A tízedik héten a kedvezõtlenebb amerikai munkaerõ piaci adatokat megvették a befektetõk. Mivel a Fed nemcsak romló GDP adatok, hanem a gyengülõ munkaerõ piaci folyamatok esetén is elnyújthatja kötvényvásárlási programjának kivezetését. A tizenegyedik héten az egész világ a kínai gazdaság lassulásától tartott, mivel most már a sokadik rossz adatot publikálták a világ legnagyobb népességgel rendelkezõ országában. A piaci szereplõk aggasztónak ítélték meg, hogy januárban a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege.

Technikai oldal

Mi történt? Az S&P500 indexszel ellentétben a Dow nem futott újabb történelmi csúcsra, de a legismertebb vezetõ amerikai részvénykosár árfolyamát a vevõk irányították. A januári óta tartó visszateszt február elején megtört. A kurzus folytatta útját a hat éve tartó, hosszú távú emelkedõ trendben és ugyancsak hat éve formálódó trendcsatornában. Igen vonzó, hogy a lélektanilag fontos 16000 pont fölött zárt a Dow Jones. A jegyzések decemberben az emelkedõ trendcsatorna kékkel behúzott ellenállási vonalát súrolták, amelyet január elején sem sikerült átszakítani, mert lefordultak a jegyzések. Január elején az index árfolyama az alulról második, pirossal behúzott támaszvonalat tesztelte, ahol visszatértek a vevõk. A jegyzések februárban súrolták az 50 napos mozgóátlag vonalát, majd az árfolyam felfelé pattant és az index végül 16322 ponton zárt. Fontos megemlíteni, hogy a kurzus visszakerült a felsõ pirossal (alulról második) behúzott trendvonal fölé. A technikai indikátorok (Slow Stochastic, RSI, MACD) nem adtak egymást erõsítõ jelzéseket.

Mi várható? Továbbra is optimista gondolatokat fogalmazhatunk meg. A közép- és hosszú távú mozgóátlagok alapján az emelkedõ trend érvényessége folytatódhat. A kiemelt fontosságú 16000 dolláros ellenállás fölötti stabilizáció és a trendcsatornában történõ fejlõdés alapján következõ szintek támadása következhet. Az elõzõ lokális csúcs 16500 közvetlen környezetében komolyabb ellenállást fejthet ki. A kék trendvonal átszakítása esetén még nagyobb intenzitású rally bontakozhat ki, de a kurzus 2011 nyara óta nem volt képes átszakítani ezt a kék színû, emelkedõ trendvonalat (felülrõl a második vonal). A befektetõk 17 ezer pontos célárfolyamot tûzhetnek ki. Az MACD indikátor eladási jelzése árnyalja a képet, de ezt a Slow Stochastic és RSI indikátor nem erõsíti meg. Ha a medvék dominálnak, akkor az elsõ fontos támaszszint 16000, 15710, 14800, majd a 100%-os (14091,45) Fibo következhet.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A tízedik héten a kedvezõtlenebb amerikai munkaerõ piaci adatokat megvették a befektetõk. Mivel a Fed nemcsak romló GDP adatok, hanem a gyengülõ munkaerõ piaci folyamatok esetén is elnyújthatja kötvényvásárlási programjának kivezetését. Az ADP szerint kevesebb állás jött létre az amerikai privát szektorban. És bár a nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma kedvezõbb lett, a heti munkanélküli kérelmek komolyan csökkentek, a munkanélküliségi ráta mégis 6,7%-ra emelkedett.

A tizenegyedik héten az egész világ a kínai gazdaság lassulásától tartott, mivel most már a sokadik rossz adatot publikálták a világ legnagyobb népességgel rendelkezõ országában. A piaci szereplõk aggasztónak ítélték meg, hogy januárban a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege. Ezen kívül az ipari termelés bõvülési üteme, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust Kínában. Japánban a kedvezõtlenebb GDP adatok és ipari termelési számok is kiábrándítottak.

És persze az Ukrajnában zajló események rendkívül negatívan hatottak a nemzetközi pénz- és tõkepiacokra. Folyamatosan nõtt a Krímbe érkezõ orosz katonák száma, az orosz határ közelében hadgyakorlatot tartottak és a második legnagyobb ukrán városban már fegyveres konfliktusról cikkeztek. Amerika és Európa egyelõre tehetetlennek tûnik, sikertelenségbe torkolltak a tárgyalások az orosz és amerikai külügyminiszter pénteki londoni találkozóján. Az orosz hatalom sietett leszögezni, hogy a Nyugat szankciói esetén azokkal megegyezõ válaszlépéseket fog kilátásba helyezni. Putin jelenti most a legnagyobb veszélyt a világgazdaságra. Oroszország esetleges gazdasági, politikai elszigetelõdése és egy újabb hidegháborús idõszak félelme telepedett a spekulánsokra.


Részletek:

(03.03.) A német feldolgozóipari beszerzési menedzser index 54,7 pontról 54,8 pontra emelkedett februárban. Az eurózóna átfogó beszerzési menedzser indexe 53 pontról 53,2 pontra ugrott februárban. Az amerikai személyes jövedelmek (+0,3%) és kiadások (+0,1%) is a vártnál jobban emelkedtek januárban. A februári ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,3 pontról 53,2 pontra ugrott, amely túlszárnyalta az 52 pontos elemzõi konszenzust. (03.05.) A német szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe 55,4 pontról 55,9 pontra emelkedett februárban, az eurózóna ugyanezen mutatója 51,7 pontról 52,6 pontra javult. Az eurózóna GDP éves szinten 0,5%-al, havi alapon 0,3%-al nõtt. A kiskereskedelmi eladások havi szinten 1,6%-al ugrottak meg januárban a várt 0,8%-al szemben. A februári amerikai nem feldolgozóipari ISM index 54 pontról 51,6 pontra süllyedt. Az ADP intézet szerint 139 ezer új állás jött létre februárban az amerikai privát szektorban, amely jóval alulmúlta a 155 ezres várakozást. A Fed gazdasági körképe enyhe gazdasági élénkülésrõl írt 12 körzetbõl 8 régióban. (03.06.) A német feldolgozóipari rendelések állománya decemberben 1,2%-al ugrott meg a várt 0,7%- helyett. Az EKB változatlanul hagyta a 0,25%-os kamatszintet és Mario Draghi sajtótájékoztatója szerint nem várható további gazdasági ösztönzés az EKB-tól. A heti új munkanélküli kérelmek száma 339 ezerrõl 323 ezerre csökkent. Az amerikai gyáripari rendelések 0,7%-al visszaestek januárban, az elemzõk 0,4%-ot prognosztizáltak. (03.07.) A német ipari termelés 0,8%-al nõtt. A nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma 175 ezerrel nõtt, amely jócskán túlszárnyalta a 149 ezres várakozást. A munkanélküliségi ráta stagnálás helyett 6,7%-ra ugrott az Egyesült Államokban. (03.12.) Az eurózóna ipari termelés 2,1%-al nõtt a várt 1,9%-al szemben. (03.13.) A heti új munkanélküli kérelmek száma 315 ezer lett a várt 330 ezerrel szemben. Az amerikai kiskereskedelem 0,3%-al bõvült a várt 0,2%-al szemben, viszont a januári adatokat -0,4%-ról -0,6%-ra módosították. (03.14.) Nem hozott áttörést az orosz (Szergej Lavrov) és amerikai külügyminiszter (John Kerry) londoni találkozó a krími népszavazás ügyében. A Michigan fogyasztói bizalmi index márciusban 81,6 pontról 79,9 pontra csökkent a várt növekedés helyett. 

Szólj hozzá