Szeptember végén nagy felpattanás indult meg az S&P500 index árfolyamán, mellyel elérte az augusztusi szinteket, ahonnan a beszakadt sok havi oldalazás, tetõzés után. November során a vártnál izmosabb makrogazdasági adatok érkeztek az USA-ból, például a tartós cikkek esetében +3%-os elmozdulást mértek a rendelésállományban.
Mi történt?
Az új munkanélküliek száma november közepén 260 ezer volt, ami szintén jónak mondható. Az autóeladások ismét növekvõ pályára álltak, számos autógyártó és kereskedõ jelzett vártnál nagyobb eladási statisztikákat. A FED kamatemelése egyre inkább célkeresztbe kerül, mivel saját bevallásuk szerint is elég erõs már az amerikai gazdaság. Eleinte csak minimális emelést terveznek, mintegy jelzés értékût. A hír hatására az európai tõzsdék emelkedni kezdtek.
Mi várható?
Augusztus és október között kialakult az esés és korrekció során egy dupla alj technikai formáció, melynek nyakvonalát áttörve, gond nélkül elérte az S&P árfolyama a 161,8%-os Fibonacci-célárat 2067 pont magasságában. Azóta ezt is túlszárnyalta, így nem kizárt a 261,8%-os másodlagos célár elérése 2187 pont környékén. Ehhez technikailag indokolt volt az októberi emelkedésbõl visszaadni valamennyit, ami megtörtént a 38,2%-os ideális korrekciós szint érintésekor. Innen november közepén nagy erõvel fel tudott pattanni, de egyelõre nem érte el az októberi csúcsot. Ez némi aggodalomra adhat okot, ha kialakul itt egy dupla csúcs, mert abból letörés következhet, és újra benézhetünk 2000 pont alá. Egyelõre azonban erõs támasznak mutatkoznak a mozgóátlagok, illetve a novemberi korrekciós aljtól is támasz szerepet várhatunk el. Ellenállás az októberi, illetve a májusi mindenkori csúcs. Az MACD indikátort jelenleg nem tudjuk segítségül hívni, mert vízszintes kúszásban van, viszont az STS pár hete stabilan vételen áll. Értéke 90 felett extrém túlvettséget mutat, újonnan longra beszállni vakmerõség volna. Az RSI november elején váltott eladásba, amit egy kvázi vételi jel követett, ami a 40-es szintrõl történõ fordulásnál aktiválódott.
Összefoglalva:
Az összkép jelenleg technikailag és fundamentálisan is medvére kezd hasonlítani, fõleg ha beindul a FED kamatemelési ciklusa. Nagyon kemény fába vágja a fejszéjét a chart, ha új mindenkori csúcsra akarna törni, ugyanis brutális erõs ellenállás várja 2130 pont körül. Én most a kivárásra szavaznék, lássuk mit lép a FED és mit lép rá a piac. Talán már elõre be van árazva minden?
Bónuszként a távlati kép:
Az S&P500 hetes felbontású chartján a fejlett piacokra jellemzõ képpel találkozhatunk. 2009 óta töretlen emelkedés jellemzi, melynek során kisebb-nagyobb korrekciós hullámok erõsítették meg a technikai elõrejelzéseket és a bika piac létjogosultságát. A kékkel kiemelt emelkedõ trendcsatorna a mai napig tartja magát, csupán 2011-ben volt egy negyedéves periódus, amikor alá-alászúrt néhány hetes gyertyával. 2012 óta megbízható segítség volt az 50 hetes exponenciális mozgóátlag, ami rendre erõs támaszt jelentett. Az idén nyári korrekció során végül megadta magát, de kemény munkával újra fölé került, így innentõl ismét támaszként számolhatunk vele. Amennyiben megint elesne, úgy a nyáron bevált 120 hetes mozgó és a vele párhuzamosan emelkedõ csatornafal támaszthatná. Alatta utolsó esély a 200 hetes, de ez már pesszimista gondolkodás, mivel az S&P árfolyama ez esetben 1800 körül vagy alatt kéne, hogy legyen. Az indikátorok közül az MACD viszonylag friss vételi jelzésen áll, de az RSI sem nevezhetõ ezen az idõtávon túl réginek. Ez utóbbi értéke jelenleg 48 körüli és 50 felett fordult negatív irányba, vagyis még nincs gond. A sztochasztikus oszcillátor is vételen áll, de 80 fölé emelkedett, ahonnan már könnyen adódhat egy eladási szignál. Az összképbe a FED kamatemelése tud belerondítani, illetve a mindenkori csúcshoz húzható erõs ellenállás közelsége. Jelenleg nagyobb az esély az árfolyam esésére, de az USA piacai esetében ebben nem lehetünk maradéktalanul biztosak.