Az OTP negyedéves jelentése csak elsõ ránézésre ábrándította ki a befektetõket, habár a profit elsõsorban számviteli módszer miatt esett. Az ukrán goodwill leírása miatt közel 11 milliárd forintos adózott nyereséget termelt az OTP a harmadik negyedévben, amely a várt érték kevesebb, mint harmada. Az egyszeri számviteli tétel nélkül számolt 40 milliárd forintos korrigált eredmény viszont már kecsegtetõ és a hitelportfolió minõsége is javult.

Technikai oldal

Mi történt? November elején még a bikák érvényesültek, aztán a hónap utolsó kétharmadában az eladók irányítottak.  A hónap eleji rallyban 4800 környékén is történtek üzletkötések, de csalódniuk kellett azoknak a befektetõknek, akik úgy gondolták, hogy az árfolyam számára van tér felfelé 5000 közelében. A Slow Stochastic és RSI is jelezték a fordulatot, az MACD indikátor viszonylag késõn jelezte a medvék eljövetelét. De már október végén látszott az indikátorok eladási jelzése, amelyet elõzõ elemzésünkben is megfogalmaztunk. A kurzus a 61,8%-os (4505,87) Fibonacci szint alá bukott, amely így ismét támaszból ellenállássá változott. A 4500-as ellenállási vonalat többször tesztelték a jegyzések, de a kitörési kísérlet kudarcba fulladt, mert az eladók gyõztek. A 61,8%-os (4505,87) Fibonacci vonal alatt egyfajta oldalazó mozgásról beszélhettünk, amely során a 4450-nél húzódó, egymáshoz közel fejlõdõ, már-már vízszintessé váló, 50 és 200 napos mozgóátlag vonala folyamatosan ellenállásból támaszba váltott. Végül december elején a medvék irányításával lefelé irányba mozdult a kurzus. Az év utolsó hónapjának kezdetén a grafikonba integrált technikai indikátorok nem erõsítették meg egymás jelzéseit. A Slow Stochastic túlvett állapotot jelzett, az MACD szerint a közeljövõben vételi szignál alakulhat. Az RSI oszcillátor értékei semleges zónában mozogtak.

Mi várható? Jelentõs változás októberhez képest, hogy a kurzus a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala alá került.  Így nagyobb az esélye a csökkenésnek. Úgy tûnik, hogy a 38,2%-os (4234,40) Fibo az elsõ komolyabb támaszvonal, majd a 23,6%-os Fibonacci szint (4063,21) után a 0%-os (3789,74) Fibo következhet. Ismét érvényes, hogy negatív forgatókönyv esetén 4000 (legfõbb támasz) alatt kezdhetnek izgulni az OTP befektetõi, mert akkor megtörik a 2011 óta tartó növekvõ trend. A vevõk dominanciájához a 200 napos mozgóátlag vonala feletti stabilizáció elengedhetetlen lenne. Pozitív forgatókönyv esetén reális lehet a 100%-os Fibonacci ellenállás meghódítása 4950 közelében, majd 5000 következhet.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Az OTP negyedéves jelentése csak elsõ ránézésre ábrándította ki a befektetõket, habár a profit elsõsorban számviteli módszer miatt esett. Az ukrán goodwill leírása miatt közel 11 milliárd forintos adózott nyereséget termelt az OTP a harmadik negyedévben, amely a várt érték kevesebb, mint harmada. Az egyszeri számviteli tétel nélkül számolt 40 milliárd forintos korrigált eredmény viszont már kecsegtetõ és a hitelportfolió minõsége is javult.

Benne volt a levegõben, hogy a Magyar Nemzeti Bank újra csökkenti a jegybanki alapkamatot. Azt is sejthettük elõre, hogy a közfoglalkoztatás bõvítésének köszönhetõen akár 10% alá is benézhet a munkanélküliségi ráta. A központi költségvetés októberi többlete sem lepte meg az elemzõket. A kedvezõ nemzetközi hangulat pedig alkalmat adott a sikeres magyar dollárkötvény kibocsátásra. A vizsgált idõszakban publikált számok közül a komolyan felülteljesítõ magyar GDP számokat és az alacsony inflációt is érdemes kiemelni, de ezek kevésbé fontosak a forintpiac számára.  

