Hírlevelek

6. heti gyorsjelentés – Lélegzethez jutottunk…

By 2016.02.16. június 17th, 2016 No Comments

 

Egy esõs szombati napra ébredtem a telefonra érkezõ korai üzenet miatt. Épp a legjobb álmom volt….. Az üzenet szerint vidékre kell ma utazni, egy kicsit váratlanul ért. Persze volt szó az utazásról, hisz korábban megbeszéltük a haverokkal. Kimegyünk Úriban egy bowling meccsre a helyi stadion mellé, játszunk és sörözünk. De én elfelejtettem. Pedig István még csütörtökön is figyelmeztetett. De én akkor el voltam foglalva a napi gazdasági eseményekkel. Csütörtökön az irodámból ki sem mozdultam. Több ügyfél is volt nálam.

A III. kerületi iroda olyan volt, mint egy jó mágnes által vonzott vasszemek. Mindenki a válságról, az úgynevezett lefele mozduló piacról érdeklõdött és vásárlási szándékot mutattak a kõolaj esése miatt. A nagy potenciált látják most az amerikai dollár lefele mozdulása és a kõolaj Brent világpiaci árának alakulása miatt. Ugyanis csütörtökön a WTI (az olaj árfolyama) a 26 dolláros szintet is megközelítette. Az olaj árfolyama hasonló szinteket ütött meg, mint a 2003 májusi állapot. Szóval elfoglalt voltam.

Ezzel szemben szombaton az smsre frissen ébredtem. Kint zuhogott az esõ. Beszálltam a Mercedesembe és indultam vidékre. Közben felhívtam a barátaimat, hogy tankoljanak fel egy karton sörrel, mert ha már kihívtak egy bowlingra, akkor csúnyán ki fognak kapni és ezt valamivel le kell öblíteni.

Barátaim vállalkozók és köztisztviselõk. Egyik barátom, nevezetesen István egy nagy vállalkozó, õ ébresztett. Soha nincs szabad ideje, öltönyök tervezésével, szabásával és forgalmazásával foglalkozik. Hugo Boss tervezõje. Ha ezt a márkanevet kimondjuk mindenkinek a kényelem és elegancia jut az eszébe. Én is szeretem ezt az öltönyt. Igaz Önöknek titokban elárulom, tõle jutok hozzá jutányos áron. Cserébe õ pedig rajtam keresztül vásárolja a befektetési aranyát, ami a „válságos” helyzetben most még kelendõbb. Most is arra kért, hogy szombaton legyen egy kis idõm vele foglalkozni. Mert certifikát érdekli. Vonzódik a befektetési aranyhoz. A londoni fixing arany árfolyama 1 hónap alatt január 14 – ét követõen 35, 07 dollár / grammról 2016. február 12 – ére 39, 33 dollár / gramm árra emelkedett. Egy hónap alatt 12 %.

Viszont Istvánnak a Hugo Bossnál is vannak nyíltvégû részvényei. Még 2010.márciusában vette a 1990. évben kibocsátott Hugo Boss részvényt, értékpapírt valamivel 9 euró feletti árfolyamon 1000 euró értékben.

Kíváncsi volt, hogy az akkori 1000 euró vajon most mennyit érhet. Egy kicsit én is meglepõdtem, amikor megnéztem. Ugyanis a 9 eurós befektetés most 64 euró 30 centet ér, vagyis a 1000 euró mai árfolyamon kb. 7065 eurót ér. Azaz meghétszerezte a pénzét.

Olyan két óra elõtt leérek, szülõfalumba. Kis falu ez. Sajnos nem épp a legújabb aszfalt van az utcánkban, inkább pocsolyás és sáros. De én így szeretem. Úri lakossága békében pihenget. A Budapesttõl 40 km-re található faluban csönd van.

Közben, a másik barátom is hív. Sándor közszolga. Sándornak és párjának, Katalinnak, két gyermekük van. Egy hivatalban okmányok ügyintézésével foglalkozik. Dollár alapú, deviza számlája van, egy rokonnak köszönhetõen. Úgy döntött, hogy 200 dollárt átvált forintra. Igaz már rossz árfolyamon Mivel a napok óta esõ árfolyamon egy dollár 275,30 forintot ér. Sándor rendszeresen érdeklõdik a napi és heti gazdaságról. Õt az amerikai gazdaság érdekli, a Nasdag és a J.P.Morgan.

Tájékoztatom õt is. Hiszen én minden friss elemzést egy amerikai ismerõsömtõl szinte naprakész megkapok.

Csütörtökön, napi csúcson zárt a Dow, 314 ponttal került feljebb, ami 2 százalékos erõsödésnek felel meg. A Nasdaq 1,7 százalékot, az S&P 500 pedig szintén 2 százalékot erõsödött.

Érdekelte a kõolaj árfolyama, mert vásárláson, befektetésen gondolkodott. Tájékoztattam, hogy pénteken 12 % – ot emelkedett a kõolaj, miután csütörtökön az Egyesült Arab Emírségek energiaügyi minisztere az OPEC és az OPEC – en kívüli országok közti esetleges együttmûködésrõl beszélt.

Sándor elmondta, hogy félti testvérét, mivel õ Venezuelában dolgozik, és félõ hogy elbocsáthatják a kõolaj finomítóból. Venezuelában eközben 60 napos szükségállapotot rendelt el Nicolas Maduro. Venezuela kormányfõje gazdasági szükségállapot bevezetését államfõi rendeletben érvényesítette.

Négyre mindenki megérkezett és végre elkezdtünk játszani a pályán. István egybõl Sparet dobott. Vagyis két dobásból vitte le a 10 bábut. Vezetett és közben a Miller sört iszogatunk.

