Novemberben ismét irtózatos ütemben, közel 4%-al gyengült a japán yen árfolyama az amerikai dollárral szemben. Októberben az árfolyam július óta elõször a 200 napos mozgóátlag fölé került, az emelkedõ trend novemberben is folytatódott, így az USDJPY jegyzése képes volt stabilizálódni a hosszú távú trendvonal felett. Az USDJPY komoly mozgása mögött a következõ japán kormánnyal kapcsolatos optimista várakozások álltak. Támogatta a növekedést, hogy kedvezõ kínai és amerikai makroadatok kerültek nyilvánosságra, ezáltal egyre többen hittek a globális gazdasági kilátások javulásában.

 

USD/JPY november

November elején mérsékelt hangulat alakult ki az ázsiai tõzsdéken és az USDJPY kereskedés tekintetében is. A kínai ütemezett vezetõváltás az elemzõi várakozásoknak megfelelõen alakult, valamint az amerikai elnökválasztás miatt kivártak a piacok. November 7-én kiderült, hogy Barack Obama továbbra is amerikai elnök marad, így folytatódhat a FED monetáris lazító politikája. Ugyanakkor az amerikai költségvetési szakadék került a befektetõk fókuszába, továbbá a görög finanszírozással kapcsolatos nyitva hagyott kérdések fokozták a befektetõk pesszimizmusát Ázsiában. Ennek köszönhetõ a szeptember vége óta tartó emelkedõ trend fals letörése november 8-án. Az USDJPY árfolyama a 38,2%-os Fibonacci szint alá gyengült, majd visszafordult, mert a támasz túl erõsnek bizonyult és ismét a bikák domináltak. November 9-én a vártnál kedvezõbb kínai makroadatokat publikáltak, amely az ázsiai kereskedésben már javította a hangulatot, ezek szerint a mamut gazdaság ipara 9,6%-kal bõvült októberben a várt 9,4%-kal szemben. Az ázsiai gazdasági visszaeséssel kapcsolatos veszélyek erõsödtek, mert a japán GDP adat november 12-én a várakozásokkal összhangban recessziót jelzett, valamint a vártnál alacsonyabb lett az októberi kínai hitelállomány növekmény. Hajnalban Jean-Claude Juncker, Eurogroup elnöke bejelentette, hogy Görögország két év haladékot kaphat államadósságának konszolidációjával kapcsolatban, így a piacok megnyugodhattak. Hónap közepétõl az elõrehozott választások és az ettõl remélt gazdaságpolitikai irányváltás miatt jelentõs emelkedés bontakozott ki Tokióban, az USDJPY árfolyama folyamatosan növekedett, majd 82 fölött tesztelte a 76,4%-os Fibonacci szintet is. Ezzel idén áprilisi szintre jutott a jegyzés. A várhatóan kormányra kerülõ ellenzék célkitûzése, hogy a Japán Jegybank 0,1%-ról 0%-ra vagy alá csökkentse az irányadó kamatlábat, továbbá növelje a jelenlegi 1-2%-os inflációs célsávot 2-3%-ra. Ezzel, jóval nagyobb likviditást adna a pénzpiacnak és mesterségesen leértékelné Japán fizetõeszközét az export érdekében. November 20-án a Bank of Japan a vártnak megfelelõen helyben hagyta irányadó kamatszintjét (0-0,10%), valamint a vártnál kissé jobb lett az ipar aktivitását jelzõ legfrissebb, szeptemberben mért bizalmi index. Következõ napon Japánban gyenge exportadatot hoztak nyilvánosságra, amely erõsíti azokat a várakozásokat, hogy a Japán Jegybank a közeljövõben lazító intézkedéseket jelent be. November 22-én a kínai feldolgozóipar beszerzési menedzser index 50,4 pontra javult novemberben, amely 13 hónapja elõször mutat bõvülést. A várakozások szerint a IV. negyedévben már gyorsulhat a kínai gazdaság növekedése. November 30-án az elõrehozott választások elõtt 1200 milliárd dollár értékû gazdaságélénkítõ csomagot jelentett be a japán kormány.

A 200 és 50 napos mozgóátlag fölött történõ konszolidáció miatt folytatódhat az emelkedõ trend kiteljesedése. A 100%-os Fibo szint 84 környékén komoly ellenállást jelenthet. Az RSI eladási jelzése figyelmeztetõ jel, hiszen túlságosan meredeken emelkedett az USDJPY árfolyam, ezért egy természetes korrekció bármikor benne lehet. Ebben az esetben az 50%-os Fibonacci szint bizonyulhat a legkomolyabb támasznak, hiszen az a novemberi árfolyam emelkedés kitörési szintje.

Szólj hozzá