Hírlevelek

29. heti gyorsjelentés- Új csúcson a Microsoft

By 2017.07.24. No Comments

A nagy melegre eset az éves, jól megérdemelt szabadságom, mehettünk nyaralni a lányommal. A nyaralásomkor is figyeltem a tőzsdei állásokat és folyamatosan olvastam a Bloomberg és a Reuters gazdasági oldalát. Pénteken olvasgatás közben a Bloombergen lettem figyelmes egy cikkre, amely arról szólt, hogy Görögországnak az IMF (Nemzetközi Valutaalap) 1,8 milliárd dolláros kölcsönt ad, feltételek mellett. Az IMF tisztviselői becslés szerint, még ha Görögország ígéretet tett is reformokra, a nemzet adóssága 2030-ig a bruttó hazai termék közel 150%-át fogja elérni, és ezen a ponton az „robbanásszerű” lesz. Pénteken pihenésképp még megnéztem a francia–magyar vízilabda meccset, ahol örülhettem a magyar vízilabda válogatott 7:13-as nyereségének és kiválónak találtam a négy gólt dobó Vámos Márton játékát is.

Szombaton a szabadságom ellenére is elmentem az előre megbeszélt találkozóra, Lászlóval a szolnoki Lugas Vendéglőbe ültünk be. Helyfoglalás után egy-egy cappuccinót és egy Pepsi Colát rendeltünk. László a beszélgetés elején elmondta, hogy mindenképp euró vagy dollár alapú Tartós Befektetési Számla mellett döntött az osztrák banknál. Viszont kíváncsian várta a befektetési politikája eredményeit, mielőtt dönt az összespórolt hárommillió forint sorsáról.

László elmesélte, hogy meglepődve tapasztalta, hogy mennyit erősödött a héten a forint és érdeklődve várta a heti gazdasági beszámolót.

Tájékoztattam arról, hogy Amerikában a héten meneteltek az indexek. A Dow Jones amerikai részvényindex is több napi oldalazás után 21580 ponton zárt, míg a Nasdaq 100 már 31 éves csúcson áll, a hét végére az index 5920 pont felett is járt. Az S&P 500 egy szűk 13-14 pontos sávban mozgott, majd a hétvégére erősebb emelkedés után, 2472,5 ponton zárt. A hét egyik legnagyobb nyertese a Capital One Financal (banki tevékenységei miatt erős negyedévet zárt) 8,55%-ot erősödött. A technológiai szektornak immár tizedik napja sikerül drágulnia és erősödnie, így ez a szektor most a 2000-ben elért csúcsszintjeit is meghaladja. Újra csúcson zárhatott a Microsoft, mivel a héten a vártnál jobb negyedéves eredményekről számolt be. A redmondi informatikai cég 24,7 milliárd dolláros bevételt ért el az április-júniusi negyedévben, ami 9 százalékos növekedésnek felel meg az előző év azonos negyedévéhez képest. A nyereséget köszönhette a cloud, felhőalapú szolgáltatásnak is, hiszen a felhőalapú szolgáltatások legfontosabb terméke az Azure platform, 7,43 milliárd dolláros bevételt ért el ebben a negyedévben. A Qualcomm csatája az Apple-lel a „licence háború” miatt éreztette hatását az eredményeken, a profit 40%-kal csökkent.

A héten közölte második negyedéves jelentését az Alcoa, és az American Express. Az American Express második negyedéves profitja 33%-kal, 1,33 milliárd dollárra csökkent. Az idei második negyedéves részvényenkénti profit azonban meghaladja az elemzői várakozások 1,43 dolláros átlagát. Múlt héten jelentette ki az amerikai cég, hogy a közeljövőben megszűnik az OTP Bank és az American Express közötti együttműködés, az OTP jövő év január 31-ig visszahívja a lakossági American Express (Amex) bankkártyáit, és azokat Mastercard Bónusz kártyákra cseréli. A héten a Mastercard részvénye 0,14%-ot erősödött. A héten megjelentek a pozitív adatok a második negyedéves számairól az Unilevernek. Miután a vállalat vezetői visszautasították még az év elejei Warren Buffet által ajánlott felvásárlást, a cég 3,11 milliárd eurós árbevételt ért el. Kiugró meglepetéssel és jó hírrel örvendeztette meg a Johnson&Johnson a befektetőit, hiszen a vállalat 8,8 milliárd dollár árbevételről számolt be a második negyedévben, ami 1,9 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A jó hírek mellett azért tartogatott nem várt rossz híreket is a hét, az amerikai informatikai óriáscég- az IBM– veszteségekről számolt be, éves összevetésben a profitja majdnem 7%-ot csökkent, míg a bevétele 4,7%-kal csökkent. Az IBM részvénye a kedvezőtlen hírek miatt több mint 4,5%-ot esett. A kőolaj ára továbbra is 50 dollár alatt volt a héten, míg a Brent-ért hordónként 48,13 dollárt, addig a WTI nyersolajért csak 45,79 dollárt kell fizetni a tőzsdén. Amerikában a termelés növekszik, míg az OPEC-en belül is egyre erősebb a feszültség, amit mutat Ecuador kilépése.

