A 45. héten számos amerikai nemzetgazdasági adat felülmúlta a várakozásokat az októberi költségvetési feszültségek ellenére.Ráadásul az Európai Központi Bank váratlanul 0,25%-ra csökkentette az alapkamatot, így ez is hozzájárult az euró gyengüléséhez. A folyamatoknak köszönhetõen a befektetõk EUR/USD eladásokban gondolkodtak, az árfolyam 1,35-rõl 1,33-ig hatolt.A 46. héten az EUR/USD kurzus ledolgozta az elõzõ heti csökkenést, ezért a vevõk domináltak, hét vége felé ismét 1,35-ös kurzust láthattunk.Janet Yellen az amerikai monetáris ösztönzõ program mellett érvelt szenátusi meghallgatásán, amelyet kitörõ örömmel fogadtak a befektetõk. Közben záporoztak a negatív makrohírek.

Technikai oldal

Mi történt? A vizsgált idõszakban 1,33 és 1,35 között oldalazott az EUR/USD árfolyam. Az elsõ héten a csökkenés, a másodikban a növekedés játszott fõszerepet. A heti felbontású grafikonon szépen látszott, hogy a két egymást követõ, átölelõ gyertya a 200 napos mozgóátlag vonala fölött helyezkedett el, ezzel a hosszú távú csökkenõ trendvonal fölött tudott maradni a kurzus. Az EUR/USD árfolyam idén szeptemberben kitört a 2011 áprilisa óta tartó negatív trendbõl. A helyzet érdekessége, hogy a két és fél éve tartó csökkenõ trendvonal és a tavaly július óta keletkezett emelkedõ trendvonal keresztezésével egy háromszög alakzat formálódott, amelybõl a fölfelé történõ kitörés további gyengülést prognosztizált. Az RSI és Slow Stochastic technikai indikátorok már semleges értékeket vettek fel. Az MACD legutóbb eladási szituációt fogalmazott meg, de a metszéspont közvetlenül a nulla fölötti közelségben helyezkedett el, ezért a túlvett jelzés erõssége nem mondható kiemelkedõen intenzívnek.

Mi várható? Nem lehetünk biztosak abban, hogy az évek óta tartó csökkenõ trendbõl tartósan képes kitörni az árfolyam. De amíg a 200 napos mozgóátlag vonala fölött tartózkodik a kurzus, addig a felfelé irány valószínûbb. A vizsgált idõszakban a 38,2%-os (1,35) Fibonacci szint támaszból ellenállássá vált, ezért elõször azzal kell megküzdeni a vevõk gyõzelméhez. A következõ jelentõs ellenállási vonal 1.3670 közelében található, amely februárban jelentett csúcsértéket.  Utána az októberi lokális maximumpont jelenthet megállót, amely 1,38-nál található. Majd 1,40 következhet, amelynek átszakításával beszélhetünk kitörési kísérletrõl, majd trendfordulóról.  Erre akkor kerülhet sor, ha az árfolyam képes 1,37 fölött konszolidálódni. A technikai indikátorok már inkább semleges zónában tartózkodása nem sok segítséget nyújt a pozíció felvételéhez. A 200 napos mozgóátlag leszakításával újra 1,30-as vagy 1,29-es árfolyamot láthatunk, ha negatív forgatókönyv játszódik le.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A befektetõk továbbra is leginkább a Fed vezetõk kötvényvásárlással kapcsolatos nyilatkozataira és az amerikai monetáris politika várható változásaira figyeltek.

A 45. héten számos amerikai nemzetgazdasági adat felülmúlta a várakozásokat az októberi költségvetési feszültségek ellenére. Talán a legfontosabb, hogy a GDP növekedés jóval magasabb lett és a nem mezõgazdasági álláshelyek száma majdnem a várt érték duplájával nõtt. Bár a munkanélküliségi ráta egy tizeddel emelkedett, de az elõbb említett számok kifejezetten jól sikerültek. Így az elemzõk nem zárták ki, hogy a Fed már idén léphet a szigorítás irányába, amely akár visszavetheti a részvénypiacokat és inkább a csökkenés felé mozdulna az EUR/USD árfolyama. Ráadásul az Európai Központi Bank váratlanul 0,25%-ra csökkentette az alapkamatot, így ez is hozzájárult az euró gyengüléséhez. A folyamatoknak köszönhetõen a befektetõk EUR/USD eladásokban gondolkodtak, az árfolyam 1,35-rõl 1,33-ig hatolt.

