Az amerikai költségvetési feszültségek elmúlásával kedvezõ hangulat uralkodott a nemzetközi pénz- és tõkepiacokon, amelyet komolyan megtámogattak a várakozáson felüli vállalati jelentések. Az idõközben publikált amerikai számok vegyesre vagy inkább rosszabbra sikerültek. Úgy tûnt, hogy az amerikai ingatlanpiaci növekedés kicsit lassult, hiszen alacsonyabb lett a használt lakások forgalma és a lakásárak emelkedése is kisebb számot hozott.
Technikai oldal
Mi történt? Az intenzív dollárgyengülés megállt és az októberi euróerõsödés elolvadt. Ennek köszönhetõen korrekció szemtanúi lehettünk. A 43. héten még emelkedett az EURUSD árfolyam, a növekedés lokális maximumpontot alakított ki közvetlenül 1,38 fölött. A 44. héten megtörtént a visszateszt, amelyet mindhárom technikai indikátor együttes jelzése megerõsített. A jegyzések 1,35 alá is bekúsztak. Így korántsem biztos, hogy az évek óta tartó csökkenõ trendbõl képes kitörni az árfolyam. Ha nem sikerül magasabb zónákban stabilizálódni, akkor csak kitörési kísérletrõl beszélhettünk. Egy kis emlékeztetõ, hogy az EURUSD árfolyam idén szeptemberben kitört a 2011 áprilisa óta tartó negatív trendbõl. A helyzet érdekessége, hogy a két és fél éve tartó csökkenõ trendvonal és a tavaly július óta keletkezett emelkedõ trendvonal keresztezésével egy háromszög alakzat formálódott, amelybõl a fölfelé történõ kitörés további gyengülést prognosztizált és így is történt. A vizsgált idõszakban folytatódott a dollár száguldása a 2008 áprilisa óta tartó negatív trendet prezentáló csökkenõ vonal irányába, de azt már nem érték el a jegyzések, hiszen a kurzusnak legalább 1,40 fölé kellett volna emelkedni.
Mi várható? Egyelõre elmaradtak a történelmi pillanatok, a visszateszt miatt távolra került a trendforduló lehetõsége. Ugyanakkor biztató, hogy az árfolyam még mindig a 200 napos mozgóátlag felett helyezkedett el, ezért van arra némi esély, hogy a kurzus mégis felfelé veszi az irányt. Az október végi jegyzések a 38,2%-os (1,35) Fibonacci vonalon helyezkedtek el, így arról akár felpattanhat a kurzus. A következõ jelentõs szint az elõzõ lokális maximumpont, amely 1,38-nál található. Utána 1,40 következhet, amelynek átszakításával beszélhetünk kitörési kísérletrõl, majd trendfordulóról. Erre akkor kerülhet sor, ha az árfolyam képes 1,37 fölött stabilizálódni. A technikai indikátorok pedig még mindig eladási jelzést adtak a 44. heti korrekció ellenére, amely jelentõsen árnyalja a képet. A 200 napos mozgóátlag leszakításával újra 1,30-as árfolyamot láthatunk, ha a negatív forgatókönyv következik be.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
Az amerikai költségvetési feszültségek elmúlásával kedvezõ hangulat uralkodott a nemzetközi pénz- és tõkepiacokon, amelyet komolyan megtámogattak a várakozáson felüli vállalati jelentések. Az idõközben publikált amerikai számok vegyesre vagy inkább rosszabbra sikerültek. Úgy tûnt, hogy az amerikai ingatlanpiaci növekedés kicsit lassult, hiszen alacsonyabb lett a használt lakások forgalma és a lakásárak emelkedése is kisebb számot hozott. A S&P CaseShiller mutató viszont vártnál magasabb ingatlanár növekedésrõl számolt be a nagyvárosokban. A munkaerõpiac megítélése sem annyira pozitív az Egyesült Államokban, hiszen a heti új munkanélküli kérelmek száma mindkét héten meghaladta az elemzõi konszenzust, valamint alacsonyabb nem mezõgazdasági álláshely jött létre és kevesebb új munkahely alakult az ADP felmérése alapján is. Pozitívabbá teszi a képet, hogy a munkanélküliségi ráta viszont mégis csökkent az USA-ban. Az amerikai fogyasztói bizalmi indexek Michigan Egyetem és Conference Board felmérése visszaestek és a kiskereskedelem szeptemberi csökkenése sem fest túl jó képet a fogyasztásról. Ugyanakkor a feldolgozóiparból Chicago régió és feldolgozóipari ISM index és amerikai ipari termelésrõl kirobbanó számokat közöltek. A számokon látszott, hogy a költségvetési feszültségek komoly károkat okoztak a gazdaság számára. De az egyes nemzetgazdasági számok akár a közeljövõben gyorsan javulhatnak, amely alátámaszthatja a Fed optimista kommentárját a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. A finanszírozási helyzet, mégha átmenetileg is, de megoldódott az Egyesült Államokban. Kiemelten fontos a Fed ülése, amely október végén változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, vagyis folytatódik a kötvényvásárlási program. És pont a költségvetési feszültségek miatt és az újabb politikai megegyezés után, csak jövõ tavasszal várható a mennyiségi lazítás valamilyen szintû korlátozása.
