Mi történt?

Az alapvető túltermelési és túlkínálati problémákat nem oldotta meg a Brent olaj árfolyamának összezuhanása tavaly év végén, nem ment elég kitermelő csődbe, nem vették vissza eléggé a kitermelést az OPEC országok, ráadásul Irán is felkerült a térképre az embargó feloldása miatt. 50$ környékén már az USA palakitermelőinek is nullszaldós a biznisz és ezt a szintet elérte a Brent árfolyama idén júniusban. A legfrissebb WTI készletadatok alapján az USA-ban 1,4 millió hordóval nőttek a készletek a várt, hasonló méretű csökkenés helyett. Érdekesség ezzel párhuzamosan az üzemanyag készletek 3,3 millió hordós csökkenése a várt 200 ezres helyett, amire több magyarázat is lehetséges. Egyrészt az olcsó üzemanyag miatt többen engedhetik meg maguknak az utózás luxusát, másrészt az USA továbbra is kitartóan növekszik gazdaságilag, ami keresletnövekedést eredményez.

Mi várható?

Elérkezett a várva várt korrekció a Brent-olaj chartján! A januárban indult lendületes rally egészen június közepéig tartott. A szeptemberi és októberi csúcsokhoz húzható ellenállásszintet megközelítette, de már nem érintette, majd elindult a teljes emelkedésre felvehető Fibonacci-szintek 38,2%-os korrekciós szintje felé. Jelenleg ezt némileg túllőtte és megpróbál újra fölé kapaszkodni. A rally során kialakult, kékkel jelölt ék alakzat az ereszkedő trend végén sajnos eléggé pesszimista jel a közeljövőre. Ennek alapján a januári mélypont alá is benézhet a Brent árfolyam, de a technikát felülírhatja az élénkülő kereslet miatti áremelkedés, vagyis személy szerint nem számítok 27$ alatti értékekre ebben az évben. Az indikátorok alapján a korrekció elérte célját, friss vételi jelek jelentek meg az STS és RSI görbéken, az MACD pedig idővel vételbe vált, ha tartós emelkedés indul.

Összefoglalva:

Vegyes az összkép, ugyanis technikailag nagyobb esés sem kizárt, de rövidtávon felpattanás is kialakulhat a korrekció lezárásával. Mindenesetre a világpiaci túlkínálat jelentős maradt, ami bekorlátozza az emelkedés mértékét.

Szólj hozzá