A baj ott kezdõdött, hogy Korea gyengekezû uralkodója 1907-ben japán nõt vett feleségül. A japán megszállók gazdasági reformokat vezettek be, melynek következtében az ország mezõgazdasági kapacitása jelentõsen megnõtt. Ilyen körülmények között alapította meg 1938-ban Lee Byung Chull 30.000 won alaptõkével Daegu városában a Samsung Sanghoe vállalatot.

A baj ott kezdõdött, hogy Korea gyengekezû uralkodója 1907-ben japán nõt vett feleségül. Ez az egyébként ártatlan aktus jogalapot szolgáltatott a terjeszkedõ Japánnak, hogy a Koreai Félszigetet gyarmatává tegye. Ezzel kezdõdött Korea kálváriája, amely a XX. Század közepén az állam kettészakításába torkollott. Az összes fõtisztviselõ és a hadsereg vezetõi is csak japánok lehettek. Késõbb a koreaiakat a japán hadseregbe is besorozták, hogy aztán a II. világháború kevésbé lelkes katonái legyenek. Napirenden volt a vallásüldözés, 1938-ban 50 protestáns vallási vezetõt kergetett a megszálló hatalom halálba.

  Rizsföld Koreában

A japán megszállók gazdasági reformokat vezettek be, melynek következtében az ország mezõgazdasági kapacitása jelentõsen megnõtt. Ilyen körülmények között alapította meg 1938-ban Lee Byung Chull 30.000 won alaptõkével Daegu városában a Samsung Sanghoe vállalatot. Kezdetben élelmiszertermeléssel és tésztagyártással foglalkozott a cég 40 alkalmazottja.

  A Samsung Sanghoe központja 1930-ban

A cég hamar virágzásnak indult, és a II. világháború után, 1947-ben, a fõvárosba költözött. A koreai háború kitörése után a Samsung kénytelen volt elhagyni Szöult, de ez nem akadályozta meg a terjeszkedésben és a profilbõvítésben. Busanban cukorgyárat, Daeguban gyapjúmalmot épített. Itt sem álltak meg. 1954.ben megalakult a Cheil Industries Inc. 1958-ban a Samsung felvásárolja az Ankuk Fire & Marine Insurance biztosítótársaságot, amely 1993 októberében a Samsung Fire & Marine Insurance nevet kapja. A számtalan akvizíció során a vállalat hatalmas nemzetközi konglomerátummá nõtt, melynek tevékenysége a hajógyártástól a szórakoztató elektronikáig terjed.

 Samsung chart

 A válság a Samsungot sem kímélte. Árbevétele megsínylette a recessziót, ráadásul az utolsó negyed éve sem sikerült túl fényesen. Úgy tûnik az okostelefonok piaca lassan telítetté válik, bár az Apple-el való párharcot a Samsung megnyerte. A Q2 jelentõsen alulmúlta az elemzõk várakozásait. Ennek hatására a papírok árfolyama 17%-t esett és jövõ is elég bizonytalan. A Samsungnak azonban lehet egy-két érdekes újdonság a tarsolyában. A probléma az, hogy senki sem biztos benne, hogy ezek a termékek valóban elkápráztatják a befektetõket és a vásárlókat.

Szólj hozzá