A 49. héten a kirobbanó formában teljesítõ amerikai adatokra koncentráltak a befektetõk, de az eurózónában is kecsegtetõen alakultak a mutatók. Az eurózóna feldolgozóipari BMI növekedése kedvezõen hatott, az átfogó beszerzési menedzser index végleges adatait felfelé módosították. Az 50. hét viszonylag szerény adatdömpinget és további korrekciót hozott a börzéken. Egyrészt a heti új munkanélküli kérelmek száma újra jóval 300 ezer fölé emelkedett az Egyesült Államokban, másrészt a termelõi árak alakulása alacsony inflációs nyomásról tanúskodott. Európában a várt alatt növekvõ német ipari termelést és alacsony inflációs nyomást említhettük. A decemberben soron következõ Fed ülés elõtt, amely az elõttünk álló 51. héten esedékes, a vevõk óvatossága volt megfigyelhetõ a pénz- és tõkepiacokon.

Technikai oldal

Mi történt? A 3100 pont fölötti kitörési kísérletek rendre kudarcba fulladtak, elfáradtak a vevõk, az újabb vételi hullám megérkezésének hiányában az árfolyam lefelé vette az irányt a medvék dominanciájával. Ennek köszönhetõen korrekció történt a vizsgált idõszakban és kevésbé kecsegtetõ, hogy a Eurostoxx 50 index 3000 euró alá merült.  A zuhanás 2900 euró közelében állt meg, hozzávetõleg 100 ponttal a 200 napos mozgóátlag vonala fölött. Ezzel a hosszú távú emelkedõ trend még nem sérült, ahhoz további szintek leszakítása szükséges. Egy kis ismétlés, hogy a kurzus a pirossal jelölt, június óta tartó emelkedõ trendcsatornában fejlõdött, jócskán a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala felett. A zölddel jelölt fordított háromszög formációból pedig felfelé törtek ki a jegyzések, amely megalapozta az újabb vételi hullámot. Az intenzív szárnyalás során azonban már több alkalommal túlvett szituációt fogalmaztak meg a technikai indikátorok, de a jól ismert divergencia jelenségének köszönhetõen újabb és újabb csúcsokat láttunk, ezért a korrekció nagyon is benne volt a pakliban, ahogyan azt számtalanszor megírtuk. A csúcstól számított nagyjából 200 pontos visszateszt következtében viszont már túladott állapotot jelzett az RSI és a Slow Stochastic indikátor is.

Mi várható? A Eurostoxx 50 index korrekciója még a 200 napos mozgóátlag vonalát sem érintette, a hosszú távú emelkedõ trend érvényessége miatt az emelkedés valószínûbb. Kecsegtetõnek tûnt, hogy a kurzus szeptemberben felfelé tört ki a fordított fej-váll formációból és stabilizálódni tudott egész november hónapban 3000 pont fölött. De most 3000 alatt más a helyzet, a körülbelül 100 pontra húzódó hosszú távú mozgóátlag vonalának érintése nagyon valószínû rossz hangulat esetén. Elõtte a 2875-nél elhelyezkedõ támasszal kell megküzdenie a kurzusnak. A 200 napos mozgó után pedig 2700-ig is visszatesztelhetnek a jegyzések. Ha ismét optimizmus uralkodik, akkor a vételekben érdekelt befektetõk 3200 eurós célárfolyamot tûzhetnek ki. A grafikonba épített három technikai indikátor közül kettõ már vételi szignált adott, amely megalapozhat egy jó vételi beszállót.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A 49. héten a kirobbanó formában teljesítõ amerikai adatokra koncentráltak a befektetõk, de az eurózónában is kecsegtetõen alakultak a mutatók. Az eurózóna feldolgozóipari BMI növekedése kedvezõen hatott, az átfogó beszerzési menedzser index végleges adatait felfelé módosították. Amerikában a feldolgozóipari és nem feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek elemzõket felülmúló számait, az új álláshelyek megugrását, a felfelé korrigált GDP adatokat, a kiugróan sok eladott új lakást és a hirtelen csökkenõ munkanélküliségi rátát lehetett kiemelni. Ennek ellenére korrekció indult és elbizonytalanodás volt tapasztalható a nemzetközi tõzsdéken, mert a javuló nemzetgazdasági számoknak köszönhetõen már egyre több szakértõ számított az amerikai kötvényvásárlási program idén decemberben lehetséges korlátozására. A dollár pedig tovább gyengült az euróval szemben, hiszen az 1,36-os ellenállás elhagyásával megnyíló térben nem volt komoly ellenállás az októberi csúcsig (1,38-ig).

