A kedvezõ nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulat támogatta a japán jen gyengülését. Márciusban számos kiábrándító adatot publikáltak Japánban. Az egyik legfontosabb a tavalyi GDP adat, amely jelentõsen alulmúlta a várakozásokat. Jóval kedvezõtlenebbül alakultak a külkereskedelmi adatok, az ipari aktivitás növekedése is alulteljesített. Ugyanakkor a munkanélküliségi ráta csökkent és a kiskereskedelmi eladások is jobban bõvültek a várakozásoknál. Kellemes meglepetés, hogy az árak növekedése a tervek szerint alakulhat a következõ években várható infláció közel állhat a jegybank céljához. A vizsgált idõszak utolsó napján egy sor váratlanul rosszabb adat jelent meg, amely nem túl kecsegtetõ. A feldolgozóipari BMI csökkenése és az ipari termelés visszaesése csalódást okozott a befektetõknek.

Technikai oldal

Mi történt? Februárhoz hasonlóan márciusban is folytatódott az USD/JPY oldalazása 101 és 103,65 között. A kurzus a középsõ Bollinger szalag mentén fejlõdött. Március végén, a felsõ támaszvonalon feküdtek a jegyzések, így létrejött a lehetõség a rally kibontakozására. A technikai indikátorok egymástól eltérõ jelzéseket produkáltak. Az RSI oszcillátor semlegessége mellett a Slow Stochastic utoljára vételi, az MACD indikátor eladási jelzést adott. A Bollinger szalagok összeszûkülése a vizsgált idõszak végén jelentõsebb elmozdulást vetít elõre a közeljövõben.

Mi várható? A grafikonba integrált technikai indikátorok nem adtak egymást erõsítõ jelzéseket. A USD/JPY árfolyam továbbra is az 50 és 200 napos mozgóátlag vonala fölött mozgott a vizsgált idõszakban, amely alapján a vevõk optimisták lehetnek. Ha a jegyzések átlépik 103,65-öt, majd 105-öt, akkor 110 a következõ szint. A bikák dominanciájában bizakodók optimista célárfolyama a 161,8%-os (114,98) Fibonacci szint környékén lehet. A bûvös 100-as támasz nemcsak technikailag, hanem lélektanilag is rendkívül fontos, ráadásul az 50 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíti a szintet. Legfontosabb támaszvonalak: kiemelt fontosságú a 100%-os Fibonacci szint 100-nál, majd következhet a júniusi lokális mélypont 94-nél, ezután a 61,8%-os (90,89) Fibonacci szintet érdemes figyelemmel kísérni.


Részletek:

 (03.03.) A japán beruházások 4%-al növekedtek a tavaly negyedik negyedévben. (03.07.) A japán üzleti bizalmi index (Leading Index) 111,7 pontról 112,2 pontra javult. (03.10.) A japán GDP adatok is kiábrándították a befektetõket, mivel az utolsó negyedéves GDP csak 0,2%-al emelkedett és ezzel a tavaly egész éves 0,7%-os gazdasági növekedés alulmúlta a várakozásokat. Az elemzõk 1%-os növekedést vártak Japánban. (03.11.) A Bank of Japan nem változtatta sem a 0,1%-os jegybanki alapkamat szintjét, sem monetáris programját. (03.12.) A japán szolgáltatási szektor aktivitási indexe az elõzõ -0,5% helyett 0,9%-al ugrott meg. A gyáripari rendelések a várt 7% helyett 13,4%-al ugrottak meg havi alapon, éves szinten még ennél is nagyobb (23,6%) volt a növekedés. (03.14.) A japán ipari termelést éves szinten 10,6%-ról 10,3%-ra lefelé módosították, havi alapon 3,8%-al nõtt az ipar 4% helyett. (03.19.) Kedvezõtlenebb japán külkereskedelmi adatok jelentek meg, mivel az export a várt 12,4% helyett 9,8%-al nõtt, az import viszont a várt 7%-os értéket felülteljesítve, 9%-al ugrott meg. A kereskedelmi mérleg hiánya ennek megfelelõen jóval nagyobb lett, mint amire az elemzõk számítottak. Az átfogó ipari aktivitási index 1%-al emelkedett, de a növekedés alulmúlta a várakozásokat. (03.28.) A japán háztartások költése 2,1%-al esett vissza, az elemzõk 0,1%-os növekedést vártak. Az inflációs adatok megfeleltek a várakozásoknak. A japán munkanélküliségi ráta 3,7%-ról 3,6%-ra csökkent. A japán kiskereskedelmi eladások  a várt 3,2%-nál jobban, 3,6%-al bõvültek. (03.31.) A japán feldolgozóipari BMI 53,9 pont lett az elõzõ havi 55,5 pont után. Az ipari termelés 2,3%-al esett vissza, a szakértõk enyhe emelkedést vártak. A megkezdett házépítések és a  gyári rendelési adatok szignifikánsan alulmúlták a várakozásokat.  

Szólj hozzá