László egy jeges kávé mellett elmesélte, hogy az egyik családtagjának nagyobb vagyona van befektetési aranyban és így szóba került annak árfolyama is.

Tájékoztattam, hogy hosszas árfolyamesések után az arany árfolyama 1210 dollárról emelkedésnek indult, jelenleg az arany árfolyama már eléri az 1255,74 dollárt.

A héten lemondott Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője. Sajtóértesülések szerint, mivel nem értett azzal egyet, hogy Donald Trump Anthony Scaramuccit nevezné ki kommunikációs igazgatónak. A devizapiacon folytatódott a dollár gyengülése. A hétvégére az euró 1,1664 ig erősödött a dollárral szemben. Köszönhette ezt a héten megjelent Mario Draghi Európai Központi Bank elnöki nyilatkozatának is. Mario Draghi ugyanis az EKB Kormányzótanácsának kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy nem tárgyaltak az eszközvásárlási program leépítéséről, de pozitívan értékeli azt, hogy a befektetőket a pozitív gazdasági növekedés érdekli. Többször is kiemelte, hogy a maginfláció csak lassan emelkedhet. Európában a forint erősödött a legjobban, péntekre az euróval szemben a forint 305,42-re, míg a dollárral szemben 261,78-ra. A héten a DAX30 nem erősödött annyit, eléggé oldalazó hatása volt. Pénteken a DAX30 indexe 12252 ponton, miközben a brit FTSE100 indexe 0,69%-os gyengüléssel búcsúzott. A hét meglepetése pedig egy másik vállalat lett, a Cintas (szolgáltatásokkal és ruházattal foglalkozó kereskedelmi cég), ami 9,19%-os nyereséget könyvelhetett el. A hét vesztese viszont 4,66% árfolyameséssel, a rossz negyedéves eredményeket közlő félvezető Infineon cég lett. A héten az Adidas megegyezett a CCM nevű, jégkorong felszereléseket gyártó márkájának eladásáról, értesült a New York Post. A hét utolsó napján, a frankfurti tőzsdén a járműgyártó ágazaton belül a legnagyobb vesztes a Volkswagen lett, hiszen kiderült, hogy négy másik céggel már a kilencvenes évek óta kartellezett. Ebben a kartellezésben volt érintett a BMW, a Daimler, az Audi és a Porsche is. A Volkswagen szerint több, mint 60 munkacsoportban, 200-nál is több munkatárs részvételével egyeztettek titokban technológiai, beszállítói ügyekről és a gyártási költségekről. A Volkswagen árfolyama erre a hírre 3,88 százalékkal esett, de 2,57 százalékkal csökkent a BMW részvényára is. Az Audi a hírek ellenére is 0,15%-ot emelkedett.

A beszélgetés végén Lászlóval megittunk még egy jeges limonádét, majd a Tartós Befektetési Számlán belül, kitöltöttem az értékpapír vételi megbízásokat. László a három millió forintot, JP. Morgan Global és Raiffeisenfonds Sicherheit vegyes alapokba, illetve Pepsi-Cola részvénybe és 2019-ben lejáró, 4,75%-os görög államkötvénybe fektette be. A beszélgetést követően siettem haza, mivel aznap még több program volt a FINA világbajnokságban, amit mindenképp meg akartam nézni és szurkolni a vegyes 3 méteres szinkron műugrás döntőjén.

Szólj hozzá