A várakozások felett teljesítõ vállalati eredmények zápora, az adósságplafon témakörének kitolása és a többségében kedvezõ makroadatok szépen erõsítették a nemzetközi tõzsdeindexek emelkedését, így a januári hónapban az EURUSD is komoly növekvõ pályát tudhat maga mögött. Hó közepén az árfolyam szép támaszt épített ki 1,33 környékén, majd a vizsgált idõszak végén dõlt el, hogy az EURUSD kurzus a sokat emlegetett 100%-os Fibonacci szint (1,33) fölötti zónában képes maradni.

Az amerikai dollár igen intenzíven gyengült az euróval szemben, és az RSI indikátor már eladási jelzést is adott, de az árfolyam korrekció nélkül haladt tovább.

eur/usd január

Hó elején a kedvezõ hangulatot nem tudta elrontani, hogy a Moody’s felhívta a figyelmet az USA adósság besorolásának esetleges leminõsítésére, amennyiben a politikai felek néhány hónap múlva nem tudnak ismét megállapodni. Várt fölött alakult a feldolgozóipari ISM index, viszont csökkent a feldolgozóipari BMI az euró zónában. A FED kamatdöntõ ülésének jegyzõkönyve a QE3 folytatásának leállítására tett utalásokat, amely átmenetileg elrontotta a hangulatot. Az EUR/USD árfolyama 1,318-ról 1,304-re zuhant, de aztán ismét a bikák irányítottak. A foglalkoztatottak számának bõvülése kedvezõen alakult, a heti új munkanélküli kérelemért fordulók száma pedig hozta a várakozásokat. Az amerikai munkaerõpiac lassú gyógyulásáról tettek tanúbizonyságot a munkaerõ piaci számok. A foglalkoztatás enyhe decemberi javulása mellett a munkanélküliség nem volt képes érdemben csökkenni. Tovább javította a hangulatot, hogy tízhónapos csúcsra növekedett a szolgáltató szektorok ISM bizalmi indexe. A havi adatokat nézve nem változott a gyáripari megrendelések állománya, pedig növekedésre számított a piac. Az ALCOA alumínumipari óriás várakozásokat felülmúló negyedéves számaival indult a gyorsjelentési szezon. A megemelkedett import következtében a novemberi külkereskedelmi hiány komolyan felülmúlta a várakozásokat az USA-ban, de a piac nem sokáig foglalkozott a hírrel. A makroadatok alapján egy egészséges növekedést mutatott az amerikai kiskereskedelem. Ugyanakkor a várakozásokra rácáfolva, januárban sem javult a New York állambeli feldolgozóipar helyzetét mérõ bizalmi index. Az Egyesült Államokban több mint egyéves mélypontot alakított ki a Michigan fogyasztói bizalmi index. Decemberben csökkent az amerikai használt lakások forgalma, bár a bázis igen magas volt, hiszen a novemberi adat 4 éves csúcspontnak számított. A nemzetközi pénz- és tõkepiac megnyugodott arra a hírre, hogy az amerikai képviselõház átmeneti jelleggel (három hónapra) felfüggesztette az adósságplafont. Az amerikai fogyasztói bizalom viszont jelentõsen esett, a Conference Board felmérése több mint kétéves mélypontnak felel meg. A FED kamatdöntõ ülése eseménytelenül telt, folytatódnak az érvényben lévõ monetáris lazítások, de újabb monetáris élénkítésrõl nem esett szó. Komolyan elbizonytalanította a befektetõket, hogy az amerikai gazdaság a negyedik negyedévben csökkent, pedig pozitív számokra számított a piac. Ugyanakkor a foglalkoztatási adatok felülmúlták a várakozásokat az USA-ban és rendkívül kedvezõ fogyasztói bizalmi indexek publikáltak az eurózónában. Az amerikai jövedelmek jelentõs emelkedése ellenére a fogyasztás bõvülése csekély mértékû volt decemberben. Ugyancsak rossz hír volt, hogy a chicagoi régió feldolgozóipara kedvezõ beszerzési menedzser adatokat publikált. Hó végén hozták nyilvánosságra, hogy nyolc havi csúcsra került az amerikai ISM index, ezzel jelentõsen javultak a feldolgozóipari kilátások.

Már Novemberi elemzésemben elõrevetítettem, hogy 1,33 környékén a 100%-os Fibonacci szint átvitele is megtörténhet és állításom beigazolódott. Az EUR/USD jegyzése az 50 és 200 napos mozgóátlag felett, a 100%-os Fibonacci ellenállási vonalat áttörve stabilizálódott, így közép- és hosszú távon tovább gyengülhet a dollár az euróval szemben. A 100%-os Fibo áttörésével és az árfolyam tartós konszolidációjával óriási tér nyílt felfelé a 161,8%-os Fibonacci ellenállás irányába. A november óta tartó EUR/USD emelkedést prezentáló trendvonalak, de különösen a januári emelkedõ trend meredeksége kiemelkedõen nagy, ezért az esetleges további növekedés természetes velejárói lehetnek a pár napos korrekciók. Most már az 1,32-1,33 között húzódó zónát érdemes támasznak tekinteni, de természetesen 1,30 is rendkívül fontos szintnek mondható. 

Szólj hozzá