Az euró oldaláról közelítve az eddig tapasztalt enyhe javulást lehetett érezni az eurózóna gazdaságában. Egyrészt folytatódott az eurózóna fogyasztói és gazdasági bizalmi indexeinek emelkedése. Másrészt a beszerzési menedzser indexek kicsit visszaestek, de a konjunktúrát jelzõ 50 pontérték felett helyezkedtek el az átfogó BMI mutatók.
Részletek: (10.21.) A használt lakások szeptemberi értékesítése csökkent 5,29 millió darabra, amely jelentõsen alulmúlta az elõzõ havi 5,39 millió darabos értéket. (10.22.) Az amerikai nem mezõgazdasági álláshelyek bõvülése jelentõsen alulmúlta a várakozásokat, hiszen 180000 új munkahellyel szemben csak 148000 jött létre. A munkanélküliségi ráta viszont 7,3%-ról 7,2%-ra süllyedt az USA-ban. (10.23.) Erõsödött az eurózóna fogyasztói bizalmi indexe. Az amerikai lakásárak (+0,3%) augusztusban kevésbé növekedtek az elõzõ hónaphoz képest (+0,8%). (10.24.) A heti új munkanélküli kérelmek száma kevésbé csökkent, mint várták múlt héthez képest. Az eurózóna beszerzési menedzser indexe kiábrándította a befektetõket, a feldolgozóipari BMI kevésbé emelkedett, míg a szolgáltatószektor indexe visszaesett. Ettõl függetlenül a konjunktúrát jelzõ 50 pontérték felett helyezkedtek el az eurózónát átfogó BMI mutatók. A Microsoft és az Amazon is várakozásokon felüli negyedéves számokat produkált, a számokat zárás után tették közzé. (10.25.) A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a szeptemberi 77,5 pontról 73,2 pontra zuhant, amely óriási csökkenést jelentett az elõzõ hónaphoz képest. A kedvezõ vállalati gyorsjelentéseknek (Microsoft, Amazon, Zynga) köszönhetõen optimista hangulat uralkodott az amerikai börzéken. A német Ifo üzleti bizalmi index csökkent a várt emelkedéssel szemben. (10.28.) Az amerikai ipari termelés szeptemberben felülmúlta az elemzõi konszenzust. A folyamatban lévõ szeptemberi használt lakások eladása jelentõsen, 5,6%-al visszaesett a várt 0,1%-os növekedéssel szemben. (10.29.) Októberben tíz havi mélypontra süllyedt a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe. A szeptemberi amerikai kiskereskedelmi forgalom is visszaesett a várt növekedéssel szemben. A S&P CaseShiller ingatlanárakat mutató index viszont majdnem egy százalékot emelkedett augusztusban, amely sokéves rekordnak számít. A Fed nem változtatott a kötvényvásárlás összegén, de a kommentár optimista hangot ütött meg a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. Ennek köszönhetõen alábbhagyott a vételi kedv, mert a piac ismét a monetáris politika közeljövõben várható szigorításával foglalkozott. Ugyanakkor nem várható a kötvényvásárlás volumenének csökkentése a jövõ év elején esedékes költségvetési megállapodásig. (10.30.) Októberben a várakozásokkal összhangban 0,2%-al növekedett a pénzromlás üteme az USA-ban. Az ADP felmérése alapján az amerikai vállalatok 130 ezer új állást teremtettek, az elemzõi várakozások 150 ezerrõl szóltak. Az eurózóna gazdasági bizalmi index jelentõsen megugrott, ismét javultak a gazdasági kilátások Európában. (10.31.) Chicago régió beszerzési menedzser indexe 65,9 pontra szárnyalt, az elemzõk csak 54,5-re számítottak. A heti új munkanélküli kérelmek száma kevésbé esett vissza, mint várták. (11.01.)A feldolgozóipari ISM index értéke hozzávetõleg kétéves csúcsot ért el az Egyesült Államokban.