A hét folyamán úgy alakult, hogy több alkalommal kellett vidékre utaznom, így a héten jártam Kecskeméten, Budaörsön és Budakeszin is. Több régi és egy-két új ügyféllel is konzultáltam, közösen átnéztük a jelenlegi portfóliójukat. Kecskeméten a kedvenc helyem a Malom üzletközpont, amikor csak tehetem és módomban áll, az itt található Frei kávézóban találkozom az ügyfeleimmel. Várakozás közben átolvastam a gazdasági híreket. A New York Times megírta, hogy egy heti buktatók és korrigálások után visszatért az optimizmus a befektetőknél és újra bíznak az amerikai emberek Donald Trump gazdaságpolitikájában, igaz azt is megírja a szerző, hogy nagyon sok gazdasági szakértő viszont nem ért egyet a republikánus elnökkel. A cikk arról is ad egy tágabb ismertetőt, hogy miért nincs már Trump botrány és, hogy Amerikában a Trump körüli politikai botrányokból miért nem lett második Watergate-botrány. Ebben az írásban arról is olvastam, hogy míg az amerikai gazdaság továbbra is 2% körül növekszik, addig ezen a héten az európai gazdaság többet erősödött, mint valaha. Japán gazdasága most erősebb, mint bármikor volt. A japán ipari termelés 2008 óta nem volt ilyen magas, de ettől függetlenül elmondhattam az ügyfeleimnek a héten, hogy az amerikai befektetőket nem lehet kizökkenteni, hiszen ők folyamatosan vásárolnak. Ezt a kijelentésemet még a hét közepe után is fenntartottam. Csütörtökön pont otthon tartózkodtam, amikor Heléna és Gyula telefonált egy szombat délutáni időpont és találkozó miatt. Fél füllel azért a beszélgetés közben figyeltem a médiára, így hallottam azt is, amikor Donald Trump bejelentette, hogy szándékában áll a párizsi klímaegyezményből való kilépési folyamatot elindítani. Az amerikai elnök sajtótájékoztatón kijelentette, hogy: „Mindennap ennek az országnak a nagyszerű embereiért harcolok”-majd bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép a párizsi egyezményből.
Szombaton, a telefonon már megismert ügyfeleimmel, délután 15:00-kor került sor a találkozóra az érdi Frei kávézóban. Gyula és Heléna egy 50 év körüli házaspár, évek óta otthon, Érden mezőgazdasággal foglalkoznak, mint őstermelők. Lányuk, Linda ugyanitt egy terményboltot üzemeltet. Azzal a kéréssel kerestek meg, hogy segítsek a befektetési döntésükben. Elmesélték, hogy az évek alatt öt és fél millió forint, összegyűjtött, kereskedelmi bankban lekötött pénzüket szeretnék három évre befektetni. A beszélgetés elején rendeltünk a nagy melegre való tekintettel egy jeges és egy-egy különleges kávét. Míg én csak kortyolgattam a kávét a konstruktív konzultáció közben, addig Heléna már az első Toszkán risztrettóján és párja Gyula pedig egy Skandináv Multikulti-kávén túl volt.
Mindketten elég erős egyéniségek, de mégis két különböző személyiség. Az igényfelmérés közepén kiderült, hogy inkább európai állam, vagy vállalati kötvényekben, befektetési alapokban bíznak. Gyuláék kérésére egy kis ízelítőt adtam a heti gazdasági eseményekből.
Az amerikai piac szinte teljes biztonsággal beárazta, hogy a Fed nyíltpiaci bizottsága, ebben a hónapban újabb 25 bázisponttal megemeli irányadó kamatát. A héten jelent meg a Fed Bézs könyve, amely szintén megerősítette a júniusi kamatemelés lehetőségét. A héten az is kiderült, hogy az amerikai gazdaság továbbra is mérsékelt ütemben bővül, ugyanakkor néhány régióban már hiány van a szakképzett munkaerőből. Pénteken mindhárom vezető amerikai részvényindex történelmi csúcson zárt azt követően, hogy a Dow Jones 0,29 százalékot, az S&P 500 értéke majdnem elérte a 0,5 százalékot, míg a Nasdaq100 több mint 1 százalékot erősödött.
