közrejátszott. A hétvégére a Nikkei 225 0,93%-ot emelkedett, míg a hong-kongi tőzsde, a Hang Seng csak 0,13%-ot.

Anikóéknak megemlítettem még, hogy a közelmúltban (az elmúlt egy év alatt) az olajárak emelkedtek (a Brent világpiaci ára elérte a hét végére a hordónkénti 56,71 dollárt), azonban a finomítói árrések jelentősen csökkentek.

Délután kettőkor mindketten több részvény megvásárlása mellett, vagyis diverzifikálásban gondolkodva megvásárolták 10 millió forintot összegben a Tesla és a Pepsi Cola részvényét, illetve a most alacsony áron vásárolható Novo Nordisk egészségügyi részvényt.

Szólj hozzá