Augusztusban különös események nélkül, az amerikai dollár enyhe, közel 2 százalékos mozgást produkált a japán jennel szemben. Nézzük részletesebben…

 

 USD/JPY augusztus

 Az USD/JPY jegyzés augusztus derekáig egy viszonylag szûk sávban, 78 és 78,8 között oldalazott egy vízszintes trendcsatornában. Augusztus 13-án kedvezõtlen GDP adatok láttak napvilágot Japánban, miszerint a második negyedévben a várakozások alapján elõrevetített 0,6% helyett mindössze 0,3% lett a növekedés negyedéves alapon, míg az elõzõ negyedévben még 1,3% volt a bõvülése mértéke. Ázsiából számos negatív hírt publikáltak a napokban. A kínai kiskereskedelem, ipar, export és import egyaránt lelassultak, és hasonló mértékben lassultak a privátszféra beruházások is. A dollár erõsödését segítette, hogy augusztus közepén a vártnál jobban emelkedtek a kiskereskedelmi eladások. Továbbá a júliusban megkezdett házépítések száma csökkent az elemzõi várakozásokhoz képest, azonban a következõ hónapokban jelentõs élénkülés jöhet; mert a beadott építési engedélyek száma négyéves csúcsára, 812 ezerre emelkedett, így fellendülést mutató jelek szerint folytatódhat a bõvülés az USA lakáspiacán. Így a Jen kitört az oldalazásból és a vevõk kerültek túlsúlyba. Az USD/JPY árfolyam a 200 napos mozgóátlag és 38,2%-os Fibonacci szint fölé szúrt egészen 79,6-ig. A kitörési kísérlet kudarcba fulladt, mivel nem sikerült a szintek fölött stabilizálódni. Ezzel lehetett összefüggésben a Fed jegyzõkönyve augusztus 22-én, amely elõre vetítette az újabb mennyiségi ösztönzést, de konkrét idõpontot és intézkedéseket nem rendeltek a kommentárok mellé.  Az 38,2%-os Fibonacci szint 79,185-nél történõ letörését követõen ismét az eladók kerültek túlsúlyba és a csökkenés vette át a vezetõ szerepet.

A japán yen hónap közepéig tartó gyengülése majd erõsödése során az RSI indikátor értékei végigkövették a vevõk, majd eladók dominanciáját, így az indikátor értékváltozása az USD/JPY devizakereszt mozgásához hasonlóan alakult. Az RSI oszcillátor legmagasabb pontját ennek megfelelõen az augusztusi lokális maximum 79,6-nál érte el, ugyanakkor a Relative Strength Index értékei a teljes vizsgált idõszakban semleges zónában tartózkodtak. A 23,6%-os Fibonacci szint 78-nál egyelõre rendkívül komoly támasznak bizonyult, augusztus végén az USD/JPY az említett technikai és lélektani határhoz közel egy viszonylag szûk sávban oldalazva kereste az irányt.

A júliusi hónaphoz hasonlóan azt láthattuk, hogy a vizsgált idõszakban továbbra is a 200 napos mozgóátlag alatt maradt az USD/JPY kurzus, így hosszabb távon a japán yen esetleges erõsödésére lehet számítani. Ha az árfolyam a 23,6%-os Fibo szint alá szúrna és ezt követõen sikerülne ténylegesen átvinni ezt a szintet, nagyobb megerõltetés nélkül eljuthat a kurzus a 76-os árfolyamot jelentõ 0%-os Fibonacci szintig.

Szólj hozzá