Az 50. hét viszonylag szerény adatdömpinget és további korrekciót hozott a börzéken. Egyrészt a heti új munkanélküli kérelmek száma újra jóval 300 ezer fölé emelkedett az Egyesült Államokban, másrészt a termelõi árak alakulása alacsony inflációs nyomásról tanúskodott. Európában a várt alatt növekvõ német ipari termelést és alacsony inflációs nyomást említhettük. A decemberben soron következõ Fed ülés elõtt, amely az elõttünk álló 51. héten esedékes, a vevõk óvatossága volt megfigyelhetõ a pénz- és tõkepiacokon, hiszen a Fed akár még ebben az évben szigoríthat a monetáris feltételeken, amely alacsonyabb likviditást és kisebb mozgásteret eredményezhet a piaci szereplõk számára. Bár egyes vélemények szerint a gazdaság már erõs lábakon áll az Egyesült Államokban és a piac már várhatóan könnyedén elbírja a szigorúbb monetáris feltételeket is. Az amerikai jegybank döntése körüli bizonytalanság is szerepet játszhatott abban, hogy a dollár gyengülését az 1,38-as szint megállította és az októberi havas szintekrõl ismét visszafordultak a jegyzések.


Részletek:

(12.02) Megjelentek az elsõ amerikai becslések a hétvégi kiskereskedelmi forgalom alakulásáról, a vásárlás intenzitása várhatóan alacsonyabb lesz a várakozásoknál. A várt csökkenés hirtelen 57,3 pontra ugrott a feldolgozóipari beszerzési menedzseri index. Az eurózóna feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe 51,6 pontra nõtt felülteljesítve az elemzõi konszenzust. (12.04.) Az amerikai ISM nem feldolgozóipari beszerzési menedzser index 55,4 pontról 53,9 pontra süllyedt. Nagyon erõsen növekedtek az októberi új lakásértékesítések az Egyesült Államokban, a szeptemberi 354 ezer után 444 ezer eladott lakás jelentõs javulásnak számított. Az ADP hivatal felmérése alapján 215 ezer új álláshely jött létre az amerikai privát szektorban a várt 170 ezer helyett. A 3. negyedéves amerikai GDP adatok a várakozásoknak megfelelõen alakultak. Az eurózóna átfogó beszerzési menedzser index végleges adatait felfelé módosították 51,5 pontról 51,7 pontra. (12.05.) A heti új munkanélküli kérelmek száma hatalmas meglepetésre 300 ezer alá süllyedt. Felfelé módosították a 3. negyedéves amerikai GDP adatokat, amely így 3,6%-al nõtt. A gyáripari rendelések 0,9%-al visszaestek a várt növekedés helyett. Az Európai Központi Bank változatlanul hagyta a 0,25%-os kamatszintet. A jövõ évben 1,1%-os növekedést lát az EKB, de továbbra is fennállnak a kockázatok. Ezen kívül továbbra is megerõsítették, hogy az EKB kész az újabb élénkítésre, ha szükséges. (12.06.) Az USA-ban a várt 180 ezerrel szemben 204 ezer új munkahely jött létre a nem mezõgazdasági szegmensben. Az amerikai munkanélküliségi ráta 7,3%-ról 7%-ra csökkent. (12.09.) A német ipari kibocsátás 1%-al nõtt csak, az elemzõk 3% fölötti bõvülésre számítottak. (12.10.) A novemberi német inflációs ráta havi alapon 0,2%-al, éves szinten 1,3%-al nõtt, amely így megfelelt a várakozásoknak. (12.12.) A heti új munkanélküli kérelmek száma jelentõsen megugrott az elõzõ héthez képest, a kiskereskedelmi forgalom bõvülése 0,7%-os volt, amely felülmúlta az elemzõi várakozásokat. (12.13.) Novemberben az amerikai ipari termelõi árak emelkedése a várt alatti 0,7% lett éves alapon. 

Szólj hozzá