A 46. héten az EUR/USD kurzus ledolgozta az elõzõ heti csökkenést, ezért a vevõk domináltak, hét vége felé ismét 1,35-ös kurzust láthattunk. Pedig az EKB ismét megtámogatta a piacot kommunikációjával. Akár negatív betéti kamatot is bevezethet vagy eszközvásárlásokba kezdhet az EKB, ha így ítéli meg és arra szükség van az inflációs cél eléréséhez – mondta Peter Praet, az EKB vezetõ közgazdásza. De az euró gyengülése átmenetinek bizonyult. Amely annak is betudható volt, hogy Janet Yellen az amerikai monetáris ösztönzõ program mellett érvelt szenátusi meghallgatásán, amelyet kitörõ örömmel fogadtak a befektetõk. Közben záporoztak a negatív makrohírek. Az eurózóna GDP növekedésének visszaesését, az Egyesült Államokban az ipari termelés csökkenését és a feldolgozóipari kilátások romlását érdemes kiemelni.


Részletek: (11.04.) Három Fed vezetõ a monetáris lazítás mellett tört lándzsát, ami támogatta a részvénypiaci emelkedést. Az eurózóna átfogó feldolgozóipari indexe emelkedett, de országonként eltérõ adatok kerültek napvilágra. A német feldolgozóipar számait felfelé, a franciát pedig lefelé módosították. A gyáripari rendelések augusztusban 0,1%-al visszaestek, majd szeptemberben 1,7%-al növekedtek az Egyesült Államokban. (11.05.) Az amerikai szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe októberben várakozáson felül emelkedett, így javultak a konjunktúra kilátások az USA-ban. (11.06.) Az eurózóna szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe (51,9) felülmúlta az elemzõk várakozásait (51,5). Az eurózóna kiskereskedelmi forgalmának 0,3%-os bõvülése alacsonyabb lett a vártnál. (11.07.) A Standard and Poor’s leminõsítette a francia államadósságot „AA+”-ról „AA-”-ra. Az amerikai GDP 2,8%-al nõtt a harmadik negyedévben, amellyel jelentõsen túlszárnyalta a 2%-os elemzõi konszenzust. Az elõzõ hét számaival összehasonlítva komolyan csökkent a heti új munkanélküli kérelmek száma az Egyesült Államokban. Az Európai Központi Bank 0,25%-ra csökkentette az alapkamatot, a hírre gyengült az euró a dollárral szemben és megugrottak a nemzetközi tõzsdék. (11.08.) A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe novemberben visszaesett 73,2 pontról 72 pontra, pedig az elemzõk emelkedést vártak. A nem mezõgazdasági álláshelyek száma 204 ezerrel nõtt, amely közel kétszer annyi, mint amire számítottak. A munkanélküliségi ráta 7,2%-ról 7,3%-ra emelkedett. A személyi jövedelmek 0,5%-al nõttek, a kiadások 0,2%-al, az adatok a várakozásokat hozták. (11.13.) Az Egyesült Államok költségvetési passzívuma jóval kisebb lett, mint ahogyan várták. Az Európai Központi Bank akár negatív betéti kamatot is bevezethet vagy eszközvásárlásokba kezdhet, ha így ítéli meg és arra szükség van az inflációs cél eléréséhez – mondta Peter Praet, az EKB vezetõ közgazdásza. Az eurózóna ipari termelése 1,1%-al nõtt, pedig a piacok stagnálásra számítottak. (11.14.) Az eurózóna GDP növekedése 0,1%-os volt a harmadik negyedévben, amely csökkenést jelent a második negyedévhez képest. Az elõzõ hetinél alacsonyabb, de a várakozásokhoz képest magasabb lett a heti új munkanélküli kérelmek száma. Nagyobb lett az amerikai külkereskedelmi mérleg hiánya, az export 1,1%-al, az import 1%-al emelkedett az elõzõ év hasonló idõszakához képest. Janet Yellen a Q3 folytatása mellett érvelt a szenátusi meghallgatáson. (11.15.) Az amerikai ipari termelés volumene 0,1%-al csökkent a várt 0,1%-os növekedés helyett, a feldolgozóipari kilátások (Empire Manufacturing index) pedig romlottak. 

Szólj hozzá