Hírlevelek

51. heti gyorsjelentés

By 2013.12.22. No Comments

A 2013-as év utolsó elõtti hetébe a Kúria borzolta a devizahiteles emberek idegrendszerét és bróbára teszi a tûrõképességüket. Az OTP és a MOL lagymatag hetet zárt, de legalább az árfolyamaok javulást mutattak. Az USA-ban „dübörög a gazdaság”, hiszen a III. negyedéves GDP 4,1%!!!!!!, szinte feltörekvõ piaci magasságokban tartózkodik, talán ennek is köszönhetõ, hogy a 85 mrd-s kötvényvásárlások 75 mrd-re módosultak! Viszont meglepõ. hogy a korrekció elmaradt és újabb történelmi magasságok következtek a vezetõ amerikai indexeknél. Ugyanez volt tapasztalható a vén kontinensen is, hiszen a DAX ismét 9400 pontra pörgött, sõt a Nikkei a 16000!!!! pontos határon parkolt le, hát mit is mondjuk? Ami fix, hogy a nemesfémek tovább estek, de azért ez valjuk meg õszintén meglepõ!

A Jézuska nem hoz könnyítést a devizahitelesek karácsonyfája alá. Viszont a jövõ évi nyuszi tojásban ott lapulhat valami. És amikor a húsvéti ebéd elõtt a devizahiteles kezébe kerül a banki egyenlegközlõje, várhatóan nem lesz kérdés, hogy a 2014-es választásokon az ország Jótevõjéhez húzza be az X-et. Mert a kabinet stabil és erõs. Ellentétben a Kúriával, amely intézmény az imperialista nagytõkés bankok oldalára állt. A reakciós rendszerbomlasztó elemek ott lapulnak az Európai Bíróságon is, amely határozatot hoz majd árfolyamrés és kamatemelések témakörben, majd következhet a pokol tüzében égõ Kúria jogegységi döntése. Nem csoda, hogy az OTP árfolyama 4100 forintig fajult. A Mol 14500-ra gyógyult, bár az S&P leminõsítés nem túl jó ómen. A forint végre bekukucskált 300 alá az euróval szemben. Fontos még, hogy az alapkamat már csak 3% és jócskán megugrottak a keresetek a KSH szerint.

USA köszöni, jól van! A III. negyedéves GDP számait 4,1%-ra korrigálták, a 2014-es kilátások kecsegtetõek. Év végén kevesen számítottak rá, mégis meglépték. A havi kötvényvásárlások összegét 85-rõl 75 milliárd dollárra csökkentette a Fed.  A hírre az EUR/USD jegyzések 1,36-ig ereszkedtek, de a részvénypiacot megbolygató cunami elmaradt. Sõt, nem aludt ki a vevõk parazsa, hanem lobogott a tûz. Meglepõ, hogy korrekció helyett újabb történelmi magasságokba kapaszkodott a Dow Jones (16221) és az S&P500 (1818). Adatok: Az amerikai ipari termelés és Leading index értéke szépen megugrott, de az  Empire Manufacturing index várakozások alatt nõtt. Az új házépítések és a beadott építési engedélyek száma 1 millió fölé ugrott, viszont a heti új munkanélküli kérelmek száma, a használt lakások forgalma és a Philadelphia régió feldolgozóipari indexe kedvezõtlenül alakult.

A tengerentúli hangulat átterjedt a vén kontinensre is. A szárnyalás során a Dax-ot 9400 pontra pörgették fel, a Eurostoxx 50 pedig újra 3000 fölé lõtt. A hegymenetet a számok is megtámogatták. A német Zew és Ifo üzleti bizalmi indexek kirobbanó formában voltak.  A feldolgozóipari BMI nõtt, míg a szolgáltatószektor beszerzési menedzser indexe csökkent az eurózónában. A részletes inflációs adatok szerint is alacsonynak mondható az eurózóna pénzromlási üteme.

Az USD/JPY 104 fölé száguldott, amelybõl a Nikkei (15870) profitálni tudott.  Ugyanakkor a Shanghai Composite (2085) és Hang Seng (22812) veszített értékébõl.

A nemesfémek nem szerepeltek fényesen. Az arany (1195$/uncia) és ezüst (19,33$/uncia) kistesó is tovább esett. Az olaj újabb lendületet vett. A Brent ára hordónként 111,8 dollárig, a WTI jegyzések 99,32 dollárig emelkedett. 

Szólj hozzá