Öthetes csúcs közelében tartózkodott a héten az arany ára (1278,39 dollár) azt követően, hogy szerdán tovább folytatódott a dollár gyengülése a főbb devizákkal szemben. Meglepően erős májusi foglalkoztatottság-bővülésről számolt be az Egyesült Államok ADP intézete, a 185 ezer fős konszenzusos várakozás helyett 253 ezer fővel nőtt a létszám. A hét csalódása az Exxon Mobil volt, hiszen még a hét elején 82,5 dolláros árfolyam a hétvégére nagymértékben lefele korrigált, pénteken 79,5 dolláros részvényárfolyamon, közel 3,63% mínuszban zárt. Az Exxon részvényeseinek a közgyűlése csütörtökön arról döntött, hogy a cég vezetése több információt osszon meg az új technológiákkal és a klímaváltozással kapcsolatos szabályozások cégre gyakorolt hatásairól. Továbbra is veszteséges a Mattel (-0,97%) és a Chevron. Ez a hét, illetve a múlt hónap sem kedvezett az energiaszektornak és az olajnak. Az olaj jelentősen, közel 3%-kal esett szerdán. A hétvégére a WTI nyersolaj hordónkénti ára 47,8 dolláron zárt. A befektetők rövidtávon már nem hisznek abban, hogy lesz megoldás a túltermelési válságra. Az OPEC mindenképp el szeretné érni, hogy a fejlett gazdaságok olajkészletei az öt éves átlag szintjére, 2,7 milliárd hordó környékére essen vissza, amihez körülbelül 300 millió hordós készletcsökkenés lenne szükséges. Nagyot erősödött a héten a telekommunikációs és a számítástechnikai, adatfeldolgozói szektor. Míg a Microsoft 2,37%-ot és az Apple 1,47%-ot, addig a 3M Company 1,15%-ot erősödött. Amerikában viszont a kiskereskedelem haldoklik. A luxus kézitáskákat gyártó Michael Kors bejelentette, hogy bezárja több mint 100 boltját. A cég részvényei az egy évvel ezelőttihez képest több mint 35%-ot estek. A Wall-Mart viszont egy újdonsággal rukkolt elő, az Amazon (+1,08%) és az Ali baba (+0,13%) mintájára, az online rendelés mellett az ott dolgozó munkatársak hazafelé házhoz szállítják az ott vásárlók csomagjait vagy az online megrendelt árut, hogy ezzel gyorsítsák és népszerűsítsék a kiskereskedelmet, egyelőre önkéntes alapon, még akkor is, ha a dolgozó nem rendelkezik gépjárművel.
Elon Musk bejelentette, hogy ha az USA kilép a párizsi klímaegyezményből, akkor otthagyja Donald Trump amerikai elnök tanácsadói testületét és az ígéretét végül is betartotta. A dollár árfolyama hét havi mélypontot ért el, a főbb devizákkal szemben a dollár-index 0,45 százalékkal, 96,72 pontra csökkent, az euró-index 0,30 százalékkal, 90,76 pontra emelkedett.
Gyula érdeklődött a hazai gazdaságról, miközben egy finom süteményt megkóstolt. A magyar gazdaságról és a héten ismét erősödő forintról beszélgettünk. A forint megtartotta hétvégére a 308-as EUR/HUF-szinthez közeli pozícióját. A forint lassuló volatilitása (váltakozása) miatt, az állampapírpiacon megállt a hozamcsökkenés, de a hároméves, illetve annál rövidebb futamidők esetében például még mozgás is alig volt felfedezhető. A héten észrevehető és kézzelfogható volt az euró erősödése. A német DAX index és az angol FTSE100 is történelmi csúcson zárt. Jól teljesített a Siemens és a Henkel is. Már idén tőzsdére jöhet az éttermeiről ismert Vapiano. Feltőkésítést szeretne a svájci Credit Suisse. Mivel az alapkezelő, vagyis a Credit Suisse 4 milliárd CHF értékben tervez friss tőkét bevonni jelenlegi és új tulajdonosoktól, céltartalék képzése miatt. Ugyanis a bank tanult a 2008-2009-es válságban okozott Deutsche Bank és BNP Paribas büntetéseiből. A héten azt is megtudtuk, hogy 1,24 millió euróra bírságolta az Európai Unió piacfelügyelete a Moody’s hitelminősítőt, annak átláthatatlan működése miatt. A héten napvilágot látott, hogy egyre kevesebb a munkanélküli Európában és csak az elmúlt egy évben 2 millió ember talált munkát. A hét újra az Egyesült Királyságról szólt, nagy feladat vár a britekre, hiszen 168 nem uniós országgal kell újrakötnie a nemzetközi szerződéseket és egyezményeket. Pénteken letartoztatták Berlinben a 44 éves bankárt, aki nyolcmillió eurót sikkasztott el a Sparkasse Oberhessen Bankjában az évek alatt.
A beszélgetést késő este fejeztük be. A házaspár a sok kérdést és a fáradságot még egy kávéval próbálták elütni. Gyula Woody Allan idézetével búcsúzott a jövő heti találkozó reményében.” A pénz jobb, mint a szegénység, már csak anyagi okokból is.”