Nyilvánvaló, hogy az OTP árfolyamának gyengélkedése hátterében nem a makrogazdasági számok, vagy a nemzetközi pénz- és tõkepiacok folyamatai álltak, hanem elsõsorban a hazai gazdaságpolitika felõl érkezõ veszélyek befolyásolták a legnagyobb magyar bankpapír jegyzéseit. A devizahiteles mentõcsomag körüli bizonytalanság továbbra is fokozza a belpolitikai bizonytalanságot. A bírósági döntések devizahiteles témakörben már egyértelmûen az adósok javára ítéltek több esetben is. A kormány nem nyújtott be végleges, átfogó mentõcsomagot a bankok számára kitûzött november elsejei határidõ letelte után. Rogán Antal devizahiteles mentõcsomag javaslatot nyújtott be, amely a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról és az árfolyamgát kiterjesztésérõl szólt. A Magyar Nemzeti Bank stabilitási jelentésben írt a devizahiteles témakörrõl. A jelentés nem adott újabb információkat, és nem derült ki, hogy mi lehet a végleges mentõcsomag teherelosztása az adósok, bankok és kormány között. A közeljövõben, vagy akár közvetlenül a választások elõtt nem kizárt egy radikális, kabinet által jóváhagyott devizamentõ akció. További rossz hír, hogy a parlament jövõ februártól ingyenessé tett kétszeri pénzfelvételt 150 ezer forintig terjedõen, amely tovább csökkentheti a bankrendszer profittermelõ képességét.


Részletek: (11.04.) Rogán Antal devizahiteles mentõcsomag javaslatot nyújtott be, amely a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról és az árfolyamgát kiterjesztésérõl szólt. Azt nem lehetett tudni, hogy ez a javaslat az utolsó mentõakció lesz vagy utána nagyobb „dobásra” és átfogó devizahiteles mentésre készül a kabinet. (11.07.) A Magyar Nemzeti Bank stabilitási jelentésben írt a devizahiteles témakörrõl. A jelentés nem adott újabb információkat, és nem derült ki, hogy milyen lehet a végleges mentõcsomag teherelosztása az adósok, bankok és kormány között. (11.08.) A magyar ipari termelés volumene szeptemberben 1,8%-al az elõzõ hónaphoz képest, 5,5%-al az elõzõ év azonos idõszakához képest. A Mol az Ina eladását készítheti elõ, hiszen a Mol igazgatósága felhatalmazta erre az ügyvezetõ testületet. Ha a Mol eladja az Ina vállalatot, akkor a Standard and Poor’s hitelminõsítõ várhatóan lemínõsíti a Mol adósságbesorolását. (11.11.) A parlament elfogadta Rogán javaslatát, hogy februártól maximum 150 ezer forintig kétszer lehet ingyen készpénzt felvenni a magyar automatákból. Ez a lépés nyilván tovább csökkenti a bankok jövedelmezõségét. (11.12.) Októberben 0,9%-os volt a pénzromlás üteme Magyarországon. (11.14.) A harmadik negyedéves magyar gazdasági növekedés 1,7%-al haladta meg az elõzõ negyedévben mért értéket, ezzel az adat jelentõsen felülmúlta a 0,8%-os elemzõi konszenzust. (11.18.) Az Államadósság Kezelõ Központ 2 milliárd dollár értékû magyar dollárkötvényt bocsátott ki, a nagy pénzintézetek segítségével a kibocsátás sikeres volt. A 6% alatti hozam nem nevezhetõ rossznak. (11.20.) Tavaly szeptemberhez képest a bruttó reáljövedelem 5%-al, az átlagos reálkereset 4,9%-al emelkedett a Központi Statisztikai Hivatal felmérése alapján. (11.21.) A Kúria a devizahitelekre vonatkozó jogegységi indítványt hoz, amelyet november 25-én hoz nyilvánosságra, a december 16-ra meghirdetett ülésen várhatóan döntés és határozat születik. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint 61,4 milliárd forintos többlettel zárt a központi költségvetés októberben. (11.26.) A Magyar Nemzeti Bank 20 bázisponttal, 3,2%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatot. (11.27.) A munkanélküliségi ráta változatlanul 9,8%-on állt hazánkban. (11.29.) A magyar beruházások 9,8%-al emelkedtek a 3. negyedévben az elõzõ év hasonló idõszakához épest. 

Szólj hozzá