Részvények

DOW Jones technikai elemzés – 2014.34-35. hét

Kedvezõ adatok érkeztek az USA gazdasági teljesítményérõl az utóbbi két hétben, így ahogy arra számítani lehetett a 33. héten tapasztalt gyengélkedés ténylegesen csak idõszakos volt. A lakáspiac továbbra is élénkülõben van, a heti új munkanélküliek száma mindkét héten 300 000 alatti érték volt, amellyel ismét az utóbbi hónapokra jellemzõ 290 000 – 310 000 közötti sávban maradt, ami igen alacsonynak mondható. A nyár utolsó hetét kirobbanó, 4.2%-os elõzetes GDP adat zárta a negyedévre vonatkozóan, amely meghaladta a már igen pozitív, 3.9%-os prognózist a GDP növekedési ütemére vonatkozóan.

Csütörtökön Janet Yellen beszédével kezdetét vette az éves  gazdasági szimpózium, ahol a vezetõ jegybankárok egyeztethették álláspontjaikat. A FED elnök szavaiból kiderült, hogy bár terveznek kamatemelést, de még mindig olyan munkaerõ-piaci problémák állnak fent, amely miatt szükséges késleltetni a szigorítást, de idõpontokról továbbra sem esett szó.

Technikai oldal

 

Mi történt? A 17 148 dolláros történelmi maximum elérését követõen lendületes esést mutatott a Dow Jones index árfolyam, amely egészen a 16500-as korábbi ellenállási zónájáig tartott, ahol a belsõ emelkedõ trendvonalig szúrt le az index jegyzése. Immár beigazolódott, hogy mindössze korrekcióról volt szó, nem trendfordulóról. A gyengélkedést követõen új csúcsot tudott ütni az ipari vállalatokat tömörítõ amerikai részvényindex, igaz csupán 5 dollárral döntötte meg a korábbi maximumot, ami egy 17 000-es árfolyam esetén nem túl jelentõs.

 

Mi várható? 

Egyelõre megtorpanást mutat a Dow Jones index chart a korábbi maximum környékén. Újabb vételi erõ jelentkezése esetén könnyedén elérheti a 17 450 dolláros szintet, ahol a 161.8% Fibonacci és a belsõ trendvonal képez némi ellenállását a tovább emelkedés számára. Az RSI indikátor középvonala a korrekcióban is a támasz megerõsítéseként tudott funkcionálni, innen pattant vissza az indikátor értéke, így lényegében már 2012 óta nem tudott a szint alá esni, releváns támaszként kell rá tekinteni. A Stochastic kezdi elérni a felsõ extrém tartományát, de az RSI-hez hasonlóan eladási jelzés itt sem alakult még ki, az MACD görbéin pedig továbbra is fennáll a hosszú távú negatív divergencia, amely egy távolabbi komolyabb esést vetít elõre a Dow Jones részvényindex ármozgásában.

Szólj hozzá