Gyenge nemzetgazdasági számok, emelkedõ CDS felár, kedvezõtlen gyorsjelentések és ködös devizahiteles mentõcsomag uralta bizonytalanság nyomták a forintpiacot. A 2% alatti inflációs rátán kívül nehéz jó számokat találni a magyar gazdaságban. Gyatra államháztartási számok, csökkenõ kiskereskedelmi volumen, alacsonyabb külkereskedelmi többlet és harmatos GDP adatok. Az utóbbi azért sajnálatos, mert a vártnál erõsebb második negyedéves francia és német gazdasági növekedés sem tudta támogatni a magyar számokat. A kedvezõ európai tõzsdei hangulat is erõsíthette volna a forintot, de a vizsgált idõszak nem erõs forintról szólt, a befektetõk ugyanis érzékenyen reagáltak a kiemelkedõ hazai kockázatokra.

Technikai oldal

Mi történt? A forint euróval szembeni kurzusa ismét gyengült a vizsgált idõszakban, kiteljesedõ hosszú távú emelkedõ trendet láthattunk. A kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlagok fölött fejlõdött. Az EURHUF árfolyam továbbra is a 61,8 (291,53) és 100%-os (300,09) Fibonacci vonalak közötti zónában mozgott, de most a 300-as ellenállási szinthez közeli zónában. Ennek megfelelõen a forinttal 296 fölött kereskedtek a vizsgált két hét során. Az RSI oszcillátor értékei semlegesek maradtak, miközben a Stochastic vételi, az MACD eladási jelzést adott.

Mi várható? Sajnos folytatódott a forint negatív szériája, a 200 napos mozgóátlag fölött elhelyezkedõ árfolyam alapján a közeljövõben is gyenge forint várható. A grafikonba integrált technikai indikátorok most nem adtak egymást megerõsítõ jelzéseket. Kiemelten fontos ellenállás környezetében tartózkodott az árfolyam a vizsgált idõszak végén. Abban bízhatunk, hogy az árfolyam visszapattan 300-ról és folytatódhat az oldalazás, amelynek alsó támaszvonala a 61,8%-os (291,53) Fibo. Ha ismét a vevõké a fõszerep, akkor már a 161,8%-os lehet az árfolyam célja 314 környékén.

eur/huf 2013. 32-33.het

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Gyenge nemzetgazdasági számok, emelkedõ CDS felár, kedvezõtlen gyorsjelentések és ködös devizahiteles mentõcsomag uralta bizonytalanság nyomták a forintpiacot. A 2% alatti inflációs rátán kívül nehéz jó számokat találni a magyar gazdaságban. Gyatra államháztartási számok, csökkenõ kiskereskedelmi volumen, alacsonyabb külkereskedelmi többlet és harmatos GDP adatok. Az utóbbi azért sajnálatos, mert a vártnál erõsebb második negyedéves francia és német gazdasági növekedés sem tudta támogatni a magyar számokat. A kedvezõ európai tõzsdei hangulat is erõsíthette volna a forintot, de a vizsgált idõszak nem erõs forintról szólt, a befektetõk ugyanis érzékenyen reagáltak a kiemelkedõ hazai kockázatokra.


(08.05.) Közel 2%-os növekedés helyett enyhe mínuszt mutatott a júniusi hazai kiskereskedelem volumene. (08.06.) A magyar ipari termelés 1,5%-al nõtt. Egyes sajtóban megjelent információk szerint horvát bankot vásárolhat az OTP bank. (08.07.) A magyar államháztartás passzívuma elérte az idénre tervezett érték közel 97%-át. A Magyar Nemzeti Bank teljes mértékben törlesztette az IMF hitelt. (08.08.) A magyar külkereskedelmi többlet jóval kisebb lett, mint a várakozások. (08.12.) A Központi Statisztikai Hivatal júniusról is 2% alatti inflációt publikált, sõt az elõzõ havi értéknél is kisebb lett a mutató.  (08.13.) A Mol által közzétett gyorsjelentés hozta a várakozásokat. Az upstream szegmensben történt csökkenés nem állta meg, de a downstream teljesítménye kecsegtetõ lehet. (08.14.) A bruttó hazai össztermék éves alapon 0,5%-al nõtt a második negyedévben, az elõzõ hónaphoz képest 0,1%-os volt a bõvülés. A számok csalódást okoztak. Éves alapon 1,7%-al emelkedett a júniusi ipari termelés volumene. Hiába emelkedett az elemzõi várakozásokhoz képest 20%-al az OTP profitja, a hitelportfolió jelentõsen romlott és nemcsak Magyarországon, hanem az orosz, bolgár és ukrán piacon is. Csökkenõ nettó kamatbevétel, profitmarzs és céltartalék fedezettség jellemezte a második negyedév teljesítményét. A legfontosabb pozitívum a díj- és jutalékbevételek soron található, közel 20%-os volt a megugrás. A gyorsjelentés képe meglehetõsen vegyes, a befektetõk korántsem örülhettek maradéktalanul. 

Szólj hozzá