Hírlevelek

35. heti gyorsjelentés

By 2014.08.31. No Comments

Ennek bizony már a fele sem tréfa! Ukrajnában a helyzet eszkalálódik. A múlt héten félig üres teherautókból álló konvoj lépte át engedély nélkül az ukrán határt, ezzel tesztelték az ukrán haderõt, a héten pedig megérkezett az utánpótlás a szakadárok részére. A NATO mûholdjai ezer ember és rengeteg nehézfegyverzet mozgását észlelték, ahogy átlépik az orosz-ukrán határt. Sokan már háborút vizionálnak. Szóval a helyzet cseppet sem vidám! Az Unió illetékesei újabb szankciókon törik a fejüket épp a mai napon. Európa lehet, hogy fázni fog a télen, ha az oroszok elzárják a gázt. Kérdés: a norvégok ki tudják e elégíteni a fázós kontinenst. Ha cseppfolyós gázt kell importálnunk, oda a rezsicsökkentés. Az Uniós szankciók, ha nem is azonnal, de már kezdik kifejteni hatásukat. A fogyasztói árak meredeken emelkednek és az ország CDS felára is jócskán meghaladja a krízis elõttit.

A Közel-Keleten enyhült a helyzet. Izrael és a Hamasz tartós fegyverszünetet kötöttek. Irakban és Szíriában tovább nyomul az Iszlám Állam. Egyedül a kurdok fejtenek ki ellenállást amerikai légi támogatással.

A tengeren túl tele vannak a bárok és a Fifth Avenue elit szórakozóhelyei vidám befektetõkkel. Meg is van rá minden okuk. Az amerikai gazdaság gyönyörûen teljesít! A GDP a második negyedévben 4,1%-s emelkedést produkált és ezt premizálva az indexek is a magasba törnek. Gyönyörû képet fest az új lakásépítési engedélyek száma, a Michigani fogyasztói hangulatindex is várt felett emelkedett, akárcsak a Chikagói beszerzési menedzser index. Új történelmi csúcsra szárnyaltak a Tesla részvényei, miután a társaság bejelentette, hogy megállapodott a China Unicommal, így több mint 100 kínai városban telepítenek töltõállomásokat. A Tesla árfolyama 2,2%-os pluszban jár jelenleg. Brillírozott a Burger King. Adóoptimalizálási célból megveszi a kanadai Tim Hortont. A hírre mindkét cég árfolyama 15%-t emelkedett.

Európa csendes. Csak a német IFO hangulatindex esik meg némi esõ. Mario Draghi múlt pénteki beszéde után elszabadult a fantázia: több idõpontot pedzegetnek az elemzõk a monetáris lazítást illetõen. Nem változott a munkanélküliek aránya az Európai Unióban az idei év elõzõ hónapjához képest, így az továbbra is 10,2 százalékon áll. Rosszabb képet fest ennél még mindig az eurózónás munkanélküliségi mutató, ott a gazdaságilag aktívak 11,5 százaléka nem talál munkát. Augusztusban 0,3 százalékra esett le az eurózónás infláció. Az Európai Központi Bank középtávú célja 2 százalék. A deflációnak senki nem örül. Találgatják: mikor lép Draghi? Kiábrándító híreket közölt a Tesco, a kiskereskedelmi üzletlánc lerontotta az idei évre vonatkozó profitvárakozásait, továbbá csökkentette az osztalékot is. A részvények hatalmas esést produkáltak, 10%-kal értékelõdtek le. A négy legnagyobb olasz bank közel 27 milliárd eurós kölcsönt venne fel a TLTRO keretében az EKB elsõ aukcióján. Az EKB refinanszírozási programjának célja, hogy a bankoknak juttatott olcsóbb forrás révén növekedjen a reálgazdasági hitelezés és egyúttal a bankok forrásellátottsága is.

Hamarosan elkészülhet a cseppfolyós földgáz (LNG) fogadására alkalmas lengyel terminál, miközben a hosszú évek óta húzódó horvát terminál ügye is rendezõdni látszik. Az orosz-ukrán konfliktus elhúzódása ismét megkongatta a vészharangokat az európai gázpiacon, ami a gázbeszerzés további diverzifikációjának igényét hívta életre. Itthon nagyon meggyengült a forint, fõleg a dollárral szembeni árfolyama bucskázott nagyot. A nyomasztó GDP arányos államadósság elleni szabadságharc veszni látszik. Megindultak a devizahiteles perek, de ítélet még egyikben sem született. A lakáshitel piac is élénkülni látszik, bár mértéke még messze van a devizahitelezés fénykorának mértékétõl. A Budapesti Értéktõzsde változatlan forgalom mellett továbbra is gyengén teljesít. Alacsony forgalom mellett csak a blue chipek mozdultak felfelé.

A Brent a hetet 103,18 dolláron, a könnyû olaj 95,84 dolláron, az arany 1.286,65 dolláron zárta.

Szólj hozzá