Ebben az elemzésben napi felbontású logaritmikus grafikonon fogom bemutatni az elmúlt néhány hónapban kialakult technikai alakzatokat. Célom a múlt hónap történéseinek közelebbi bemutatása. Elsõ körben februártól tekintem a chart alakulását, majd a tágabbi összefüggések könnyebb megértése érdekében visszanyúlok pár mondat erejéig egészen októberig. Analízisem során gondolatilag elkülönítve, grafikus megjelenítés szempontjából logikus mélységig közelítve fogom leírni véleményemet és meglátásaimat.

 

Szimmetrikus háromszög

Ezt az alakzatot könnyen felismerhetjük az 1. ábrán. Legfõbb ismérvei közé tartozik, hogy a háromszög mindkét szára azonos dõlésszöggel rendelkezik és a kialakulása során a forgalom kiegyensúlyozott. A kitörés mindkét irányba bekövetkezhet, de ennek megerõsítésére nagy forgalomra van szükség.

 

Háromszög alakzat

 

1. ábra – Háromszög alakzat

Esetünkben a sárga felirat alatt található világoszöld jelnél átlagos forgalom mellett kibújt a felsõ száron, ami örömre adhatott okot az árfolyam emelkedésére játszó szereplõknél, ugyanis az emelkedõ trendben kialakuló szimmetrikus háromszögbõl az esetek 75%-ban trenderõsítõ kitörés valószínûsíthetõ. Bánatukra még aznap visszatért az árfolyam a háromszög belsejébe és másnap tovább esett, de ez még nem jelentette az alakzat végét. Két nappal ezután a „25% esély” felülkerekedett és növekvõ forgalom mellett esésnek indult az árfolyam, eldöntve ezzel a további irányt.

A kitörésbõl számolt elmozdulás a háromszög felsõ és alsó szárainak kezdõpontjai közötti különbséggel megegyezõ, melyet a világoskék függõleges pálcikával jelöltem. Hat kereskedési nap alatt, felélénkült forgalom mellett meg is kaptuk az elvárt célárat.

Csökkenõ trendcsatorna

                  Február óta megfigyelhetünk egy csökkenõ csatornát, melyet az árfolyam minimumok mentén összekötött egyenesbõl és egy azzal párhuzamosan eltolt, maximumokra illeszthetõ egyenesbõl kapunk. Ezt piros vonalakkal jelöltem a 2. ábrán. Az alakzat 3 hónapig épült, mialatt többször járt mindkét szélén.

 csökkenõ csatorna

2. ábra – Csökkenõ csatorna

                  Felrajzoltam segítségképpen a Fibonacci-szinteket, melyek magyarázatot adnak a lokális minimumok és maximumok megértéséhez. A Fibonacci 0%-os szintjét a nagyjából 2 hónapig tartó emelkedõ trend kezdetéhez illesztettem, melyet a kék színû „E” pont mutat, a 100%-ot pedig a csatorna felsõ szárához, ami jelen pillanatban a 2012. évi maximum.  A trendcsatornánk alja éppen a nagyon fontos 61,8%-os ideális korrekciós szintnél indul és a lila „G” pont jelzi. Utoljára 2011. októberében figyelhettük meg ezt a csúcsot, melyet az „A” pont mutat. A réz árfolyamának mozgása követi a csatorna két falát, a „H” pontban újra megfordul a 61,8%-os szintnél. Harmadjára már nem bírta megtámasztani az esést és jelentõs forgalommal lejjebb került az 50%-os lila „I” ponttal jelzett Fibonacci-szintig, ami a csatornánk alja és egyben a 2011. decemberi maximum érték („D” pont). Így joggal elvárható támaszt kellett nyújtania. Egy újabb felsõ vonal érintés után másodjára nem tudta tartani az esés erejét, de még a gyenge támaszként funkcionáló 38,2%-os szint se. Ezzel a mozzanattal kikerült a csökkenõ csatornából, ami meghatározta a trend folytatását, vagyis az esést. Az elmúlt két hétben egyszer visszatesztelte a 38,2%-os szintre süllyedt trendcsatorna alját, de bele visszatérni már nem tudott. Ezt szemléltettem a lila „J” ponttal, mely a 2011. utolsó kereskedési napján beállított csúcs is egyben („F” pont).

