Több pozitív hír érkezett a Mol háza tájáról. Egyrészt a Mol bejelentette, hogy a Credit Agricole Corporate and Investment Bankkal 2013. december 3-án részvény adásvételi és részvény opciós szerzõdést kötött. A társaság ennek keretében több mint 2 millió darab részvényt helyezett ki, ami a jelenlegi áron átmenetileg mintegy 30 milliárd forintos finanszírozást jelent a cégnek. Ezt az összeget a CEZ által birtokolt értékpapír állomány megvásárlására is költheti a Mol. Másrészt 375 millió dollárért északi-tengeri olajmezõkben szerzett tulajdont a Mol, amely rendkívül kedvezõ hír. Sõt, a Csoport számára új földrajzi térségben további akvizíciók is jöhetnek.

Technikai oldal

Mi történt? Nincsen új történelmi minimum. A magyar olajpapír lejtmenete megállt, egy kicsit megpihent az árfolyam. Talán a legnagyobb eredmény, hogy 14000 fölé emelkedett a kurzus. Ezzel sikerült visszatesztelni az 50 napos mozgóátlag vonalát, de annak átszakítása kudarcba fulladt.  A Mol zuhanása a 0%-os (13818,77) Fibonacci vonal közvetlen környezetében állt meg novemberben és decemberben is, ahol utoljára 2011 szeptemberében járt az árfolyam. Ezen kívül 2009 augusztusában is fontos szerepet játszott 13800 az árfolyam fejlõdésében, akkor annak környezetében indult egy újabb vételi hullám. A jegyzések többször átszakították ezt a kiemelten fontos szintet. A technikai indikátorok egymástól eltérõ jelzései nem segítették a befektetõt a vizsgált idõszakban.

Mi várható? Az elmúlt idõszakban rendkívül lényeges támasz szintek estek el. Szeptemberben 16000, októberben 15000, novemberben 14000 pont változott támaszból ellenállássá, így ezek a szintek fontos megállók lehetnek, ha az árfolyam javulásnak indul. Már az siker, hogy az árfolyam decemberben nem szakadt tovább.  Hanyatló trendben is lehetnek viszonylag rövid felfelé ívelõ ciklusok, ez történt tulajdonképpen. A technikai indikátorok nem adtak egymást erõsítõ jelzéseket, de a mozgóátlagok alapján ismét borús a kép, mivel az árfolyam nem volt képes átszakítani az 50 napos mozgóátlag vonalát, a 200 napos mozgóátlag visszateszteléséhez pedig legalább 1000 pont növekedés szükséges. Pesszimista forgatókönyv esetén 14000 lehet az elsõ komolyabb támasz, a 0%-os (13818,77) Fibo alatt még kisebb valószínûséget adhatunk a növekedésnek. Felfelé az elmúlt hónapokban elesett támaszvonalak jelenthetik a szilárd ellenállásokat (elsõsorban 15000, majd 16000).

Fundamentális oldal

Összefoglalás:  

Több pozitív hír érkezett a Mol háza tájáról. Egyrészt a Mol bejelentette, hogy a Credit Agricole Corporate and Investment Bankkal 2013. december 3-án részvény adásvételi és részvény opciós szerzõdést kötött. A társaság ennek keretében több mint 2 millió darab részvényt helyezett ki, ami a jelenlegi áron átmenetileg mintegy 30 milliárd forintos finanszírozást jelent a cégnek. Ezt az összeget a CEZ által birtokolt értékpapír állomány megvásárlására is költheti a Mol. Sokan emlékeznek rá, hogy tavaly januárban komoly eladói nyomást helyezett a Dana Gas a Mol papírjára, amikor megvált a részvényektõl. Hasonló szituáció adódhat jövõ januárban, mikor lejár a CEZ közmûcég vételi opciója és lehetséges, hogy a cseh társaság megválik a pakettõl. De a Credit Agricole által nyújtott forrás által ez a kockázat enyhülhet. Másrészt 375 millió dollárért északi-tengeri olajmezõkben szerzett tulajdont a Mol, amely rendkívül kedvezõ hír. Sõt, a Csoport számára új földrajzi térségben további akvizíciók is jöhetnek.

Számos tényezõ azonban rossz fényt vet a társaságra. Az elmúlt idõszak gyorsjelentései alapján kérdéses a társaság hosszú távú profittermelõ képessége és az INA-val való konfliktus is ott lebeg a levegõben. Ezt jól mutatja, hogy a Standard and Poor’s egy fokozattal lefelé módosította a Mol kötvényeinek és hiteleinek minõsítését.


Részletek: Ukrajna elnöke nem írta alá az Európai Unió társulási megállapodását, amelyre komoly tüntetések alakultak ki. Az ellenzék egyik vezére a világbajnok bokszoló, Vitalij Klicsko. (12.04.) A Mtelekom bejelentette, hogy az idei üzleti év profitja után nem fizet osztalékot a frekvenciatenderek jelentõs költsége miatt. (12.05.) A hazai GDP bõvülési üteme 1,8%-os volt a harmadik negyedévben, a kiskereskedelem októberben 2,5%-al nõtt. (12.09.) A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai alapján 11,3 milliárdos többlet alakult ki a novemberi költségvetésben. Folytatódott a külkereskedelmi aktívum emelkedése is, amely 781 millió euró volt októberben. (12.11.) A Fitch Ratings hitelminõsítõ változatlanul hagyta Magyarország „BB+” kategóriás adósbesorolását. Novemberben 0,9%-al nõtt a hazai infláció. (12.13.) 375 millió dollárért északi-tengeri olajmezõkben szerzett tulajdont a Mol, amely rendkívül kedvezõ hír. Sõt, a Csoport számára új földrajzi térségben további akvizíciók is jöhetnek. (12.16.) Októberben 6%-al nõtt az ipari termelés volumene Magyarországon. A Kúria több fontos jogi kérdést tisztázott a devizahitelekkel kapcsolatban. Az egyoldalú szerzõdésmódosítások tekintetében még nem születetett Kúria határozat, de a szerzõdéseket nem fogják tömegesen semmissé nyilvánítani a bíróságok. Újra a kormány térfelén a labda, hiszen továbbra sem zárható ki radikális adósmentés a kabinet részérõl. (12.17.) A Magyar Nemzeti Bank 3%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (12.18.) Az egyoldalú banki kamatemelések és árfolyamrés témakörben a kormány megvárja a Kúria és az Európai Bíróság állásfoglalását. Az Európai Bíróság jövõ év eleji határozata alapján várható a Kúria jogegységi döntése. (12.19.) A Központi Statisztikai Hivatal szerint folytatódott a bruttó átlagkeresetek és nettó keresetek emelkedése. (12.20.) A Standard and Poor’s egy fokozattal lefelé módosította a Mol kötvényeinek és hiteleinek minõsítését. A háttérben az Ina-val kialakult vitás szituáció állt. 

Szólj hozzá