A Mol november közepén közzétett jelentése a 3. negyedév teljesítményérõl kedvezõen alakult, hiszen várakozásoknál magasabb korrigált üzleti eredményt, kamat- és adófizetés elõtti nyereséget ért el és alapvetõ gazdálkodási folyamatai jobbak az elõzõ negyedévinél. A fényesebb számok azonban nem látszottak az árfolyamon, mert továbbra is komoly veszélyeket rejt az INA-val való konfliktus. Jövõ év elején újabb nagybefektetõ adhat el? Idén januárban komoly eladói nyomást helyezett a Dana Gas a Mol papírjára, amikor megvált a részvényektõl. Hasonló szituáció adódhat jövõ januárban, mikor lejár a CEZ közmûcég vételi opciója és lehetséges, hogy a cseh társaság megválik a pakettõl.

Technikai oldal

Mi történt? A magyar olajpapír lemorzsolódása novemberben is megállíthatatlannak tûnt.  A május óta tartó csökkenõ trendcsatorna már a múlté, mert a kurzus már októberben kilépett a trendcsatornából lefelé irányban és a vizsgált idõszakban még hevesebb lejtmenetet generáltak az eladók. A Mol zuhanása a 0%-os (13818,77) Fibonacci vonal közvetlen környezetében állt meg, ahol utoljára 2011 szeptemberében járt a kurzus. Ezen kívül 2009 augusztusában is fontos szerepet játszott 13800 az árfolyam fejlõdésében, akkor annak környezetében indult egy újabb vételi hullám. A jegyzések többször átszakították ezt a kiemelten fontos szintet. A 0%-os Fibonacci támasz december elején még tartotta magát, de az esés intenzitása alapján korántsem biztos, hogy kifulladtak a medvék. A technikai indikátorok egymást megerõsítõ vételi jelzést adtak.

Mi várható? Elképzelhetõ, hogy a Mol kurzus zuhanása folytatódik, mert az 50 és 200 napos mozgóátlag vonala alatt tartózkodtak a jegyzések.  Az elmúlt idõszakban rendkívül lényeges támasz szintek estek el. Szeptemberben 16000, októberben 15000, novemberben 14000 pont változott támaszból ellenállássá, így ezek a szintek fontos megállók lehetnek, ha az árfolyam javulásnak indul. Hanyatló trendben is lehetnek viszonylag rövid felfelé ívelõ ciklusok. A technikai indikátorok vételi jelzése alapján vételekben érdemes gondolkodni. Bár korántsem biztos, hogy nyereséges vételekkel próbálkozni csökkenõ trendben.  A heti felbontású grafikonon szépen látszik, hogy a Mol árfolyam mozgásában további zakó is benne lehet. Ha a 13000 forintos támasz is elesik, akkor újabb 2000 pontos korrekció következhet. De bízzunk benne, hogy nem így lesz…

Fundamentális oldal

Összefoglalás:  

Benne volt a levegõben, hogy a Magyar Nemzeti Bank újra csökkenti a jegybanki alapkamatot. Azt is sejthettük elõre, hogy a közfoglalkoztatás bõvítésének köszönhetõen akár 10% alá is benézhet a munkanélküliségi ráta. A központi költségvetés októberi többlete sem lepte meg az elemzõket. A kedvezõ nemzetközi hangulat pedig alkalmat adott a sikeres magyar dollárkötvény kibocsátásra. A vizsgált idõszakban publikált számok közül a komolyan felülteljesítõ magyar GDP számokat és az alacsony inflációt is érdemes kiemelni. Továbbra sem kedvezõ a hazai makrogazdasági környezet és egyes gazdaságpolitikai döntések negatívan érinthetik a Mol gazdálkodását is.

A Mol november közepén közzétett jelentése a 3. negyedév teljesítményérõl kedvezõen alakult, hiszen várakozásoknál magasabb korrigált üzleti eredményt, kamat- és adófizetés elõtti nyereséget ért el és alapvetõ gazdálkodási folyamatai jobbak az elõzõ negyedévinél. A fényesebb számok azonban nem látszottak az árfolyamon, mert továbbra is komoly veszélyeket rejt az INA-val való konfliktus.

