Az OTP árfolyamának gyengélkedése hátterében nem a makrogazdasági számok, vagy a nemzetközi pénz- és tõkepiacok folyamatai álltak, hanem elsõsorban a hazai gazdaságpolitika felõl érkezõ veszélyek befolyásolták a legnagyobb magyar bankpapír jegyzéseit. A Kúria jogegységi határozata megnyugtató, hiszen nem nyilvánítottak tömegesen semmisnek szerzõdéseket és nem hoztak radikális határozatot. Vagyis a kormány térfelén van a labda, ha lépni kíván. A kabinet pedig további lépéseket tervez a devizahitelesek megmentése érdekében, teszi mindezt nyilván a választások közelsége miatt is.

Technikai oldal

Mi történt? Csúfosra sikerült a december, mivel a medvék irányításával 4100 közelébe süllyedt az árfolyam. A hónap elején még pár ponttal 4500 fölött is születtek kötések, de a kurzus az eladók dominanciájával december 13-án 4150 közelébe ereszkedett, közvetlenül a 38,2%-os (4232,4) Fibonacci szint alá. December 16-án a 200 napos mozgóátlag vonalát tesztelte vissza az árfolyam, de a jegyzések lefordultak a hosszú távú mozgóátlagról és tovább dübörögtek a medvék. A vizsgált idõszak végére a 23,6%-os (4063,21) Fibo alatt is járt az árfolyam, de akkor a részvény már túladott állapotba került, amelyet szépen jeleztek a grafikonba integrált technikai indikátorok. A Stochastic, MACD és RSI indikátor szerint is vételi szituációt volt érdemes keresni.

Mi várható? A kurzus folytatta a stabilizációt a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala alatt.  Így továbbra is nagyobb az esélye a csökkenésnek, bár a technikai indikátorok alapján január elején jelentõs valószínûség mutatkozott az emelkedésre. Pozitív forgatókönyv esetén reális lehet a 100%-os Fibonacci ellenállás meghódítása 4950 közelében, majd 5000 következhet, de az még nagyon messze van.  Úgy tûnik, hogy a 38,2%-os (4234,40) Fibo az elsõ komolyabb ellenállás, majd az 50%-os (4369,14) Fibonacci szint következhet, amelyet a 200 napos mozgóátlag vonala tovább erõsít. A lejtmenet a hosszú távú mozgóátlag vonala fölött szakadhat meg, különösen akkor, ha 4500 fölé kerülnek a jegyzések.  Pesszimista forgatókönyv esetén a 23,6%-os Fibonacci szint (4063,21) után a 0%-os (3789,74) Fibo következhet. Tehát komoly tér nyílhat ki, ha 4000 alá csökken a bankrészvény árfolyama, akkor ugyanis komolyan kezdhetnek izgulni az OTP befektetõi, mert megtörik a 2011 óta tartó növekvõ trend.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Nem tudunk sok újdonságot megfogalmazni. Az OTP árfolyamának gyengélkedése hátterében nem a makrogazdasági számok, vagy a nemzetközi pénz- és tõkepiacok folyamatai álltak, hanem elsõsorban a hazai gazdaságpolitika felõl érkezõ veszélyek befolyásolták a legnagyobb magyar bankpapír jegyzéseit. A Kúria jogegységi határozata megnyugtató, hiszen nem nyilvánítottak tömegesen semmisnek szerzõdéseket és nem hoztak radikális határozatot. Vagyis a kormány térfelén van a labda, ha lépni kíván. A kabinet pedig további lépéseket tervez a devizahitelesek megmentése érdekében, teszi mindezt nyilván a választások közelsége miatt is. De a terveket homály fedi, a devizahiteles mentõcsomag körüli bizonytalanság nyomja az OTP árfolyamát. Kissé talán megnyugtató, hogy a kormány megvárja az Európai Bíróság és a Kúria állásfoglalását, így ennek megfelelõen legalább jogi tekintetben tiszta megoldás várható, de amíg a helyzet nem oldódik meg, kis valószínûséggel várhatunk kirobbanó teljesítményt a bankpapírtól.


Részletek: Ukrajna elnöke nem írta alá az Európai Unió társulási megállapodását, amelyre komoly tüntetések alakultak ki. Az ellenzék egyik vezére a világbajnok bokszoló, Vitalij Klicsko. (12.04.) A Mtelekom bejelentette, hogy az idei üzleti év profitja után nem fizet osztalékot a frekvenciatenderek jelentõs költsége miatt. (12.05.) A hazai GDP bõvülési üteme 1,8%-os volt a harmadik negyedévben, a kiskereskedelem októberben 2,5%-al nõtt. (12.09.) A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai alapján 11,3 milliárdos többlet alakult ki a novemberi költségvetésben. Folytatódott a külkereskedelmi aktívum emelkedése is, amely 781 millió euró volt októberben. (12.11.) A Fitch Ratings hitelminõsítõ változatlanul hagyta Magyarország „BB+” kategóriás adósbesorolását. Novemberben 0,9%-al nõtt a hazai infláció. (12.16.) Októberben 6%-al nõtt az ipari termelés volumene Magyarországon. A Kúria több fontos jogi kérdést tisztázott a devizahitelekkel kapcsolatban. Az egyoldalú szerzõdésmódosítások tekintetében még nem születetett Kúria határozat, de a szerzõdéseket nem fogják tömegesen semmissé nyilvánítani a bíróságok. Újra a kormány térfelén a labda, hiszen továbbra sem zárható ki radikális adósmentés a kabinet részérõl. (12.17.) A Magyar Nemzeti Bank 3%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (12.18.) Az egyoldalú banki kamatemelések és árfolyamrés témakörben a kormány megvárja a Kúria és az Európai Bíróság állásfoglalását. Az Európai Bíróság jövõ év eleji határozata alapján várható a Kúria jogegységi döntése. (12.19.) A Központi Statisztikai Hivatal szerint folytatódott a bruttó átlagkeresetek és nettó keresetek emelkedése. (12.20.) A Standard and Poor’s egy fokozattal lefelé módosította a Mol kötvényeinek és hiteleinek minõsítését. A háttérben az Ina-val kialakult vitás szituáció állt. 

Szólj hozzá