A beszélgetés során felmerült a FED vezetõjének, Yellennek óvatos beszéde a szenátusban. Az amerikai gazdaságra vonatkozó veszélyek közé sorolta a Fed vezetõ a kínai deviza gyengülését és az ázsiai ország gazdasági növekedésének lassulását, ami jelentõsen megmozgatja a globális pénzpiacokat is.

Katalin hallgatja külföldi médiát, õt érdekli a világ politikája. Emlegette David Stockmant, a Fehér Ház volt költségvetési igazgatóját, aki szerint nem veszik észre a bankok, közgazdászok, brókerek, pénzügyi tanácsadók és egyéb szakértõk, hogy nagyobb a válság, mint 2008 – ban Eszébe jutott az az idézet, amit Stockmann mondott a Deutsche Bank igazgatójáról: „Az én tapasztalatom az, hogy ha a válság jön, akkor a bank vezérigazgatója hazugságot, állit.” Stockman emlékeztette a médiát a megtévesztésrõl és arról a tagadásról, amit a Morgan Stanley 2008 – ban a Bear Stearns és a Lehman Brothers összeomlása elõtt mondott.

Katalin Oroszországra rendszeresen figyelt.

Alekszej Tekszler, orosz energiaügyi miniszter helyettes szerint, ha az árak maradnak a jelenlegi szint körül Oroszországban az év hátralevõ részében, akkor Oroszországnak valószínûleg szembe kell néznie a költségvetési válsággal. Az orosz olajipari cégek számára az olaj hordónkénti felszínre hozatali költsége 3 – 6 dollár, de a kitermelés összköltsége 15 – 16 dollár. Tekszler szerint az olajipari cégek a beruházás mérséklésével tudják a válságot áthidalni, azonban a 20 dolláros hordónkénti ár nem elegendõ az életben maradáshoz. Az Orosz állam eladósodott, és a további terheket, csökkentéseket a költségvetés nehezen fogja elbírni. A Bank of America szakemberei szerint az orosz rubel, az orosz deviza 6,5 százalékos esésével alulteljesítette a legtöbb feltörekvõ versenytársát az év eddigi részében. Azonban, ha hozzátesszük, hogy eközben az olaj több mint 20 százalékkal lett olcsóbb, akkor már nem ilyen borús a kép. Szerintük ez már a rubel erejét mutatja, részben emiatt optimisták a deviza 2016 – os kilátásait illetõen. A Moody’s számítási modellje szerint pedig minden 10 százaléknyi rubelgyengülés 30 bázispontnyi negatív hatást gyakorolhat a bankok tõke megfelelési rátáira.

Miközben Katalin gurított, addig István ismételten szóba hozta a kedvenc magyar cégét, a Richtert. Ezért is vett anno Richter részvényt. A Richter a várakozásokat meghaladó eredményt közölt 2015 negyedik negyedévére vonatkozóan, az árbevétel, az üzemi eredmény és a nettó profit is bõven a várt felett alakult. Az árbevétel 88,7 milliárd forintra nõtt a piaci konszenzusban várt 86,9 milliárd forint helyett. Az üzemi eredmény 15 milliárd forintot ért el, 23% – kal meghaladva a várt 12,2 milliárd forintot. A nettó profit 9,7 milliárd forint volt, amely várt 8,28 milliárd forintnál 17% – kal magasabb érték.

Katalin várakozással tekint a jövõ hétre. A diverzifikáció továbbra is fontos. Ezért barátaimnak a porlasztott megosztású kötvényeket és részvényeket javaslom megvételre, ennek keretében biztonságos államkötvény, vállalati kötvény és huzamosabb idõre befektetett olaj részvény vásárlását javaslom. Mostanában az olaj az egyik legfelkapottabb kereskedelmi instrumentum, ellentétben az EUR / USD, DAX vagy a S&P 500 – al szemben. Az olaj a világgazdaság vérkeringésének egyik motorja. Nagy volumenben kereskedik és valóban az árupiaci termékek csúcsa, hiszen nélküle lassan „kihalna” az emberiség

Katalin erõteljesen figyel az idén arra, hogy mi lesz akkor, ha a FED nem tartja magát a beígért 4 kamatemeléshez? Mert amikor Yellen bejelentette a kamatemelési tervezetet, akkor még lényegesen jobbak voltak az adatok. A Fed és az Európai Központi Bank jegyzõkönyvei elkészüljenek.,  és arra hogy az Egyesült Királyság EU-tagságának feltételeiben milyen változás lehetséges mert errõl  tárgyalnak az uniós állam-, illetve kormányfõk. Ha valaki most vásárol olajat hordónkénti 30 dollárral, akkor az év végére akár 40-50 dollár vásárló értéken, árfolyamértéken el is adhatja.

Kulcs az USA gazdaságának a mûködõképessége. Mert ha jól mûködik, akkor lehet kamatot emelni.

De valahol megtorpanhatott az USD gyengülése? A munkanélküliségi ráta javult 5 – rõl 4,9% – ra, az NFP és az átlagos órabérek 0.5% – al nõttek, ami relatív elég magas szám. A FED hivatalosan az inflációt hivatott kordában tartani, ez a három adat együtt pedig bérinfláció növekedését vetíti elõre, és így lehet kamatot emelni.

Az olajár egészen addig ilyen vészesen rossz lehet, ameddig a drágán és sokat termelõk a teljes Opec drága kitermelõi padlót nem fognak, vagy ki nem tör egy háború keleten. Tehát most kell a zavarosban halászni és az olaj vásárlásával lehet akár már az év végére is nagyobb nyereséget elérni.

Szólj hozzá