Hírlevelek

34. heti gyorsjelentés

By 2014.08.23. No Comments

Ukrajnában végjátékához közeledik a küzdelem. A kormánycsapatok körbezárták Luganszk városát, ahol már hetek óta nincs áram, gyógyszer, csak szenvedõ civilek és pánikba esett szakadárok. A moszkvai „segély konvoj” engedély nélkül átlépte az ukrán határt. Az ukránok, az Unió és az USA nyûgös emiatt. Amerikában nem igen tudják, hogy örüljenek vagy féljenek. A mostanában nyilvánosságra hozott adatok szerint az amerikai gazdaság kiheverte a recessziós sokkot. Ugyanakkor nyakukon van a QE vége és a kamatemelés. A számok bíztatóak. Csodásan alakul a munkaerõ piaci helyzet egyre közelebb kerül a válság elõttihez.

Újabb szankciók bevezetése lehetséges, ami újabb mélységekbe taszíthatja az amúgy is megroggyant orosz gazdaságot. Az orosz pénzügyérek bûvészmutatványba kezdenek. Levitációba hajszolják a rubelt, ezen túl lebegni fog. Putyiniában az élelmiszer árak meredek emelkedésnek indultak. Érthetetlen, hogy egy ekkora ország képtelen élelemmel maradéktalanul ellátni polgárait! Persze Ukrajna sem maradhat ki a „jóból”. Az ukrán gazdaság zuhanó repülésbe kezdett, a GDP 6%-s zuhanását prognosztizálják az okosok. Az Unió sem boldog! Az élelmiszer export elmaradása rossz helyzetbe hozhatja a termelõket. Kinek jó ez az egész?

Az ingatlan piac Amerikában is normalizálódni látszik, úgy az új építési engedélyek, mint a használt lakások eladási frontján. Szárnyal az olajipar is, úgy a kitermelés, mint az import vonatkozásában. A feldolgozóipari aktivitási index megugrása szintén a munkaerõ piac normalizálódását jelzi.

Meglepetéssel szolgált a HP negyedéves gyorsjelentése. A számok felemásra sikeredtek, ezt a piac kisebb eséssel honorálta. Ugyanakkor a személyi számítógépek piaca jobb eredményt produkált a vártnál. A Bank of America hatalmas bírságot kénytelen fizetni jelzálog piaci szabálytalanságok miatt. Azt, hogy milyen erõs az amerikai gazdaság, októberben, a Q3 nyilvánosságra kerülésekor tudjuk meg.

Európa szenved. Az európai gazdaság motorja, a német gazdaság kisebb növekedést produkált a vártnál. A francia gazdaság betlizik, a mediterrán gazdaságokról jobb, ha nem is beszélünk. Mario Draghi Jackson Holeba ment. A FED jegybankárok konferenciáján tartott beszédet az EKB terveirõl. A Fitch pénteken késõ este Londonban közölte, hogy az eddigi „B mínusz”-ról „CCC”-re rontotta Ukrajna hrivnyában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén adósságának osztályzatát. Svájcban kisebb csoda esett. A svájci bankok harmada veszteséges lett! A legöregebb svájciak sem emlékeznek ilyenre! Azért valami bíztató is történt az öreg kontinensen. Az európai vállalatok idén már 153 milliárd dollárnyi osztalékot fizettek ki.

Itthon vezetõ hír, hogy a negyedéves GDP jobb lett a vártnál. Ugyanakkor a forint rég nem látott mélységbe zuhant. Nyugtalakodnak a mezõgazdasági termelõk és feldolgozók. Attól tartanak, hogy az orosz szankciók miatt elárasztják az országot az olcsó uniós termékek és leverik az árakat. Virágzik a hazai alapkezelési szektor. Köszönhetõen az alacsony betéti kamatoknak 85,5, milliárd forintnyi erõsítést kaptak júliusban. Rémes adat látott napvilágot a héten. A GDP arányos államadósság 85,1%-ra emelkedett. Ilyen utoljára a 2000-s évek elején volt. Úgy látszik: ez a harc is elveszett. Brutális veszteségnek néznek elébe a hazai bankok köszönhetõen a devizaadós mentésnek.

A Brent olaj 102,32 dolláron, a könnyû olaj 93,62 dolláron, az arany 1280,20 dolláron zárta a hetet. Az uborkaszezonnak köszönhetõen most ennyivel megúszták!

Szólj hozzá