Ebben az elemzésben napi felbontású logaritmikus grafikonon fogom bemutatni az elmúlt néhány hónapban kialakult technikai alakzatokat. Célom a múlt hónap történéseinek közelebbi bemutatása. Elsõ körben tavaly decembertõl tekintem a chart alakulását, majd a tágabbi összefüggések könnyebb megértése érdekében visszanyúlok pár mondat erejéig egészen 2009. januárig. Analízisem során gondolatilag elkülönítve, grafikus megjelenítés szempontjából logikus mélységig közelítve fogom leírni véleményemet és meglátásaimat.

 

 

November óta felismerhetõ alakzatok

Az 1. ábrán négy különbözõ technikai alakzatot mutatok be, melyekbõl háromnál utólag igazolható az elvárt célárfolyam elérése. A negyedik jelenleg kialakulóban van, még nem mutat nagy bizonyosságot az irány szempontjából. 

 Felismerhetõ alakzatok

1. ábra – Felismerhetõ és igazolható alakzatok

                  Haladjunk idõrendi sorrendben, hogy kikristályosodhassanak a logikai összefüggések és könnyebben tudjunk az elemzés felhasználásával pozíció felvételi döntést hozni. A 2. ábra bemutatja, hogy 2011. december és 2012. január között az „A”-val jelölt égszínkék szakaszon kialakult egy jól felismerhetõ fordított váll-fej-váll alakzat, mely az esõ trendet megfordította.

fordított fej-váll 

2. ábra – fordított váll-fej-váll

Fibonacci szintek segítségével jó közelítéssel megkaptuk az elvárható célárat a 161,8%-os szaggatott királykék vonalnál, amit a formáció elhagyása utáni néhány napon belül teljesített is. Itt a chart két napot megpihent, majd tovább robogott Észak felé, bõven túlteljesítve a longosok elvárását. Egészen a 261,8%-os magasságokig szárnyalt, melyet csak egy egynapos csodával tudott kicsit még ennél is feljebb tornászni, de ez már sokak számára adott profitrealizálási ingert. Jól bizonyítja számunkra a forgalom alakulása; a teljes megvizsgált idõszakban nem volt ennyire élénk a kereskedés egyik másik napon sem.

                  A püspöklilával jelölt „B” intervallumban a 3. ábrán – január közepétõl március közepéig – felrajzolt az ezüst árfolyama egy dupla váll-fej-váll formációt mutat, ahol a bal oldali vállakat február közepén még nyugodtan lehetett volna dupla csúcsnak is hinni.

 váll-váll-fej-váll

3. ábra – váll-váll-fej-váll

A piaci szereplõk ellenben továbbszõtték a szálakat és kellemetlen perceket okoztak az ekkor shortot nyitott versenyzõknek, hiszen kialakult a fej és utána a jobb váll. Ebbõl is Fibonaccival kalkulálhattuk a célárat, melyet csatornázó mozgással teljesített május elején.

                  A „C” betûvel jelzett, narancssárga, márciustól induló két hónap, szabályos csökkenõ csatornába terelte az árfolyamot. Ezt a 4. ábrán tekinthetjük meg kinagyítva:

csökkenõ trendcsatorna 

4. ábra – csökkenõ trendcsatorna

Szépen ráilleszthetõ a grafikon hét pontja a támasztó egyenesre, míg a vele párhuzamosan húzott felsõ szárra is megtalálhatunk legalább három csúcsot. Érdemes megfigyelni, hogy miután az ezüst árfolyama kilépett az alsó száron, a „D”-vel jelzett zöld dupla aljak között visszatesztelte azt, de áttörni és ezzel együtt visszatérni abba már nem tudott. Így vált a csatorna támasztékként funkcionáló alsó szára a letörés után erõs ellenállássá.

                  Eljutottunk az elemzés céljához, a május hónap bemutatásához. Röviden fogalmazva egy dupla alj szimbolizálja az eltelt három hét kereskedését, valószínûleg következõ héten ismét neki fog veselkedni a csatorna alsó szárának.

dupla-alj 

5. ábra – kialakuló dupla alj?

