Hírlevelek

4. heti gyorsjelentés

By 2015.01.25. No Comments

Sosem hittem volna, hogy a magyar gazdaság Csoszogi bácsi nélkülözhetetlen bútordarabjára a suszterszékre fog hasonlítani. Ugyanis Matolcsy jegybank elnök szerint három lábon áll. Szép trópus! Kicsit billeg, kicsit kopott, de a miénk. A törvényi rendelkezés ellenére immár több mint fél éve felügyelõ bizottság nélkül mûködõ Magyar Nemzeti Bank, úgy tûnik, sikeresen vindikálja magának a dicsõséget a devizahitelek forintosításával kapcsolatban. Úgy tesznek, mintha elõre tudták volna, hogy a svájci frank árfolyama mikor és mennyit fog erõsödni. Jó kis költõpénzhez jutott ezzel az erõsödéssel M.Gy. Tovább lehet tömködni az általa gründolt alapítványokat pénzzel. Ez a vak tyúk tipikus esete!

A hazai gazdaság szereplõit mostanában két téma foglalkoztatja leginkább. A további lehúzás újabb találékony instrumentuma: az útdíj és az áfa csalások megelõzésére összetákolt Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenõrzõ Rendszer. Az elõbbi miatt a megsarcoltak egy része útlezárásokat helyezett kilátásba, az utóbbit még csak kóstolgatják, de máris rengeteg kifogás merült fel ellene. A gyakorlatban egyik sincs megfelelõen letesztelve, ezért újabb rejtett aknák felrobbanása várható. Érdekes, hogy fel sem merült, hogy csökkenteni kellene az alapvetõ élelmiszerek általános forgalmi adóját olyan mértékben, hogy ne érje meg az adócsalás kockázata.

Az emberi jogok magyarországi helyzetérõl tartott meghallgatást az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi (LIBE) Bizottsága Brüsszelben csütörtök délelõtt. A meghallgatást eredetileg a magyar hatóságok civil szervezetekkel kapcsolatos fellépése miatt szervezték, de végül a sajtószabadság, a médiapluralizmus, a cenzúra, a hajléktalanság és Orbán bevándorlás ellenes kijelentései is felmerültek. Kovács Zoltán kormányszóvivõ Dugovics Tituszként állta a sarat.

A magyar ügyészséghez és az Európai Bizottsághoz fordult az EU csalás elleni hivatala, az OLAF egy 15 milliárdos fõvárosi fejlesztésnél, a Budapest Szíve nevû projektnél talált problémák miatt. Mintha valami gond lenne a pályáztatással. Átszervezik az MTV A-t. Az M1-bõl hírtv lesz, az M2 bulvárosodik, a Duna pedig egyéb közszolgálati funkciókat fog ellátni. Gõzerõvel beindul az agymosoda. Csak az a fránya internet!!

Szóval: itthon minden nagyon szép, minden nagyon jó…, de mi lesz mire lehullanak a falevelek?

Érdemes lesz a Richterre figyelni, ugyanis bejelentette, hogy originális készítményének, a cariprazine-nak a klinikai Fázis IIIb vizsgálatai pozitív elõzetes eredményeket hoztak. Ez a tény valószínûleg megmozgatja az árfolyamot majd. Norbi újra saját részvényeket vásárolt. A Budapesti Értéktõzsde még mindig lanyha mozgásokat produkál.

Európa az EKB-ra koncentrált a héten. Nem hiába. Mario Draghi ma bejelentette azt, amit a piac már igen régóta várt: indul az európai QE. Kiterjesztik az eszközvásárlási programjukat, ami így már államkötvényeket is tartalmazni fog. A piaci híreknél is nagyobb, 60 milliárd eurós keret jön, ami legalább 2016 szeptemberéig fennmaradhat. A bejelentésre az euró hirtelen tovább gyengült a dollárral szemben. Remélhetõleg ez az aktus beindítja majd az egészséges inflációt is. A vasárnapi görög választás eredménye okoz izgalmat kontinens szerte. Európa abban bízik, hogy az ultra balos Syriza nem szerez akkora többséget, ami Görögországot kivihetné az euró zónából. Ukrajnában az õszi tûzszünet ellenére tovább folynak a harcok. A kormány ismét pénzügyi segítségért fordult az IMF-hez. Az orosz gazdaság nyüglõdik. A kormány 18 milliárd euróval próbálja megtámogatni a roskadozó építményt.

Az óceán másik felén egyre egészségesebb benyomást kelt az amerikai gazdaság. Növekszik az új lakásépítések száma, és a munkanélküliség is elfogadható mértékû. A gyorsjelentési szezon elsõ áldozatain már túl vagyunk. Betlizett az IBM, a Morgan Stanley, a Johnson&Johnson. Jobban jártak a General Electric és az eBay befektetõi.

A szaudi király halálhírére emelkedtek a kõolajárak és az arany ára is felfelé araszolt. A BUX 16.759, a DAX 10.612, a DOW 17.645, az S&P500 2.049, a NASDAQ 4.274 ponton zárta a hetet. Az arany 1.293,38 dollár, az ezüst 18,32dollár, a Brent 48,81 dollár, a WTI 45,58 dollár volt a pénteki tõzsdezáráskor. 

Szólj hozzá