A MOL-INA közötti konfliktus politikai hullámokat vert, hiszen magyar és horvát kormánypolitikusok is nyilatkoztak az ügyben. Mint ismeretes, a MOL 2009-ben megszerezte az Ina feletti menedzsment jogokat. A horvátok vádja szerint az irányítási jogok megszerzése érdekében a Mol vezérigazgatója, Hernádi Zsolt megvesztegette az akkori horvát kormányfõt. Ezért a horvátok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Hernádi ellen, így már az Interpol is beszállt a „buliba”. A magyar állam viszont védi a Mol vezetõt és nem adja ki Horvátországnak. A magyar olajóriás árfolyama közben mélyrepülésbe kezdett és októberben már 15000 alatt folytatta útját. Ugyanis van esélye annak, hogy a MOL INA részvényei eladására kényszerül, amely részesedés kamat- és adófizetés elõtti eredményének hozzávetõleg 30%-át adja. Az elmúlt évek horvát befektetései ezzel nem térülnének meg, mert a jelenlegi piaci környezetben akár ár alatt kell eladnia az INA részvényeket. Újabb kérdést vet fel, hogy az INA eladásból származó bevételi forrásokat mire költi a társaság. Az S&P hitelminõsítõ intézet negatívra rontotta a MOL BB+ besorolását, és további leminõsítés várható, ha a Mol valóban eladja INA részesedését. A Mol az Ina eladását készítheti elõ, hiszen a Mol igazgatósága felhatalmazta erre az ügyvezetõ testületet. Ha a Mol eladja az Ina vállalatot, akkor a Standard and Poor’s hitelminõsítõ várhatóan lemínõsíti a Mol adósságbesorolását.

Jövõ év elején újabb nagybefektetõ adhat el? Idén januárban komoly eladói nyomást helyezett a Dana Gas a Mol papírjára, amikor megvált a részvényektõl. Hasonló szituáció adódhat jövõ januárban, mikor lejár a CEZ közmûcég vételi opciója és lehetséges, hogy a cseh társaság megválik a pakettõl.


Részletek: (11.04.) Rogán Antal devizahiteles mentõcsomag javaslatot nyújtott be, amely a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról és az árfolyamgát kiterjesztésérõl szólt. Azt nem lehetett tudni, hogy ez a javaslat az utolsó mentõakció lesz vagy utána nagyobb „dobásra” és átfogó devizahiteles mentésre készül a kabinet. (11.07.) A Magyar Nemzeti Bank stabilitási jelentésben írt a devizahiteles témakörrõl. A jelentés nem adott újabb információkat, és nem derült ki, hogy milyen lehet a végleges mentõcsomag teherelosztása az adósok, bankok és kormány között. (11.08.) A magyar ipari termelés volumene szeptemberben 1,8%-al az elõzõ hónaphoz képest, 5,5%-al az elõzõ év azonos idõszakához képest. A Mol az Ina eladását készítheti elõ, hiszen a Mol igazgatósága felhatalmazta erre az ügyvezetõ testületet. Ha a Mol eladja az Ina vállalatot, akkor a Standard and Poor’s hitelminõsítõ várhatóan lemínõsíti a Mol adósságbesorolását. (11.11.) A parlament elfogadta Rogán javaslatát, hogy februártól maximum 150 ezer forintig kétszer lehet ingyen készpénzt felvenni a magyar automatákból. Ez a lépés nyilván tovább csökkenti a bankok jövedelmezõségét. (11.12.) Októberben 0,9%-os volt a pénzromlás üteme Magyarországon. (11.14.) A harmadik negyedéves magyar gazdasági növekedés 1,7%-al haladta meg az elõzõ negyedévben mért értéket, ezzel az adat jelentõsen felülmúlta a 0,8%-os elemzõi konszenzust. (11.18.) Az Államadósság Kezelõ Központ 2 milliárd dollár értékû magyar dollárkötvényt bocsátott ki, a nagy pénzintézetek segítségével a kibocsátás sikeres volt. A 6% alatti hozam nem nevezhetõ rossznak. (11.20.) Tavaly szeptemberhez képest a bruttó reáljövedelem 5%-al, az átlagos reálkereset 4,9%-al emelkedett a Központi Statisztikai Hivatal felmérése alapján. (11.21.) A Kúria a devizahitelekre vonatkozó jogegységi indítványt hoz, amelyet november 25-én hoz nyilvánosságra, a december 16-ra meghirdetett ülésen várhatóan döntés és határozat születik. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint 61,4 milliárd forintos többlettel zárt a központi költségvetés októberben. (11.26.) A Magyar Nemzeti Bank 20 bázisponttal, 3,2%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatot. (11.27.) A munkanélküliségi ráta változatlanul 9,8%-on állt hazánkban. (11.29.) A magyar beruházások 9,8%-al emelkedtek a 3. negyedévben az elõzõ év hasonló idõszakához épest. (12.04.) A MOL kedd este jelentette be, hogy a Credit Agricole Corporate and Investment Bankkal (CACIB) 2013. december 3-án részvény adásvételi és részvény opciós szerzõdést kötött. A társaság ennek keretében több mint 2 millió darab részvényt helyezett ki, ami a jelenlegi áron átmenetileg mintegy 30 milliárd forintos finanszírozást jelent a cégnek.

Szólj hozzá