Folyamatos az orosz feszültség fokozódása, ami az orosz gazdaságra is kihatásra van, különösen a szankciók miatt. A hanyatlásra a 2015-ös gazdasági növekedés lerontásával reagált az orosz gazdasági minisztérium. Mindeközben az Ukrajnával szembeni erõfitogtatás szavakban és tettekben egyaránt megnyilvánul: határsértést követett el egy orosz katonai konvoj, amelyet csak fegyveres ellenállással tudtak feltartóztatni az ukránok, majd néhány nappal ezt követõen az alábbi mondatot ejtette el Putyin a Barrosóval folytatott egyezkedése alatt: „Két héten belül beveszem Kijevet, ha úgy akarom”.

Nem tudni még hova vezethet az elmérgesedett helyzet, de a gazdaságra visszakanyarodva nem fényesek a kilátások, ami az orosz rubel árfolyamában is tükrözõdik: történelmi maximumértéket ért el a dollárral szemben, soha nem volt még ilyen gyenge. Idén már több mint 12%-os gyengülésen van túl az orosz fizetõeszköz. A Russian Trading System, vagyis az orosz tõzsdeindex csak minimálisan gyengült augusztusban, -0.76 százalékkal került lejjebb a részvényindex jegyzése.

Technikai oldal

 

Mi történt?  Továbbra is maradt hosszú távú esõ trendcsatornában az orosz RTS részvényindex árfolyam, amelyben már 2011 óta mozog. Néhány héttel ezelõtt letörte az ármozgás a másodlagos emelkedést, majd visszatesztelte az emelkedõ trendvonalat és az 50-es exponenciális mozgóátlagot, amivel megerõsítette a hosszú távú süllyedõ trend folytatódására utaló letörés tényét.

 

Mi várható? Az indikátor trióból az RSI egy az egyben leköveti a csökkenõ csatornában történõ ármozgást, a tõzsdeindex chartján bekövetkezõ letörés az RSI-n is megfigyelhetõ. Jelenleg a pirossal berajzolt ellenállási szintjérõl pattant le a középértékéhez, ami erõsíti az esõ trendet, de érdemi szignált nem szolgáltat. A Stochastic indikátoron vételi jelzés alakult ki, ám a jelenlegi technikai és fundamentális események alapján ez nem lesz hosszúéltû, továbbra is az esõ fõtrend a mérvadó.

Szólj hozzá