Nagyon kérdéses még, korai volna ez alapján pozíciót felvenni! Ha ezt az akadályt sikerrel veszi, érdemes lesz kiszámolni a 161,8%-os célárat és tõke- majd profitvédõ stop-loss megbízással kereskedési irányba állni.

                  Segítségünkre van a trendet jelzõ MACD indikátor. Kicsit lassan reagál, de jó bizonyossággal jelzi az irányt. Bizonyítékként bejelöltem a 6. ábrán néhány fontos fordulópontot, ahol érdemes volt odafigyelni az indikátor tanácsára.

 MACD ind

6. ábra – MACD indikátor vételi/eladási jelzései

                  A pirossal bekarikázott kereszteknél eladás, a zöldeknél vétel volt a kifizetõdõ megbízás. Érdemes összevetni az 1. ábrán a jelzéseket a chart alakulásával, minden esetben jó döntés volt megszívlelni és ez alapján trédelni. Érdekességként megemlíteném a brókerkörökben népszerû aranyköpést, ami így szól: „sell in may and go away”, vagyis májusban adjunk el mindent és menjünk el nyaralni a szeptemberi „újrakezdésig”. 2011-ben és 2012-ben is meglátszik az ezüst árfolyamának alakulásán ez a jelenség.

Még nagyobb fej-váll

Ha a júniusnál távolabbra szeretnénk tekinteni, mindenképpen érdemes megnézni a 7. ábrát, ahol egészen 2011. év elejéig felrajzoltam az ezüst határidõs kereskedési chartját.

 3/4 éves váll-fej-váll

7. ábra – háromnegyed éves váll-fej-váll

                  Jelen pillanatban is alakul még a háromnegyed éve rajzolódó hatalmas fordított váll-fej-váll, ami a jövõre nézve biztató lehet, ha árfolyam-emelkedésre szeretnénk spekulálni. Meglátásom szerint nyár közepéig kiderül merre tovább, és hogy egyáltalán van-e létjogosultsága ennek a technikai felvetésnek. Érdemes nyitva tartani a szemünket, fõleg a következõ fejezetben részletezetett csökkenõ háromszög miatt, aminek felsõ szára nagyon erõs ellenállásként akadályozhatja a váll-fej-váll célárának elérését.

Csökkenõ háromszög

További érdekességekre lelhetünk, ha még távolabbról nézzük a 8. ábrán bemutatott ezüst árfolyamot.

 csökkenõ 3szög

8. ábra – csökkenõ háromszög

                  Több mint egy éve alakul egy gigantikus méretû csökkenõ háromszög. A felsõ szára négyszeresen megerõsített ellenállásként funkcionált nagy forgalmú napokon. Ezeket az idõpontokat piros „E” betûvel szemléltetem. A vízszintes szára négyszeresen megerõsített támaszként funkcionál, amit májusban ismét megközelített, de egyelõre még felette van.

                  A helyzet viszont súlyosnak tûnik. Egy ekkora csökkenõ háromszög a régóta (több éve, évtizete) tartó emelkedõ trendet is meg tudja fordítani. Ez esetben sokéves mélypontok elérésére kell felkészülnünk, aminek megbecsülése a 9. ábrát tekintve nem lesz hálás feladat. Ezt meghagyom a nagy forgalmú letörés utánra, nem szeretném elrontani senki jó kedvét. Öröm az ürömben, hogy még bõven van tér az alakzatban történõ mozgáshoz, így ennek letörését nem várom ebben az évben.

Az 5. ábrán vázolt dupla alj célára benne van a nagy háromszögben, tehát ettõl függetlenül teljesülhet. Ha így lesz, esélyes hogy a 4. ábrán kiemelt csökkenõ csatornában folytatja útját egészen addig, amíg egy elsöprõ erejû napon onnan is ki nem tör. De ez már a távoli jövõ zenéje.

 csökkenõ 3szög - emelkedõ trend végén

9. ábra – csökkenõ háromszög az emelkedõ trend végén?

 

Szólj hozzá