A földgáz árfolyam változása szezonális jelleget mutat. Nyáron többnyire alacsonyabb, télen pedig magasabb a megnövekedett fûtési igény miatt. A trend, miszerint a szén tüzelésû erõmûveket átállítják gáz üzemûre, tovább csökkenti a téli-nyári ingadozást a kiegyenlítettebb gázigény miatt. A hûvösebb nyár és a magasabb gázárak miatt az elektromos energia elõállításában használt gáz – az EIA adatai alapján – 13%-kal csökkent tavalyhoz képest, az ipari fehalsználók azonban 3%-kal többet fogyasztottak. Mostantól ismét érdemes lesz figyelni az USA idõjárását, mert a téli elõrejelzések nagyban befolyásolja a gáz árfolyamát.

 

A technikai kép kedvezõen alakult a long pozíciók számára. A világos zölddel felvázolt fordított váll-fej-váll alakzat nyakvonalát sikeresen áttörte a gáz árfolyam november közepén. Az utolsó csökkenõ hullámra húzható Fibonacci-szintek alapján már el is értük az elsõdleges célárat 4 dollár magasságában. A fej-váll természetesen jóval magasabb árfolyamra irányíthatja a tekintetünket, akár 4,2$ fölé is emelkedhet! A barna vízszintes ellenállásszint komoly kihívást jelenthet, felette pedig a zöld trendvonal állhatja útját. Ha most elfogy benne az erõ és elõbújik a medve, akkor támaszra elsõ körben  a piros trendvonalnál, majd pedig a fontosabb mozgóátlagoknál találhat.

A kedvelt indikátoraink közül a lassú MACD még mindig nem adott eladási jelet, azonban gyanúsan kezdenek lefordulni a görbék. Az RSI és a sztochasztikus oszcillátor egyaránt eladás elõtti pillanatban állnak, ezért sárgával jelöltem. Konkrét szignál még nem érkezett. Az RSI 69 pontnál már magasnak mondható, ahogy az STS 95-ös szintje is.

Szólj hozzá