Dupla alj

Az elõzõ fejezetben bemutatott charton az éles szemûek kiszúrhattak egy tankönyvi tökéllyel bíró dupla alj formációt. Ez a 3. ábrán szemléltetett trendfordulós alakzat nagy valószínûség szerint emelkedésben folytatódik és kereskedésével a longosok járnak jól.

 dupla alj

3. ábra – Dupla alj

A második alj rendszerint nem tud lejjebb kerülni az elsõnél, ami az eladói nyomás enyhülését és a medve trend végét vetíti elõre. A célárszámításnál ismét Fibonacci segítségét veszem igénybe. A nulla pontot az aljakhoz, a 100%-os pontot a nyakvonalhoz, vagyis az aljak közti csúcshoz igazítom. A 161,8%-os nagyon fontos szint lesz az elvárható célár. Esetünkben ez tökéletesen teljesült, boldog lehetett, aki idejében felfedezte és meg merte tenni tétjeit.

Támasz- és ellenállási szintek

                  Egészen 2011. október elejéig érdemes visszatekintenünk a 4. ábrán a lehetséges támasz- és ellenállási szintek meghatározásánál, ugyanis ezek a fogódzkodók nagyban összefüggenek a múltban mutatott árfolyam alakulással. Itt mindenképpen szeretném megjegyezni – mintegy alapszabályként- hogy a múlt semmiben sem ad garanciát a jövõre nézve. Valószínûségek mentén lavírozunk, végkimenetelek számtalan variációja következhet be, a technikai elemzés abban lehet a segítségünkre, hogy az információk és valószínûségi változók összegzéseként a lehetõségek szerinti legoptimálisabb irányba állhassunk be kereskedéskor.

 támaszok, ellenállások

4. ábra – Támaszok, ellenállások

                  Jelenleg az elsõ komolyabb támasznak az esésbõl számolt 161,8%-os Fibonacci-szint tûnik. Tavaly októberben ellenállásként, novemberben és decemberben pedig támaszként funkcionált. Ez alatt a nagyon távolinak tûnõ 261,8%-os szintben reménykedhetnek, akik az emelkedésben érdekeltek. Minden esetben zöld „T”-vel jelöltem a támaszokat és nap sárga „E”-vel az ellenállásokat.

                  Ellenállási szintekbõl is akad jó pár. Elõször is a 100%-os Fibonacci-szint, mely korábban novemberben és decemberben kétszer is erõs ellenállásként dolgozott az árfolyam emelkedése ellen. Ezt követõen érdemes lesz figyelni a Bollinger-szalag közepére, majd az 50 napos exponenciális mozgóátlagra (E50). Ezután a 120 napos (E120) és 200 napos átlagok (E200) állnak az emelkedés útjába.

                  A réz árfolyama igen élénk mozgást folytat, ezért döntöttem az exponenciális mozgóátlag mellett. Ezzel ugyanis hamarabb jelzést kaphatunk újonnan kialakuló trendekrõl, ami csilingelõ dollárokban manifesztálódhat. Érdemes azonban résen lenni, ezzel az átlagolási módszerrel valamennyivel nagyobb eséllyel futunk bele elhamarkodottan kikiáltott trendekbe, mint az egyszerû mozgóátlagok esetén.

MACD indikátor

                  További nagy segítségünkre lehet az MACD indikátor. Egyszerûen megfogalmazva ez egy trendkövetõ indikátor, ami megsúgja, hogy venni kell-e, vagy inkább eladni. Elõnye, hogy a trend irányát nagy megbízhatósággal adja meg, hátránya pedig a lassúsága, magyarul hogy túl késõn jelez.

Grafikonról történõ leolvasása a lehetõ legközvetlenebbül fogalmazva így szól: ha a piros hullám metszi a kéket és felülre kerül, akkor az vételi jelet ad, ha pedig a piros alulra kerül, akkor el kell adni. Ezt az 5. ábrán piros és zöld körökkel, valamint függõleges vonalakkal jelöltem. A zöld a longos beszálló, a piros a shortos.

 macd indikátor

5. ábra – MACD indikátor

                  A mai napon is eladási jelzésen áll, így a vételeket nem erõltetném további pozitív megerõsítésig.

Szólj hozzá