Benne volt a levegõben, hogy a Magyar Nemzeti Bank újra csökkenti a jegybanki alapkamatot. Azt is sejthettük elõre, hogy a közfoglalkoztatás bõvítésének köszönhetõen akár 10% alá is benézhet a munkanélküliségi ráta. A központi költségvetés októberi többlete sem lepte meg az elemzõket. A kedvezõ nemzetközi hangulat pedig alkalmat adott a sikeres magyar dollárkötvény kibocsátásra. Nyilvánvaló, hogy a forint mozgását és az elmúlt két hét gyengülését továbbra sem a makrogazdasági számok, vagy a nemzetközi pénz- és tõkepiacok folyamatai, hanem elsõsorban a hazai gazdaságpolitika felõl érkezõ veszélyek befolyásolták.

Technikai oldal

Mi történt? A vizsgált idõszak a forint gyengülésérõl szólt. Az árfolyam átlépett a 300 fölötti zónába, ahol utoljára szeptember közepén járt a kurzus. A 46. héten 296 közelében indult a kereskedés, majd hét végére már 298 fölötti jártak a jegyzések. Az EUR/HUF árfolyamának támaszt adott nemcsak az 50 napos, hanem a 200 napos mozgóátlag is, így egyre inkább a felfelé irány volt valószínûbb. A 47. héten az elõbb említett mozgóátlagok feletti konszolidációról és az ennek megfelelõ, felfelé ívelõ trend kiteljesedésérõl beszélhettünk. A rallyban a 100%-os (300,39) Fibonacci szint is átszakadt, amely nem túl jó hír az importõr cégek és devizahitellel rendelkezõk számára. A grafikonon szépen látszott, hogy a középsõ és felsõ Bollinger szalagok között alakultak a jegyzések, miközben a középsõ Bollinger szalag egyfajta támaszvonalat képzett. A grafikonba integrált technikai indikátorok (Slow Stochastic, MACD) az elmúlt hetek forintgyengülésének köszönhetõen már egymást erõsítõ eladási szignált adtak. Az RSI oszcillátor magas értéke súrolta az eladási zónához tartozó egyenest, ezért úgy tûnt, hogy további emelkedés esetén érik az RSI túlvett állapotot jelzõ szignálja is.

Mi várható? Az EUR/HUF jegyzések a 200 napos mozgóátlag vonala fölött mozogtak, amely alapján a forint gyengülését várhatjuk. Az emelkedõ trend rendkívül erõs, legalább öt éve tartó folyamat. Az egyik legkomolyabb technikai és lélektani megálló, a 100%-os (300,39) Fibo szint már elesett, a folytatás viszont kérdéses. A 300-as szint áttörésével valószínûsíthetõ a szeptemberi csúcsok megközelítése 302,5-nél, de az augusztus végi 303,5-ös EUR/HUF árfolyam sem elképzelhetetlen. Egy pesszimista forgatókönyv szerint akár a 316,16-os kurzus is benne lehet, ahol a 161,8%-os Fibonacci szint húzódik. De ne rohanjunk annyira elõre. A technikai indikátorok már eladást jeleztek, egy pozitív korrekció idõszerû lehet. Ha a medvék irányítanak, akkor a legközelebbi támasz 297-nél, majd 295-nél található. Az elõzõ lokális minimumpont nyújthatja a legerõsebb támaszt 292-nél, utána a 61,8%-os Fibonacci vonal következhet 290,65-nél.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Benne volt a levegõben, hogy a Magyar Nemzeti Bank újra csökkenti a jegybanki alapkamatot. Azt is sejthettük elõre, hogy a közfoglalkoztatás bõvítésének köszönhetõen akár 10% alá is benézhet a munkanélküliségi ráta. A központi költségvetés októberi többlete sem lepte meg az elemzõket. A kedvezõ nemzetközi hangulat pedig alkalmat adott a sikeres magyar dollárkötvény kibocsátásra. Nyilvánvaló, hogy a forint mozgását és az elmúlt két hét gyengülését továbbra sem a makrogazdasági számok, vagy a nemzetközi pénz- és tõkepiacok folyamatai, hanem elsõsorban a hazai gazdaságpolitika felõl érkezõ veszélyek befolyásolták. A devizahiteles mentõcsomag körüli bizonytalanság továbbra is fokozza a belpolitikai bizonytalanságot. A bírósági döntések devizahiteles témakörben már egyértelmûen az adósok javára ítéltek több esetben is. A kormány nem nyújtott be végleges, átfogó mentõcsomagot a bankok számára kitûzött november elsejei határidõ letelte után. Rogán Antal devizahiteles mentõcsomag javaslatot nyújtott be, amely a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról és az árfolyamgát kiterjesztésérõl szólt. A Magyar Nemzeti Bank stabilitási jelentésben írt a devizahiteles témakörrõl. A jelentés nem adott újabb információkat, és nem derült ki, hogy mi lehet a végleges mentõcsomag teherelosztása az adósok, bankok és kormány között. A közeljövõben, vagy akár közvetlenül a választások elõtt nem kizárt egy radikális, kabinet által jóváhagyott devizamentõ akció. További rossz hír, hogy a parlament jövõ februártól ingyenessé tett kétszeri pénzfelvételt 150 ezer forintig terjedõen, amely tovább csökkentheti a bankrendszer profittermelõ képességét.


Részletek:(11.18.) Az Államadósság Kezelõ Központ 2 milliárd dollár értékû magyar dollárkötvényt bocsátott ki, a nagy pénzintézetek segítségével a kibocsátás sikeres volt. A 6% alatti hozam nem nevezhetõ rossznak. (11.20.) Tavaly szeptemberhez képest a bruttó reáljövedelem 5%-al, az átlagos reálkereset 4,9%-al emelkedett a Központi Statisztikai Hivatal felmérése alapján. (11.21.) A Kúria a devizahitelekre vonatkozó jogegységi indítványt hoz, amelyet november 25-én hoz nyilvánosságra, a december 16-ra meghirdetett ülésen várhatóan döntés és határozat születik. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint 61,4 milliárd forintos többlettel zárt a központi költségvetés októberben. (11.26.) A Magyar Nemzeti Bank 20 bázisponttal, 3,2%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatot. (11.27.) A munkanélküliségi ráta változatlanul 9,8%-on állt hazánkban. (11.29.) A magyar beruházások 9,8%-al emelkedtek a 3. negyedévben az elõzõ év hasonló idõszakához épest. 

Szólj hozzá