A Brent-olaj árfolyama ismét az év eleji mélypontjához közeledik, melynek egyik oka Irán olajpiaci visszatérésének lehetõsége, mely az embargó feloldásával valósággá válhat. Ebben az esetben rendkívül nagy piaci szereplõ léphet a porondra, mely már töltött tartályhajókkal várja a startpisztoly eldördülését. A másik ok az olaj iránti kereslet csökkenése. Ebben Kína lassuló növekedése is benne van, de a nyári hónapok miatti visszaesés is szerepet játszik.

A EIA jelentése alapján is alátámasztható, hogy a kereslet alakulása el fog maradni a várt értéktõl. Az OPEC eközben csúcsra járatja a tagországok olajkitermelõ kapacitásait, 3 éve nem látott mennyiséget termelnek ki, a megállapodásban foglalt maximumhoz közeli értéket. Mindezek fényében teljesen logikus és tiszta sor, hogy esik a Brent és a WTI árfolyama.

Mi várható?

Technikailag az év eleji mélypontnál erõs támaszra számíthatunk, melybõl felpattanás és akár egy termetesebb dupla alj alakzat is kifejlõdhet, de még korai ennyire elõreszaladni. A 2015-ös, jelentõs méretû és megfelelõen szabályos, felfelé mutató ék alakzatból júniusban oldalazott ki a Brent árfolyama, majd júliusban szakadni kezdett, és maga mögött hagyott egy nagyobb rést 60$ környékén. Ez a jövõben fontos lehet, ha megindul az emelkedés az esetleges dupla aljban. Ellenállást jelenthet a kékkel jelölt márciusi aljpont, felette pedig a három exponenciális mozgóátlag, melyeket elõszeretettel alkalmazok. Támasz lehet a zöld januári mélypont, alatta pedig várja a tátongó mélység, illetve ha letöri, akkor a következõ elemzésemben távolabbra visszatekintünk. Az indikátorok borzasztó túladottságot mutatnak, de ehhez a látványhoz már hozzászokhattunk 2014 második félévében. Akármennyire is mélyen vannak, eshet tovább az árfolyam.

Összefoglalva:

Fundamentumok alapján árfolyamesésre van ítélve a Brent-olaj, de technikailag reménykedhetünk egy felpattanásban az év eleji aljpontról. Az MACD vételbe billenése jelenthet nagyobb biztonságot egy esetleges long pozíció nyitásában.

Szólj hozzá